x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0 zł na wybrane produkty marek Panawit, Biotic Biome, Nature Pharm 🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2017-05-23
Zdrowa skóra i uroda

10 faktów, których nie wiesz o cerze naczynkowej

Cerę naczynkową należy traktować jako nadzwyczajnie wrażliwą, dlatego jej pielęgnacja wymaga specjalnego traktowania. Przede wszystkim należy unikać kosmetyków zawierających alkohol, mentol, miętę pieprzową czy olejek eukaliptusowy, ale też tych, które silnie się pienią, gdyż potęguje to podrażnienie skóry. Charakterystycznym objawem cery naczynkowej są tzw. „pajączki“ na skórze, czyli pęknięte lub mocno rozszerzone naczynia krwionośne. Ich widoczność jest znacznie większa niż w przypadku cery normalnej.

 10 faktów, których nie wiesz o cerze naczynkowej - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Czego nie lubi cera naczynkowa?


Nasilenie widoczności naczynek na skórze może być uzależnione od różnych bodźców. Sprawdź w poniższym zestawieniu, czego jeszcze nie wiesz o cerze naczynkowej:


  1. Istnieje wiele domowych sposobów pielęgnacji cery naczynkowej. Do przygotowania maseczek można wykorzystać siemię lniane, jogurt naturalny, twaróg lub miód. Dla złagodzenia rumienia przyda się też napar z rumianku, szałwii lub skrzypu.

  2. Makijaż cery naczynkowej wymaga specjalnej bazy, która pozwoli zminimalizować widoczność powiększonych naczynek, zaczerwienień i rumienia. Często bazą może być krem odżywczy na dzień, powinien jednak zawierać zielony pigment, by zmniejszyć widoczność naczynek.

  3. Cera naczynkowa wymaga wysokiej ochrony przed promieniowaniem UV. Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi należy w tym przypadku stosować przez cały rok, latem i zimą powinny być one wyższe.

  4. Niepielęgnowana cera trądzikowa może doprowadzić do trądziku różowatego. Całkowite zaniechanie zabiegów pielęgnacyjnych na twarz lub wykonywanie ich przy użyciu nieodpowiednich kosmetyków, np. zawierających alkohol, jedynie pogłębia problem skóry ze skłonnościom do naczynek. Podobnie w przypadku wykonywania zbyt inwazyjnych zabiegów, takich jak peelingi gruboziarniste czy złuszczanie, można jedynie pogorszyć stan tak wrażliwej cery.

  5. Widoczność naczynek na skórze może się nasilać podczas menstruacji, zaparć, skoków ciśnienia i zaburzeń pracy wątroby.

  6. Cera naczynkowa jest bardzo wrażliwa na warunki atmosferyczne, dlatego powinna unikać: słońca i solarium, zmian temperatury, mrozu i wiatru oraz wilgoci.

  7. Do poszerzenia naczyń krwionośnych w skórze dochodzi także na skutek: sytuacji stresowych, przyjmowania leków antykoncepcyjnych, nagłych zmian tętna, korzystania z sauny i łaźni parowych, narażania skóry na nawiew gorącego powietrza suszarki do włosów.

  8. Posiadacze cery naczynkowej muszą uważać na to, co jedzą. Ostre przyprawy i owoce cytrusowe, a także czerwone wino oraz gorące napoje, takie jak kawa czy herbata, nie służą jej kondycji i zwiększają widoczność naczynek na skórze.

  9. Cerę naczynkową mogą podrażniać chlorowana i twarda woda, Lepiej zatem ograniczyć kąpiele w basenach, a na łazienkowych kranach zamontować filtry, które zmiękczają wodę.

  10. Skuteczność kremów do pielęgnacji cery naczynkowej zależy od posiadania w nich składników odpowiedzialnych za uelasycznianie ścian naczyń włosowatych i zmniejszanie obrzęków.

Ulga dla cery naczynkowej

Produktem stworzonym do pielęgnacji cery naczynkowej jest CC krem tonujący Pharmaceris N Capilar-Tone: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/pharmaceris-n-capilar-tone-cc-spf30-krem-tonujacy-40-ml,20308.html. Krem posiada zielony pigment, który pomaga korygować zaczerwienienia, zmniejszać widoczność naczynek oraz wyrównuje koloryt skóry. Ponadto zawiera fotostabilne filtry, które stanowią skuteczną barierę ochronną przed działaniem promieni słonecznych. Posiada też właściwości wzmacniające naczynia krwionośne oraz nawilżające i regenerujące skórę, zapewniając jej jędrność i elastyczność. Formuła produktu doskonale dostosowuje się do naturalnego odcienia skóry i nie tworzy efektu maski. 

Przeczytaj także: 
Cera naczynkowa latem,   Pielęgnacja skóry naczynkowej

Zdjęcie autora
Autor
Adrianna Brodecka
Choć ukończyłam zarządzanie, szczęśliwie już pierwsze doświadczenia zawodowe pokierowały mnie w stronę branży farmaceutycznej. Dzięki temu w pracy mogę łączyć i rozwijać swoje pasje. Kosmetyczne INCI nie ma przede mną tajemnic. Uważnie czytam składy kosmetyków, ale też produktów spożywczych i wybieram to co, naturalne i bez zbędnych dodatków. W wolnych chwilach z przyjemnością poświęcam się gotowaniu pysznych, zdrowych i w 100% roślinnych potraw - którymi czasem chwalę się na instagramie @adi_plantbasedblondie ;). W Melissie piszę o tym, co lubię - kosmetykach i zdrowym stylu życia.
Podobne wpisy
Cera naczynkowa, charakteryzująca się rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, wymaga szczególnej uwagi i delikatnej pielęgnacji. Osoby z...
CZYTAJ
Pękające naczynka na skórze (zwane pajączkami) są objawem nieprawidłowości występujących w układzie krążenia. To drobne...
CZYTAJ
Wybierając kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała, najczęściej kierujemy się poleceniami znajomych, atrakcyjną reklamą lub...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia