2021-07-29
Dolegliwości i choroby

10 najczęstszych objawów nadczynności tarczycy

Tarczyca jest gruczołem, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zaburzenia w produkcji hormonów mogą prowadzić do powstania wielu nieprzyjemnych objawów, które nie zawsze da się łatwo rozpoznać. Często mylone są z innymi schorzeniami, np. ze strony układu pokarmowego, układu sercowo-naczyniowego, a nawet… nerwicą. Poznaj więc 10 najczęstszych objawów, które mogą wskazywać na nadczynność tarczycy.


Tarczyca odpowiada za produkcję hormonów, które mają wpływ na przebieg wielu procesów. Szacuje się, że u 1-2% dorosłych Polaków zmaga się z nadczynnością tarczycy – chorobą, którą nie zawsze udaje się szybko zdiagnozować.

 Nadczynność tarczycy
Spis treści

Nadczynność tarczycy – co to za choroba?

Mianem nadczynności tarczycy określa się zaburzenie związane z nadmierną produkcją hormonów tarczycowych niż wynika to z zapotrzebowania organizmu. Jako że czynność tego gruczołu jest ściśle związana z czynnością przysadki mózgowej (tzw. ujemne sprzężenie zwrotne), nadmierna ilość hormonów tarczycowych przekłada się na mniejszą ilość TSH – hormonu produkowanego przez przysadkę.


Nadczynność tarczycy może być wynikiem: 

 • obecności guzków tarczycy 
 • choroby Gravesa-Basedowa. 
 • nadmiaru hCG w trakcie ciąży (jest to zwykle przemijająca nadczynność) 
 • nadmiaru TSH (np. przy gruczolakach przysadki)

Niekiedy do zwiększonej produkcji hormonów tarczycowych może prowadzić podostre zapalenie tarczycy.


Jak rozpoznać nadczynność tarczycy?

W związku z tym, że hormony tarczycowe wpływają na funkcjonowanie organizmu na wielu płaszczyznach, objawy nadczynności tarczycy często są lekceważone. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na kilka symptomów – to właśnie one powinny wzbudzić czujność i skłonić do wizyty u lekarza lub poddania się badaniom laboratoryjnym. 

 • Wzmożona potliwość

Nadmierna potliwość powinna być powodem do niepokoju wówczas, gdy wcześniej tego typu objawy nie miały miejsca. Trzeba przy tym wykluczyć menopauzę (w przypadku kobiet zbliżających się do okresu przekwitania), która również może dawać podobne dolegliwości.

 • Utrata masy ciała mimo zwiększonego apetytu

Nadmierna ilość produkowanych hormonów przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu. Dlatego osoba zmagająca się z nadczynnością tarczycy chudnie – mimo że je dokładnie tyle, ile do tej pory lub nawet powyżej swojego zapotrzebowania kalorycznego.

 • Wypadanie włosów

Jeśli przyczyną wypadania włosów jest nadczynność tarczycy, kosmyki mogą wypadać równomiernie na całej powierzchni głowy albo plackowato.

 • Kołatanie serca

Zwiększona ilość hormonów tarczycowych daje objawy tzw. krążenia hiperkinetycznego. Dlatego można odczuwać przyspieszoną akcję serca. 

 • Zaburzenia miesiączkowania

Nadczynność tarczycy u kobiet może objawiać się zaburzeniami miesiączkowania. W niektórych przypadkach dochodzi do jego zaniku, a część pań zauważa zmniejszenie ilości krwawienia miesięcznego. 

 • Zaburzenia wzwodu

W przypadku mężczyzn nadmierna produkcja hormonów tarczycowych może pogorszyć życie seksualne. Dochodzi bowiem nie tylko do spadku libido, ale również zaburzeń erekcji.

 • Objawy oczne

Wytrzeszcz oczu, podwójne widzenie czy zaczerwienienie spojówek pojawiają się w przypadku choroby Gravesa-Basedowa. 

 • Rozdrażnienie i niepokój

Odczuwanie niepokoju, zwiększona drażliwość to objawy, które są typowe dla nadczynności tarczycy.

 • Drżenie rąk

Jeśli drżeniu rąk towarzyszą inne objawy, problem może być związany z nadmierną produkcją hormonów tarczycowych.

 • Osłabienie i uczucie zmęczenia

Osłabienie siły mięśniowej, które daje wrażenie uczucia zmęczenia może świadczyć o problemach z tarczycą.


Pamiętaj! Każda osoba może odczuwać nieco inny zespół objawów, dlatego tak ważne jest wsłuchiwanie się w sygnały wydawane przez swój organizm. Ponadto u osób starszych objawy nadczynności tarczycy mogą być słabsze, więc trzeba zachować większą czujność.


Jeżeli zauważasz u siebie choćby kilka objawów, które mogłyby świadczyć o nadczynności tarczycy, zgłoś się do lekarza. Specjalista – po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego – z pewnością skieruje cię na dalszą diagnostykę. Kolejny krok to wykonanie badań laboratoryjnych, które polegają na pobraniu krwi w celu oznaczenia poziomu hormonów tarczycowych oraz sprzężonego z tarczycą – hormonu TSH.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Choroba Hashimoto (łac. thyroiditis Hashimoto, thyroiditis lymphocytica chronica) – inaczej zapalenie tarczycy lub przewlekłe limfocytowe...
CZYTAJ
Menopauza (inaczej określana jako przekwitanie bądź klimakterium) to termin medyczny, który wzbudza niepokój u wielu...
CZYTAJ
Dla wielu kobiet karmienie piersią jest wyjątkowym okresem, w którym mogą nawiązać jeszcze lepsze relacje...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia