2017-08-03
Dolegliwości i choroby

3 najczęstsze infekcje, które możesz złapać na wakacjach

Wakacje, to okres, w którym zapominając o codziennych stresach i obowiązkach, oddajemy się błogiemu relaksowi. W tym czasie niestety również często ulegamy wielu infekcjom. Upał, wilgoć, publiczne kąpieliska, nieprzepuszczająca powietrza bielizna, brak obuwia ochronnego sprawiają, że wzrasta możliwość rozwoju infekcji intymnych, zapalenia pęcherza czy grzybicy.

 3 najczęstsze infekcje, które możesz złapać na wakacjach - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Infekcja intymna

W okresie letnim należy przywiązywać szczególną wagę do higieny miejsc intymnych. Kąpiele w publicznych basenach czy morzu sprzyjają rozwojowi szkodliwych bakterii i grzybów. Wyjazd na wakacje oznacza również konieczność korzystania z publicznych toalet, które stanowią siedlisko bakterii. Aby zapobiec nieprzyjemnym i często bolesnym zakażeniom, warto skorzystać z rozwiązań zapobiegawczych. Podstawą jest oczywiście zachowanie higieny miejsc intymnych. Przed i po kąpieli w basenie czy morzu warto wziąć prysznic, a także stosować specjalistyczne płyny, żele i emulsje, które pozwalają zachować naturalne pH miejsc intymnych. Kolejnym sposobem, z którego warto skorzystać, jest przyjmowanie probiotyków, które uzupełniają florę bakteryjną narządów płciowych i przez to utrudniają namnażanie się bakterii.

Zapalenie pęcherza

To jedna z najczęstszych infekcji, które można „przywieźć“ z wakacji. Wystarczy usiąść na mokrym ręczniku, czy na piasku, by spowodować nieprzyjemną i bolesną infekcję. W przypadku zapalenia pęcherza moczowego, podobnie jak i w innych infekcjach, kluczowe jest szybkie rozpoczęcie leczenia. Pierwsze objawy bardzo łatwo jest rozpoznać, należą do nich parcie na pęcherz, konieczność częstego oddawania małych ilości moczu oraz towarzyszący mu ból i pieczenie.

Grzybica stóp

W czasie wakacji stopy są narażone na kontakt z grzybami z rodzaju dermatofitów. Grzybica objawia się uporczywym świądem w zarażonych miejscach oraz zmianami infekcyjnymi na skórze. Namnażaniu się grzybów sprzyja przede wszystkim brak odpowiedniej ochrony stóp pod prysznicem w obcym miejscu lub na basenie. Powodują one zmiany na skórze między palcami stóp. Nieleczona grzybica rozprzestrzenia się, atakując również paznokcie. W internetowej Aptece Melissa znajdziesz wiele preparatów, które przyniosą Ci ulgę i pozwolą pokonać pierwsze objawy infekcji: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/grzybica-swierzb,472.html. Preparaty te pomogą Ci przy stanach zapalnych skóry, skutecznie zwalczą kolonie grzybów i drożdżaków, a także zapobiegną zaostrzeniu powikłań nieleczonych infekcji.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Infekcje intymne to problem, z którym spotkała się niemal każda kobieta. Szczególna podatność na tego...
CZYTAJ
Wakacje to czas, kiedy odpoczynku potrzebujemy nie tylko my, ale również nasza skóra i włosy. Niestety,...
CZYTAJ
Infekcja to wtargnięcie do naszego organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych, namnożenie się ich a finalnie pokonanie odporności...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia