Legalna apteka
2018-07-19
Suplementacja

3 skuteczne sposoby na zapobieganie zakażeniu dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych zdecydowanie częściej dotykają kobiet, niż mężczyzn. Dzieje się tak ze względu na anatomię kobiety, w przypadku której krótka cewka moczowa oraz bliskie sąsiedztwo ujścia pochwy i odbytu sprzyjają dotarciu drobnoustrojów do pęcherza. Przeczytaj, jak skutecznie zapobiegać zakażeniu dróg moczowych!

 3 skuteczne sposoby na zapobieganie zakażeniu dróg moczowych - apteka internetowa Melissa
Spis treści

Zakażenie dróg moczowych

Infekcja zwykle zaczyna się w taki sam sposób: pieczenie podczas oddawania moczu oraz nasilające się parcie na pęcherz, które powoduje konieczność częstych wizyt w toalecie. Ponadto, zapaleniu pęcherza towarzyszą silne pieczenie oraz ból w okolicy cewki moczowej. Zakażeniu sprzyjają następujące czynniki: genetyka, cukrzyca, nieprawidłowości rozwojowe ze strony układu moczowo-płciowego, wzmożona aktywność seksualna, zabiegi operacyjne i powikłania z nimi związane, ciąża, czy stosowanie substancji plemnikobójczych w postaci pianki.

Czynniki ryzyka zakażenia infekcją dróg moczowych

Aby uniknąć infekcji dróg moczowych wystarczy przestrzegać kilku prostych reguł, i tym samym dbać, by nie doszło do rozwoju bakterii w rejonie ujścia cewki moczowej. Poniżej znajdziesz wskazówki, czego unikać i jak zapobiegać zakażeniom: 

  1. Przechłodzenie pęcherza oraz przegrzanie stref intymnych – do infekcji drog moczowych najczęściej dochodzi latem, ze względu na łatwość ich przechłodzenia. Sprzyjają temu bowiem: noszenie mokrego kostiumu kąpielowego, siadanie na kamieniach, czy lekki ubiór w chłodne dni. Aby z wakacji nie wrócić z przeziębionym pęcherzem warto pamiętać o tym, by zapewnić mu odpowiednią temperaturę i zabezpieczyć przed wilgocią. Bardzo ważne jest też zapobieganie przegrzewaniu i zapoceniu stref intymnych, do których dochodzić może w wyniku noszenia obcisłej i nieprzepuszczającej powietrza bielizny. Również one stanowią doskonałe siedlisko dla bakterii. 
  2. Częste, przypadkowe kontakty seksualne – szczególnie przypadkowe oraz te bez zabezpieczenia sprzyjają przenoszeniu bakterii bytujących w okolicy odbytu do cewki moczowej. Dlatego podczas stosunku, zwłaszcza z nowym partnerem warto użyć prezerwatywy, która pomoże uniknąć rozprzestrzeniania się drobnoustrojów. 
  3. Nieodpowiednia higiena – korzystanie z publicznej toalety, stosowanie kosmetyków do higieny intymnej zawierających substancje zapachowe lub brak higieny również sprzyjają namnażaniu się drobnoustrojów. Do higieny intymnej wybieraj delikatne płyny, które nie naruszają naturalnego pH skóry. Natomiast w przypadku wkładek czy tamponów pilnuj, by wykonane były z niebarwionych chlorem, delikatnych i najlepiej ekologicznych materiałów (np. bawełna ekologiczna). W ten sposób unikniesz podrażnień ultra-delikatnej skóry, która stanowi idealną pożywkę dla bakterii. Pamiętaj też o ich regularnym wymienianiu.

Kiedy dojdzie już do zakażenia dróg moczowych, ze względu na ból i dyskomfort jakie mu towarzyszą, należy zastosować preparat działający szybko i skutecznie. Powinien wspomagać naturalną mikroflorę układu moczowo-płciowego oraz wzmacniać naturalne mechanizmy obronne. Takim produktem jest np. MultiUri https://www.apteka-melissa.pl/produkt/multiuri-proszek-do-rozpuszczania-30-sasz,21540.html w formie proszku do rozpuszczania i spożywania doustnie. Dzięki takiemu sposobowi podania, działa on pozytywnie nie tylko na układ moczowo-płciowy, ale również na układ pokarmowy.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Nietrzymanie moczu to powszechny problem ludzi w tzw. podeszłym wieku, choć kłopoty z tym związane...
CZYTAJ
Kolor żółty moczu (a dokładniej – słomkowy) jest prawidłową barwą. Odstępstwa od tego mogą być...
CZYTAJ
Infekcja dróg moczowych - problem ten dotyczy głównie kobiet. Anatomia żeńskiego układu moczowo-płciowego powoduje, że...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia