2018-08-09
Porady

3 wskazówki, jak zbić gorączkę

Gorączka to reakcja obronna organizmu na infekcje. Kiedy w organizmie pojawiają się bakterie lub wirusy, zaczyna się on bronić poprzez wysoką temperaturę, która pomaga zwalczać patogeny i zapobiegać ich rozmnażaniu się. Dowiedz się więcej i poznaj sprawdzone sposoby na zbicie gorączki!

 3 wskazówki, jak zbić gorączkę - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Gorączka– reakcja obronna organizmu


Gorączka to stan podwyższonej temperatury ciała powyżej 38 stopni Celsjusza. Lekarze wyróżniają gorączkę:

  • nieznaczną (38-38,5 st. C),

  • umiarkowaną (38,5-39,5 st. C),

  • znaczną (39-5-40,5 st. C),

  • wysoką (40,5-41 st. C),

  • nadmierną/hiperpireksje (>41 st. C).

Przyczyn gorączki może być bardzo wiele, od infekcji dróg oddechowych, dróg moczowych, chorób zakaźnych, biegunki, nadczynność tarczycy, aż po choroby autoimmunologiczne, urazy czy choroby układu nerwowego.


Jak zbić gorączkę?


Z gorączką można radzić sobie na różne sposoby, sięgając po metody zarówno te naturalne, jak i farmakologiczne. Do najbardziej popularnych, jak i sprawdzonych, należą przede wszystkim:

  • Picie herbatek ziołowych – szczególnie te z kwiatów lipy, malin czy też z czarnego bzu działają napotnie. Pocenie się powoduje oddawanie ciepła na zewnątrz, właśnie dlatego w trakcie gorączki należy pić duże ilości płynów

  • Chłodna kąpiel i okłady – przynoszą ulgę i pomagają obniżyć temperaturę ciała. Kąpiel powinna być o 1 stopień Celsjusza niższa niż temperatura ciała. Natomiast okłady warto przykładać na pachwiny, szyję czy pod kolanami - czyli w miejscach przebiegu dużych naczyń krwionośnych, a także na czoło, kark czy potylicę – by chronić mózg przed przegrzaniem.

  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne – czyli środki farmakologiczne takie jak: ibuprofen, kwas acetylosalicylowy czy pirazolony. Ich przewagą nad sposobami naturalnymi jest zdecydowanie szybkość działania. Należy jednak pamiętać, że preparaty te to leki, które choć sprzedawane są bez recepty warto stosować pod kontrolą i według zaleceń lekarza. Pomoże to zapobiec negatywnym skutkom zdrowotnym ich przedawkowania.

Sprawdzonym preparatem farmakologicznym, przydatnym w walce z gorączką jest Pyralgina: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/pyralgina-12-tabl,8323.html. Należy ona do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Warto wiedzieć, że działa ona znacznie silniej od salicylanów, dlatego jej stosowanie zaleca się ograniczyć jedynie do przypadków, w których inne leki są nieskuteczne.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Podwyższona temperatura ciała to reakcja obronna na atakujące go wirusy i bakterie. Sama w sobie...
CZYTAJ
Przeziębienie jest zespołem objawów związanych z ostrym zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok obocznych...
CZYTAJ
Jesień na dobre zagościła za naszymi oknami. Deszcz, wiatr, niska temperatura, brak słońca i to...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia