• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2017-11-27
Dolegliwości i choroby

4 najpopularniejsze przyczyny bólu pleców

Przyczyny bólu pleców mogą być różne. Niejednokrotnie nieświadomie obciążamy swój kręgosłup w pracy, w trakcie wykonywania czynności domowych czy nawet podczas snu. Sprawdź, jakie są 4 najpopularniejsze przyczyny bólu pleców.

 4 najpopularniejsze przyczyny bólu pleców - Apteka internetowa Melissa
Spis treści
  1. Praca siedząca

Praca, w której bez przerwy siedzisz, czy to przy biurku, czy za kierownicą, stanowi przyczynę bólu pleców. W trakcie pracy, warto robić minimum raz na godzinę przerwę, służącą rozprostowaniu kręgosłupa i wykonaniu kilku ćwiczeń rozciągających. Ponadto, ważne jest zachowanie prawidłowej postawy siedzącej. Plecy powinny być oparte, a dolna część kręgosłupa dosunięta do oparcia. Należy unikać zgarbienia oraz wysunięcia klatki piersiowej mocno do przodu.

  1. Brak aktywności fizycznej

Coraz częstszą przyczyną bólu pleców staje się mała aktywność fizyczna lub całkowity jej brak. Przyczynia się do tego obecny tryb życia coraz większej liczby osób: siedzący tryb pracy, podróżowanie autem. Unikanie aktywności fizycznej skutkuje stopniowym osłabieniem mięśni, które nie są w stanie wspierać kręgosłupa. W wyniku tego dochodzi do nadmiernego obciążenia kręgów i dysków, a przez to do różnych deformacji.

  1. Nieodpowiednio wyprofilowana poduszka

Na pewno nieraz doświadczyłeś tego uczucia o poranku, gdy zamiast wstawać wypoczętym, odczuwasz jedynie silny ból kręgosłupa. Jego powodem mogą być zarówno niewygodny materac, jak i poduszka. Rozważ zakup poduszki ortopedycznej, która profiluje ułożenie głowy i szyi, pozwalając na zachowanie prawidłowej pozycji podczas snu. Ta zmiana z pewnością wpłynie nie tylko na budzenie się wypoczętym, brak bólu pleców i karku, ale też lepszą jakość snu.

  1. Duże i częste obciążanie kręgosłupa

Dźwiganie i podnoszenie ciężkich przedmiotów jest niezwykle obciążające dla kręgosłupa. Poza bólem, w wyniku przeciążenia mogą wystąpić poważne kontuzje i urazy. Czasami do przeciążenia kręgosłupa może dochodzić w wyniku wymuszania zgarbionej pozycji poprzez zbyt niskie meble, przy których pracujemy. Zarówno biurko, blat kuchenny, czy deska do prasowania niedostosowane do wzrostu mogą przekładać się na silny ból pleców.


Niekiedy ból pleców może być spowodowany chorobami innych narządów. Jeśli zatem ból nie słabnie pomimo leczenia przeciwbólowego, nie należy go lekceważyć, ale skonsultować się z lekarzem.


Rozwiązaniem przynoszącym ulgę w bólu pleców są plastry przeciwbólowe: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/plastry,625.html. Chłodzące i rozgrzewające plastry są dostosowane do rodzaju bólu oraz jego przyczyny. Uśmierzają ból, rozgrzewają naczynia krwionośne, przyspieszają krążenie lub chłodzą i zmniejszają obrzęki wywołane przez urazy. Są skuteczne i działają szybko, dlatego warto wybrać je w przypadku bólu pleców, kiedy to przynoszą oczekiwaną ulgę.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Wbrew pozorom, praca w biurze stwarza sporo zagrożeń dla zdrowia. Brak ruchu, siedzący tryb życia,...
CZYTAJ
Leki przeciwbólowe to najpowszechniej stosowane medykamenty. Zdrowa osoba stosuje je zwykle w celu pozbycia się...
CZYTAJ
Leki przeciwbólowe należą do najczęściej wybieranych leków i są obecne niemal w każdej domowej apteczce. Sięgamy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia