• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2017-06-02
Zdrowa skóra i uroda

4 najważniejsze kroki przy oparzeniu skóry

Oparzenia to uszkodzenia skóry, do których dochodzi pod wpływem działania bardzo wysokiej temperatury. Można ich doświadczyć zarówno w wyniku polania wrzątkiem, działania na skórę środków chemicznych, promieni słonecznych czy też porażenia prądem lub piorunem. W zależności od wysokości temperatury oraz czasu jej działania, oparzenia mogą być miejscowe lub ogólnoustrojowe.

 4 najważniejsze kroki przy oparzeniu skóry - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Pierwsza pomoc przy oparzeniach


To, w jakim stopniu uszkodzona jest skóra, warunkuje potrzebę oparzenia w warunkach domowych lub zasięgnięcia pomocy lekarskiej w szpitalu. Nawet, jeśli oparzenie nie wymaga hospitalizacji, należy podjąć kroki, które odpowiednio zabezpieczą naruszony fragment skóry i przyspieszą gojenie. Sprawdź, jak postępować ze skórą w przypadku oparzenia:

  1. Schłodzenie

Niezależnie od rodzaju oparzenia, pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest natychmiastowe schłodzenie oparzonego miejsca. Najlepsza w tym celu będzie bieżąca woda. Poparzenie należy trzymać pod jej zimnym strumieniem przez ok. 10-15 minut.

  1. Osuszenie

Kolejnym krokiem w przypadku oparzenia jest osuszenie go jałową gazą, która uniemożliwi przedostanie się na podrażnioną skórę zanieczyszczeń. Krok ten przygotowuje skórę na nałożenie opatrunku.

  1. Opatrunek

Teraz miejsce oparzenia gotowe jest na nałożenie czystego, suchego opatrunku. Bardzo ważne jest, aby nie zapominać o jego regularnej wymianie. Aby miejsce poparzenia prawidłowo się goiło, powinno to następować przynajmniej raz dziennie.

  1. Preparaty przyspieszające gojenie

Oparzenia są bardzo bolesne, dlatego skóra potrzebuje specjalnego wsparcia i ukojenia. W tym celu pomocne będą zarówno preparaty naturalne: aloes, miód, maść nagietkowa, oraz specjalistyczne kremy i maści przeznaczone do skóry z oparzeniami.

Ulga dla poparzonej skóry


Jednym z takich preparatów, doskonale sprawdzającym się w przypadku oparzeń, jest maść Alantan Plus: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/alantan-plus-masc-30-g,704.html. Dzięki substancjom czynnym, które zawiera, alantoinie D-panthenolowi, przynosi poparzonej skórze ulgę i ukojenie, a ponadto zmniejsza zaczerwienienie i świąd. Alantoina działa przeciwzapalnie, dba o nawilżenie skóry i stymuluje wzrost nowej tkanki. D-panthenol natomiast, dzięki zdolności wiązania wody, zwiększa elastyczność skóry.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Barszcz Sosnowskiego – niebezpieczna, toksyczna(za sprawą furanokumaryny) roślina występująca na łąkach, brzegach jezior, skrajach lasu,...
CZYTAJ
Niezależnie od rodzaju oparzenia, istnieje jedna podstawowa zasada - zawsze należy jak najszybciej oparzone miejsce...
CZYTAJ
Jedną z częstych dolegliwości, na którą narażeni jesteśmy przez całe życie są oparzenia. Pierwsza pomoc...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia