2018-07-18
Zdrowa skóra i uroda

4 porady jak wzmocnić słabe paznokcie

Przyczyną złej kondycji paznokci jest najczęściej dieta uboga w składniki mineralne i witaminy. Może to być również nieodpowiednia pielęgnacja, czyli używanie kosmetyków czy chemii domowej, która negatywnie wpływa na płytkę paznokcia. Przeczytaj, co pomoże Ci wzmocnić słabe paznokcie!

 4 porady jak wzmocnić słabe paznokcie - apteka internetowa Melissa
Spis treści

Niedobory biotyny, wapnia i krzemu

Witaminą, która w największym stopniu wywiera wpływ na kondycję paznokci jest biotyna, nazywana również witaminą B7 lub H, a potocznie witaminą piękna. Biotyna zawiera cząsteczki siarki, działającej ochronnie na skórę, włosy i paznokcie. Oprócz tego, że wzmacnia płytkę paznokcia, chroniąc przed uszkodzeniami, zapobiega ich rozdwajaniu oraz przyspiesza wzrost. Warto dbać również o odpowiedni poziom wapnia w organizmie, bowiem działa on na paznokcie wzmacniająco. Kolejnym niezbędnym składnikiem jest krzem, który bierze udział w syntezie kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Wzmacnia je, zapobiega łamaniu się i rozdwajaniu oraz przyspiesza regenerację. 

Słabe paznokcie – jak o nie zadbać?

Aby wzmocnić słabe paznokcie należy zadbać o nie od wewnątrz jak i zabezpieczyć ich warstwę wierzchnią. Poniżej znajdziesz kilka porad, jak sprawić, by były mocne i zdrowe:

  1. Odpowiednia dieta – paznokcie, podobnie jak cały organizm potrzebuje odżywienia w postaci pełnowartościowych posiłków bogatych w składniki mineralne i witaminy. Opieraj swoją dietę na warzywach, owocach i strączkach, nie zapominając o bogatych w niezwykle wartościowe kwasy tłuszczowe Omega: nierafinowane oleje oraz orzechy.
  2. Unikanie detergentów i kosmetyków z drażniącymi składnikami – wykonywanie czynności domowych w rękawicach ochronnych to podstawa w ochronie nie tylko paznokci, ale też skóry dłoni. Kondycję paznokci mogą też pogarszać kosmetyki, w tym lakiery do paznokci, zmywacze, a nawet niepoprawny sposób ich aplikacji, czy usuwania (np. zdejmowanie manicure hybrydowego bez użycia acetonu – zdzierając lakier). Pamiętaj, żeby przed wykonaniem manicure wykonać na paznokciach zabieg pielęgnacyjny, np. nakładając na kilka minut olejek arganowy czy rycynowy.
  3. Pielęgnacja – krem do rąk i serum do paznokci powinnaś mieć zawsze pod ręką jeśli chcesz poprawić wygląd płytki paznokcia. Warto używać ich obu, krem zadziała nie tylko na paznokcie, ale też skórę dłoni, a serum, jako kosmetyk bardziej skoncentrowany dostarczy płytce paznokcia niezbędnych składników odżywczych.
  4. Suplementacja – słabe paznokcie oznaczają, że w organizmie brakuje pewnych składników odżywczych. Aby polepszyć ich kondycję warto skorzystać ze wsparcia odpowiednich preparatów aptecznych. Jedną z witamin, które warto suplementować jest biotyna. Należy pamiętać, że kuracja powinna trwać przez co najmniej 3 miesiące aby przyniosła zamierzone efekty i aby utrzymały się one przez dłuższy czas. W internetowej Aptece Melissa znajdziesz preparat Biotebal, który jako jedyny zawiera aż 5 mg biotyny https://www.apteka-melissa.pl/produkt/biotebal-5-30-tabl,2110.html. Uzupełnij niedobory i ciesz się pięknymi, zadbanymi i mocnymi paznokciami!
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Każda kobieta zna ten problem. Są łamliwe, rozdwajające się lub pożółkłe od prac domowych, częstego...
CZYTAJ
Biotyna to jeden z budulców włosów oraz paznokci, który ma ogromny wpływ na ich kondycję....
CZYTAJ
Każdy z nas chce mieć piękną, zdrową, młodą i zadbaną skórę, gęste, lśniące i zdrowo...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia