2017-09-07
Zdrowa skóra i uroda

4 sposoby, jak pozbyć się bolesnych odcisków

Odciski to zazwyczaj zasługa niewygodnego, za ciasnego obuwia. Najczęściej pojawiają się na stopach, choć zdarza się, że w wyniku dźwigania ciężkich przedmiotów, w tym toreb z zakupami lub odkręcania butelek czy słoików mogą wystąpić też na dłoniach. Bez względu na to, na jakiej części ciała odcisk się pojawia, powstaje on w wyniku ciągłego nacisku lub tarcia. Aby chronić się przed uszkodzeniem, skóra wytwarza komórki warstwy rogowej. Nie dochodzi jednak do ich złuszczania tak jak w przypadku normalnego naskórka, lecz zaczyna on narastać, tworząc stwardniałą warstwę. Powstałe w ten sposób odciski, modzele i nagniotki powodują ból, źle wyglądają i towarzyszy im ryzyko rozwinięcia się pod ich powierzchnią stanu zapalnego.

 4 sposoby, jak pozbyć się bolesnych odcisków - Apteka internetowa Melissa
Spis treści
  1. Pożegnaj niewygodne obuwie

Podstawą w leczeniu odcisków jest zminimalizowanie nacisku, który je powoduje. Należy więc przede wszystkim zaprzestać nosić niewygodne obuwie. Jeśli zmiana obuwia nadal powoduje dyskomfort, warto skorzystać z wkładek ochronnych, które oddzielą wrażliwą część stopy od wewnętrznej części buta.

  1. Stosuj krem nawilżający na odciski

Aby wspomóc regenerację skóry stóp z odciskami, codziennie na noc aplikuj krem, który ją nawilży, natłuści i zapobiegnie narastaniu kolejnych warstw odcisku. Warto wybierać produkty, które zawierają natłuszczające masło Shea, masło kakaowe lub oleje roślinne, a także złuszczający mocznik lub kwas salicylowy.

  1. Złuszczaj zrogowaciały naskórek

Formą zarówno zapobiegania pojawianiu się odcisków czy modzeli, jak i ich usuwania, jest złuszczanie martwego naskórka. Należy rozpocząć od wymoczenia stóp w wodzie z solą lub olejkiem eterycznym. W ten sposób naskórek będzie łatwiejszy do usunięcia. Jeśli odcisk jest nowy, a naskórek dopiero zaczął narastać, pomóc może wykonanie gruboziarnistego peelingu. Kolejnym krokiem po rozmiękczeniu naskórka jest usunięcie go za pomocą specjalnych pilników lub tarek do stóp. Nie należy natomiast używać pumeksu, bowiem stanowi on siedlisko grzybów i bakterii, przez co może stać się przyczyną infekcji. W usuwaniu bolesnych odcisków doskonale sprawdza się elektroniczny pilnik do stóp Scholl Velvet Smooth: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/scholl-velvet-smooth-wetdry-elektryczny-pilnik-do-stop-z-ladowarka-1-szt,14517.html. Charakteryzuje się on innowacyjną metodą usuwania twardej skóry szybko i bez wysiłku, a jego skuteczność porównywana jest do tej profesjonalnych salonów kosmetycznych.

  1. Odwiedź podologa

Jeśli Twoje odciski są wyjątkowo bolesne lub samodzielnie nie chcesz ich usuwać, pomoc znajdziesz w gabinecie podologa, czyli specjalisty od zdrowych stóp. Z wizyty u niego powinny skorzystać przede wszystkim osoby chore na cukrzycę, w przypadku których odciski są wyjątkowo groźne. Bezboleśnie usunie on zgrubiały naskórek, pozostawiając skórę znów gładką i miękką. Dzięki takiej wizycie znów będziesz mieć możliwość poruszania się bez uczucia dyskomfortu.


Warto dbać o stopy nie tylko wtedy, gdy odciski się już pojawią, ale przez cały czas. Wyeliminowanie niewygodnego obuwia oraz regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry stóp pomoże uniknąć tej nieprzyjemnej, utrudniającej codzienne funkcjonowanie dolegliwości.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Problem z odciskami na stopach dotyka wielu ludzi i to bez względu na płeć czy...
CZYTAJ
Gładkie i piękne stopy to marzenie wszystkich kobiet. Niestety, ich pielęgnacja wymaga sporo wysiłku i...
CZYTAJ
Odciski na stopach – lub dłoniach - to inaczej modzele. Pojawiają się na skórze w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia