2018-03-20
Porady

4 sprawdzone metody, jak rzucić palenie

Nikotyna ma fatalny wpływ na zdrowie palacza oraz na jego otoczenie, które jest zmuszone do biernego palenia. Nałóg w znaczny sposób nadwyręża również domowe finanse. Dlatego pytanie, jak rzucić palenie, nurtuje coraz więcej ludzi uzależnionych od papierosów. Choć walka z nałogiem nie jest łatwa, to całkowite wyeliminowanie uzależnienia jest możliwe.

 Jak rzucić palenie?
Spis treści

Jak skutecznie rzucić palenie?

Silna wola to najważniejszy czynnik decydujący o zwycięstwie z nałogiem, jednak, aby odnieść sukces, warto zapoznać się z metodami, które wspierają rzucanie palenia:

  • Określ, dlaczego chcesz rzucić palenie. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo ważna, dlatego zastanów się, czy do rzucenia palenia skłaniają cię względy zdrowotne, finansowe czy może estetyczne, takie jak brzydki zapach czy żółte zęby.

  • Wspomóż się farmaceutycznie. Nikotynowa terapia zastępcza może okazać się bardzo pomocna, szczególnie przy początkowym głodzie nikotynowym. Pierwsze dni walki z nałogiem są najtrudniejsze, dlatego warto wspomóc się tabletkami, inhalatorami lub plastrami, które dostępne są w aptece: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/rzuc-palenie,804.html. Dzięki zmniejszonej dawce nikotyny zawartej w farmaceutykach, złagodzisz objawy głodu nikotynowego, nie dostarczając do organizmu szkodliwych substancji zawartych w dymie papierosowym.

  • Akupunktura i elektrostymulacja. Pozwalają one na odzyskanie dobrego samopoczucia, bez konieczności zapalenia papierosa. Mogą okazać się pomocne przy początkowym stresie i dyskomforcie związanym z odstawieniem nikotyny.

  • Biorezonans. To metoda, która polega na podłączeniu palacza do urządzenia i za pomocą elektrod wywołanie reakcji mającej na celu wygaszenie głodu nikotynowego.

Dlaczego warto rzucić palenie?

Bez ściśle określonego celu, nawet posiłkując się powyższymi metodami, rzucenie palenia może nie być możliwe. Dlatego podczas silnej pokusy zapalenia papierosa, warto mieć w pamięci korzyści, jakie uzyskamy, odmawiając go sobie:

  • Zniwelowanie uczucia zmęczenia i niewyspania, spowodowane gorszym dotlenieniem.

  • Zaoszczędzone pieniądze, które możesz przeznaczyć na konkretne przyjemności, jak na przykład nowe ubranie czy kosmetyk. Niewydane na papierosy pieniądze możesz również odkładać, aby po kilku miesiącach uzbierać sporą sumę, na przykład na wakacje.

  • Poprawienie wyglądu i atrakcyjności. Papierosy oznaczają brzydki zapach, zmęczoną, szarą i szybciej starzejącą się skórę, żółte zęby, a także łatwiejsze powstawanie cellulitu.

  • Lepsze zdrowie. Dotlenienie organizmu, ustabilizowanie ciśnienia, poprawienie krążenia i wydolności płuc, zmniejszenie ryzyka nowotworu, choroby wieńcowej i ataku serca oraz poprawienie smaku i węchu.


To tylko niektóre korzyści wynikające z rzucenia palenia, o których zawsze warto pamiętać. Już po kilku dniach bez papierosa zobaczysz różnicę, gdy Twoje samopoczucie ulegnie poprawie. Można to wykorzystać i nawyk palenia zastąpić innym, zdrowym zwyczajem.

Przeczytaj także:
Choroby płuc - skutki palenia papierosów,   Jak rzucić palenie?,   Jak działa cytyzyna,   Uzależnienie od nikotynyZdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Rzucenie palenia to jedno z pierwszych postanowień noworocznych i modne wyzwanie w ostatnim czasie. Każdy...
CZYTAJ
Cytyzyna jest substancją naturalną, znajdująca się w składzie preparatów wspomagających rzucanie palenia. Pozyskuje się ją...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia