2017-04-14
Dolegliwości i choroby

4 wskazówki jak minimalizować uczucie ciężkich nóg

Uczucie ciężkich nóg najczęściej pojawia się latem. Przeważające w tym czasie wysokie temperatury sprzyjają rozszerzaniu się naczyń krwionośnych i opuchliźnie. Powodem ciężkich nóg może być też duża ilość czasu spędzanego w jednej pozycji, np. praca w pozycji siedzącej lub brak ruchu.

 4 wskazówki jak minimalizować uczucie ciężkich nóg - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Siedzenie lub stanie przez dłuższy czas powoduje, że pompa mięśniowa nie funkcjonuje poprawnie, przez co odpływ krwi żylnej z kończyn jest utrudniony. Dochodzi do stopniowego zwiększenia ciśnienia krwi, które z czasem może spowodować uszkodzenie ścian i zastawek. Długotrwały zastój krwi zwiększa przepuszczalność naczyń, w wyniku czego wokół kostek pojawiają się obrzęki. Powtarzalność takiego stanu może doprowadzić do rozwoju choroby żylakowej. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, należy stosować się do kilku wskazówek, które zminimalizują uczucie ciężkich nóg:

  1. Daj nogom trochę luzu

Długotrwałe zastyganie bez ruchu nie sprzyja Twoim nogom, podobnie jak zakładanie nogi na nogę, czy noszenie ciężkich rajstop. Warto też zrezygnować z noszenia niewygodnych butów na wysokim obcasie. W czasie pracy przy biurku staraj się jak najczęściej poruszać palcami stóp oraz naprzemiennie napinać i rozluźniać mięśnie łydek.

  1. Nawadniaj się

Picie dużej ilości napojów niegazowanych pomaga oczyszczać organizm z toksyn. Wśród wypijanych w ciągu dnia napojów powinien znaleźć się też napar z liści brzozy, który działa przeciwobrzękowo. Ogranicz też ilość spożywanej soli, sprzyja ona zatrzymaniu wody w organizmie, powstawaniu obrzęków i opuchlizny.

  1. Zadbaj o prawidłowe krążenie

Dobrym sposobem, przynoszącym ulgę nogom, jest odpoczywanie z nogami uniesionymi wyżej niż reszta ciała. Do snu warto podkładać pod łydki poduszkę lub zwinięty koc. Przed snem wykonaj też masaż nóg, rozpoczynając od stóp w kierunku serca. Stosuj preparaty uszczelniające naczynia włosowate i poprawiające ich elastyczność. Ulgę ciężkim nogom przyniesie też moczenie ich w zimnej wodzie z dodatkiem soli lub olejków. W takiej postaci sól poprawi krążenie, natomiast olejki zadziałają odświeżająco. Do moczenia stóp poleca się olejek lawendowy lub herbaciany.

  1. Unikaj wysokich temperatur

Aby zminimalizować uczucie ciężkich nóg, warto unikać sauny i gorących kąpieli. Tym, co nie służy nogom, jest również uczęszczanie do solarium oraz depilacja gorącym woskiem. Wysoka temperatura powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych. Zamiast nich, warto stosować chłodny prysznic rano i wieczorem w celu obkurczenia naczyń krwionośnych, działania przeciwzapalnego. Niska temperatura sprzyja zmniejszeniu opuchlizny stóp i obwodu kostek, a także osłabia kurcze mięśni i zmniejsza uczucie ciężkości.


Zmiana kilku przyzwyczajeń, w tym nawyków żywieniowych, oraz większa aktywność fizyczna przyczyni się do poprawy kondycji Twoich nóg. Pozytywnym skutkiem tych zmian będzie nie tylko pozbycie się uczucia ciężkich nóg, ale przede wszystkim profilaktyka żylaków, dzięki której uda się zapobiec chorobie żylakowej. Produktem, który przyniesie ulgę ciężkim nogom jest Diosminex. Produkt ten nie tylko przynosi ulgę ciężkim nogom, ale też redukuje ból i nocne kurcze, których przyczyną jest przewlekła niewydolność krążenia żylnego.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Choroba czy też syndrom niespokojnych nóg to przymus poruszania kończynami występujący wtedy, gdy powinny one...
CZYTAJ
Wbrew pozorom, praca w biurze stwarza sporo zagrożeń dla zdrowia. Brak ruchu, siedzący tryb życia,...
CZYTAJ
Kwas acetylosalicylowy to jeden z najbardziej znanych leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Można go...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia