Legalna apteka
2018-02-21
Porady

4 wskazówki, jak pobudzić laktację

Wątpliwości dotyczące zaspokajania potrzeb pokarmowych maluszka spędzają sen z powiek wielu młodych mam, które mają kłopoty z karmieniem piersią. Pojawia się wówczas pytanie, jak pobudzić laktację? Warto wypróbować dobrze znane już sposoby, ponieważ może okazać się, że problemy były tymczasowe, a zaprzestanie karmienia może spowodować zahamowanie laktacji.

 4 wskazówki, jak pobudzić laktację - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Jak pobudzić słabą laktację?


Karmienie piersią jest najlepszym sposobem na podarowanie dziecku tego, co najlepsze w pożywieniu oraz na zapewnienie mu poczucia miłości i więzi z mamą. Im dłużej maluch jest karmiony piersią, tym lepiej wpływa to na jego zdrowie fizyczne i psychiczne. Dlatego nie warto się poddawać przy pierwszym kryzysie laktacyjnym, ponieważ są sposoby na to, jak pobudzić laktację:

  • Zadbaj o spokój. Nie należy bagatelizować stresu, który może być jednym z czynników hamujących laktację. Dlatego podczas karmienia zapewnij sobie i dziecku komfort, ciszę i spokój.

  • Stosuj preparaty wspomagające laktację. Dobra suplementacja może skutecznie pobudzić produkcję mleka oraz, dzięki zawartości melisy, obniżyć stres związany z kryzysem laktacyjnym (np. Femaltiker: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/femaltiker-12-sasz,4686.html).

  • Często przystawiaj dziecko do piersi. Dzięki temu pobudzisz proces produkcji mleka. Możesz również zaopatrzyć się w laktator i tuż po karmieniu odciągnąć małą ilość pokarmu, co dodatkowo pobudzi piersi do intensywniejszej pracy. Ważne jest również to, aby zmieniać piersi podczas karmienia.

  • Pij dużo płynów (minimum 2 litry dziennie) i zadbaj o właściwą dietę. Potrzeby karmiącej kobiety są nieco większe, dlatego należy najadać się do syta. Ważne jednak, aby dieta była lekkostrawna i zdrowa zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Jak pobudzić laktację przy występujących przeszkodach?

Zanim zdecydujemy się zaprzestać karmić piersią, warto przyjrzeć się czynnikom, które mogą hamować produkcję mleka i zastanowić się, jak w tej sytuacji pobudzić laktację. Jednym z podstawowych błędów młodych mam jest dokarmianie niemowlęcia butelką. Z obawy przed nie najedzeniem się dziecka, podsuwamy butelkę, z której mleko wypływa znacznie łatwiej niż z piersi. Powoduje to, że maluch wybiera łatwiejsze rozwiązanie i stopniowo przyzwyczaja do butelki, zamiast do piersi. To samo dotyczy smoczka, który w pierwszych tygodniach życia może zaburzyć technikę ssania. Innym błędem jest również zbyt rzadkie przystawianie dziecka do piersi, ponieważ zbyt długie przerwy w karmieniu mogą spowodować zmniejszenie produkcji mleka.


Analogicznie do wymienionych problemów z laktacją wygląda jej pobudzanie. Dlatego tak ważne jest stosowanie omówionych wyżej sposobów na pobudzenie laktacji. Nie warto ulegać zniechęceniu, lecz uzbroić się w cierpliwość i zawalczyć o karmienie piersią, ponieważ będzie to miało wpływ na zdrowie dziecka teraz i w przyszłości.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Jednym z niezbędnych akcesoriów poporodowych dla świeżo upieczonej mamy są wkładki laktacyjne. Warto wyposażyć się...
CZYTAJ
Podczas ciąży i karmienia piersią, ciało kobiety podlega poważnym przemianom. Jedną z najbardziej widocznych zmian...
CZYTAJ
Każda przyszła mama, z myślą o zdrowiu swojego dziecka, wie, że w czasie ciąży należy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia