2017-11-23
Dolegliwości i choroby

5 faktów o osłabieniu organizmu

Osłabienie organizmu może mieć różne przyczyny i pojawić się okresowo nawet u osób prowadzących zdrowy tryb życia. Najczęstszą jego przyczyną jest niedobór witamin, ale może pojawić się też na skutek przemęczenia, nadmiaru obowiązków, stresu czy chorób. W większości przypadków osłabienie organizmu jest stanem przejściowym, jednak jeśli trwa zbyt długo, jest przewlekłe, lub powtarza się, może okazać się objawem poważnej choroby i należy skontaktować się z lekarzem i wykonać szczegółowe badania. Sprawdź 5 najważniejszych faktów o osłabieniu organizmu.

 5 faktów o osłabieniu organizmu - Apteka internetowa Melissa
Spis treści
 1. Najczęstsze objawy osłabienia organizm

  Osłabieniu organizmu najczęściej towarzyszą: brak sił, spadek efektywności w pracy, zwiększona potrzeba snu, pogorszenie koncentracji i uwagi, obniżony nastrój oraz szybsze męczenie się w trakcie wysiłku.

 1. Osłabienie sprawia, że częściej chorujesz

  Jeśli organizm jest osłabiony, zdecydowanie zwiększa się jego podatność na wszelkiego rodzaju infekcje. Odporność spada, organizm ma mniej energii oraz odczuwa większe zapotrzebowanie na sen, które to są naturalną reakcją obronną organizmu na infekcję.

 1. Niektóre choroby mogą powodować osłabienie

  Niedokrwistość, choroby układu krążenia, nowotwory, niedoczynność tarczycy oraz odwodnienie to najczęstsze przyczyny osłabienia organizmu. W przypadkach tych chorób osłabienie jest efektem toczącego się w organizmie procesu chorobowego. Wymagają one stałej opieki lekarskiej.

 1. Osłabienie obniża sprawność fizyczną

  Kiedy organizm jest osłabiony, najmniejszy wysiłek, nawet krótki spacer, sprawia trudność. Pacjent odczuwa wzmożoną senność, zawroty głowy, zmniejsza się ciężar ciała oraz spada libido.

 1. Zła dieta sprzyja osłabieniu organizmu

  Duży wpływ na stan organizmu – do czego zazwyczaj nie przywiązujemy wagi – ma odpowiednio zbilansowana dieta. Pozbawienie się witamin i minerałów na rzecz niezdrowego odżywiana, posiłków spożywanych w biegu, przy jednoczesnym braku ruchu, sprzyjają uczuciu osłabienia. Posiłki ubogie w warzywa i owoce skutkują brakiem sił, sennością, bólami głowy, apatią oraz obniżeniem nastroju.


Osłabienie organizmu może poważnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Należy jednak pamiętać, że choć osłabienie nie zawsze oznacza chorobę, warto skonsultować się z lekarzem. Aby wspomóc organizm lub ustrzec się przed osłabieniem, warto stosować wartościową, zrównoważoną dietę opartą na składnikach bogatych w witaminy i minerały. Dobrym rozwiązaniem jest też uzupełnianie diety poprzez suplementy dostarczające składników, których organizm nie jest w stanie przyswoić z pożywienia. Szeroką gamę wysokiej jakości suplementów diety oferuje Zdrovit: https://www.apteka-melissa.pl/grupa/zdrovit.html. Te witaminy i minerały wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, uzupełniają niedobory i wspierają w okresie osłabienia.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Witamina C, czyli kwas askorbinowy, to witamina niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przede wszystkim działa...
CZYTAJ
Magnez to jeden z najważniejszych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastków. Jego niedobory najczęściej dotykają osoby...
CZYTAJ
Cynk to jeden z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpływa na działanie narządów, sprzyja przyswajaniu...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia