Legalna apteka
2017-05-12
Porady

5 popularnych produktów przyspieszających Twój metabolizm

Metabolizm to reakcje zachodzące w organizmie, prowadzące do wykorzystania energii i składników odżywczych pochodzących z pożywienia oraz do podtrzymania procesów życiowych. Na tempo metabolizmu mają wpływ uwarunkowania genetyczne, jednak można na niego wpłynąć poprzez zmiany trybu życia, zwiększoną aktywność fizyczną oraz zdrową dietę. Dzięki wprowadzeniu do niej kilku produktów, można w naturalny sposób przyspieszyć przemianę materii.

 5 popularnych produktów przyspieszających Twój metabolizm - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Jakie produkty przyspieszają metabolizm?

  1. Kwasy tłuszczowe omega-3

Odpowiadają nie tylko za redukcję stanów zapalnych i regulowanie poziomu cukru we krwi. Zmniejszają też odporność komórek na leptynę, hormon odpowiedzialny za uczucie sytości i spalanie tłuszczu, wpływają tym samym na tempo metabolizmu. Kwasy omega-3 znajdują się w rybach morskich: makreli, śledziach, sardynkach, łososiu, tuńczyku, orzechach oraz oleju lnianym. Ryby morskie dodatkowo zawierają jod, który poprawia termoregulację, czyli prawidłowe produkowanie energii. Jako bogate źródło białka, stanowią też budulec mięśni, które również zwiększają metabolizm, ponieważ do funkcjonowania potrzebują znacznie więcej energii niż tkanka tłuszczowa.

  1. Zielona herbata

Dzięki zawartości katechiny i teiny, które wpływają na hormon noradrenaliny zwiększającej wytwarzanie energii z tkanki tłuszczowej, zielona herbata przyspiesza jej metabolizm. Ponadto, zwiększa termogenezę poposiłkową, czyli wytwarzanie energii i związanego z nią ciepła w wyniku trawienia. Codzienne picie 5 szklanek zielonej herbaty może przyczynić się do zwiększenia przemiany materii o 90 kcal.

  1. Fermentowane produkty mleczne

Jogurt naturalny, maślanka czy kefir, które słyną zwłaszcza z działania probiotycznego, jednak przyczyniają się również do wzrostu termogenezy. Wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej i zmniejszają apetyt.

  1. Cytrusy

Swoje dobroczynne działanie wobec metabolizmu zawdzięczają wysokiej zawartości witaminy C, która doskonale radzi sobie ze spalaniem tkanki tłuszczowej. Najbardziej wartościowym owocem cytrusowym, wpływającym na termogenezę, jest gorzka pomarańcza. Zawarte w niej synefryna i oktapomina pobudzają spalanie tkanki tłuszczowej, dodają energii i zmniejszają apetyt.

  1. Papryczki chilli, pieprz cayenne i imbir

Czyli główne źródła kapsaicyny, organicznego związku chemicznego, któremu zawdzięczamy ostry smak papryczki chilli. Dzięki niej posiadają właściwości prozdrowotne, spośród których jedna ma wpływ na termogenezę i gospodarkę tłuszczową. Kapsaicyna stymuluje metabolizm poprzez wzmożoną produkcję ciepła, a co za tym idzie zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Dodatkowe wsparcie, które przyspieszy metabolizm

Dieta stanowi doskonały sposób na wsparcie metabolizmu. Wystarczy zadbać o to, by nie zabrakło w niej kilku kluczowych produktów, a metabolizm ulegnie przyspieszeniu. Składniki stymulujące termogenezę i spalanie tkanki tłuszczowej znaleźć można również w suplementach diety. Jednym z nich, opartym na naturalnych składnikach, jest Bio-Cla z zieloną herbatą: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/bio-cla-z-zielona-herbata-90-kaps,1383.html. Przyczynia się do redukcji apetytu,  przy okazji wspierając spalanie tkanki tłuszczowej, a także zapobiega przed występowaniem efektu "jojo".

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
„Dieta cud, która pozwala zgubić zbędne kilogramy w kilka dni“ – choć takie hasła kuszą...
CZYTAJ
Skuteczne odchudzanie to nieustannie jeden z najpopularniejszych tematów, jakie pojawiają się czasopismach lub na portalach...
CZYTAJ
Dieta, odchudzanie, skuteczne sposoby zrzucania kilogramów – to chwytne i często wyszukiwane hasła, zwłaszcza w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia