2018-01-09
Porady

5 porad, jak pielęgnować miejsca intymne w czasie połogu

W okresie połogu, trwającym około 6 tygodni, organizm kobiety sukcesywnie wraca do stanu sprzed ciąży. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o pielęgnacji stref intymnych w tym szczególnym okresie.

 5 porad, jak pielęgnować miejsca intymne w czasie połogu - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Zasady pielęgnacji stref intymnych podczas połogu

Połóg wymaga zachowania szczególnej higieny. Gojące się rany poporodowe stanowią łatwą pożywkę dla drobnoustrojów, właśnie dlatego tak ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

  1. Jak najczęstsze mycie miejsc intymnych – środowisko stref intymnych w okresie połogu jest szczególnie narażone na namnażanie się bakterii, dlatego należy je przemywać kilka razy dziennie, szczególnie po każdej zmianie wkładek.

  1. Odpowiedni preparat do mycia – do higieny intymnej w trakcie połogu dozwolone są zarówno żele i płyny do higieny intymnej, jak i szare mydło oraz specjalistyczne preparaty antyseptyczne do rozpuszczenia w wodzie.

  1. Wybierz prysznic zamiast kąpieli – w okresie połogu procesowi gojenia ran poporodowych towarzyszą krwawienia, które ciepła woda mogłaby nasilić. Ponadto, kąpiel zwiększa szansę powstania zakażeń.

  1. Kierunek mycia – bardzo ważne w higienie okolic intymnych jest odpowiedni sposób ich mycia. Powinno się podmywać je od przodu do tyłu w kierunku odbytu, by nie pozwolić na rozprzestrzenianie się drobnoustrojów.

  1. Osuszanie skóry – po umyciu osuszaj skórę za pomocą ręcznika jednorazowego, przykładając go delikatnie, a nie trąc, ponieważ to mogłoby zwiększyć podrażnienia


Bielizna, która pozwala skórze oddychać, jest równie ważna, co higiena. Powinna być przewiewna, najlepiej bawełniana. Dbanie o higienę to także regularne zmiany podkładów i wkładek oraz mycie rąk po myciu i osuszeniu krocza. Ponadto, należy pamiętać o zmianie wkładek przed każdym karmieniem - podczas ssania piersi macica obkurcza się, co powoduje zwiększenie krwawienia. Dostęp powietrza jest konieczny dla prawidłowego gojenia się ran, dlatego w okresie połogu nie wolno stosować tamponów.

Pielęgnacja okolic intymnych w połogu

Zachowanie odpowiedniej higieny intymnej w okresie połogu jest kluczowe dla prawidłowej regeneracji narządów rodnych kobiety i jej zdrowia. Dla zachowania higieny, w czasie połogu i regeneracji stref intymnych pomocny będzie lek Tantum Rosa: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/tantum-rosa-0532-g-10-sasz,1718.html. Preparat ten działa odkażająco, przeciwzapalnie, przeciwbólowo i miejscowo znieczulająco. Tantum Rosa występuje w formie proszku do przygotowania roztworu do przemywania krocza. Pamiętaj o właściwej pielęgnacji stref intymnych w okresie połogu. Pozwoli to zagoić się ranom poporodowym i wrócić do pełnej sprawności.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Podczas ciąży kobiety rzadko dokonują wcześniejszej szczegółowej analizy przebiegu porodu i jego wpływu na ich...
CZYTAJ
Połóg to niezmiernie trudny, ale też piękny okres w życiu rodziny. Nadal bardzo często pomijany...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia