2018-02-05
Zdrowa skóra i uroda

5 porad, jak postępować w przypadku pojawienia się stanu zapalnego skóry

Stan zapalny skóry to zmiany występujące w wyglądzie naskórka, do których zaliczamy: atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, trądzik, łojotokowe zapalenie skóry czy liszajec. Zapoznaj się z poniższymi sposobami radzenia sobie z nimi.

 5 porad, jak postępować w przypadku pojawienia się stanu zapalnego skóry - Apteka internetowa Melissa
Spis treści
  1. Zamień mydło na delikatne środki myjące

Stan zapalny skóry często wywołują tradycyjne mydło lub syntetyczne składniki drażniące w podobnych mu środkach myjących. Te z nich, które zamiast naturalnych składników zawierają na przykład SLS-y, czyli środki odpowiadające za silne pienienie się mydła, powodują silne wysuszanie naskórka oraz podrażnienia. Zamiast nich, do codziennego oczyszczania skóry warto wybierać produkty bazujące na składnikach pochodzenia roślinnego – olejkach i ekstraktach. W ten sposób, podczas oczyszczania skóry, jednocześnie będziesz ją pielęgnować.

  1. Unikaj parabenów, silikonów, barwników i substancji zapachowych

Przy okazji stanów zapalnych skóry, ważne jest również używanie odpowiednich kosmetyków nawilżających i natłuszczających. W ich przypadku, podobnie jak w tych przeznaczonych do codziennej higieny, warto unikać składników sztucznych i potencjalnie drażniących. Parabeny, czyli substancje konserwujące, a także silikony, sztuczne barwniki oraz substancje zapachowe to składniki, których w kosmetykach należy unikać, chcąc nie dopuścić do stanu zapalnego skóry lub zmniejszyć jego objawy.

  1. Oczyszczaj skórę „miękką“ wodą

Jeśli mieszkasz w mieście, na pewno znasz problem tzw. twardej wody. Stanowi ona jeden z powodów dla których skóra łatwiej się przesusza, a co za tym idzie, staje się podatna na podrażnienia i wystąpienie stanów zapalnych. Aby temu zaradzić, warto zainwestować w filtry węglowe do łazienki, które, montowane do baterii w wannie lub pod prysznicem, skutecznie usuwają chlor i „zmiękczają“ wodę, powodując, że jest ona łagodniejsza dla skóry.

  1. Natłuszczaj, natłuszczaj i jeszcze raz natłuszczaj!

W regeneracji skóry, na której pojawił się stan zapalny, niezbędne są preparaty natłuszczające. Pomagają one zabezpieczyć naskórek przed kolejnymi uszkodzeniami, jak i nawilżyć go oraz odżywić, pomagając jego komórkom się zregenerować. Warto wybierać preparaty hipoalergiczne, które zawierają alantoinę. Odpowiada ona za prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie skóry, które pomaga w odbudowaniu płaszcza hydrolipidowego skóry.

  1. Stosuj się do porad dermatologa

Stanu zapalnego skóry nie warto lekceważyć i jeśli objawy nie ustępują, konieczna jest konsultacja dermatologiczna. Przy zaostrzonych objawach stanu zapalnego, lekarz przepisze specjalistyczne maści lub kremy, a także podpowie, jak postępować w przypadku konkretnych zmian na skórze. 

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Certyfikaty i wyróżnienia