• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2017-09-04
Porady

5 sposobów na uniknięcie grzybicy stóp na basenie!

Grzybica stóp i paznokci to przypadłość przede wszystkim osób, które często korzystają z basenu. Jest to bowiem miejsce, które sprzyja rozprzestrzenianiu się grzybów. Pierwszym objawem grzybicy jest zaczerwienienie na stopach, następnie pojawiają się na nich drobne pęcherzyki oraz obrzęk, swędzenie i pieczenie. Sprawdź, jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami grzybicy i jak jej zapobiec.

 5 sposobów na uniknięcie grzybicy stóp na basenie! - Apteka internetowa Melissa
Spis treści
  1. Chroń uszkodzoną skórę

Elementem zapobiegania grzybicy jest przede wszystkim unikanie korzystania z basenów w momencie, gdy na stopach pojawią się ranki lub wrastające paznokcie. Jest to spowodowane łatwością przedostawania się grzybów do organizmu poprzez miejsca, które nie są chronione zdrową skórą. Brak bariery ochronnej zwiększa ryzyko grzybicy.

  1. Dbaj o higienę stóp

Grzyby najlepiej czują się, a także rozmnażają, w ciepłym i wilgotnym środowisku. Dlatego podstawową zasadą w ramach profilaktyki grzybicy jest to, by utrzymywać stopy w suchości. Barierę ochronną wzmacniają również specjalistyczne żele przeciwgrzybicze, które powinna stosować każda osoba, która korzysta regularnie z basenu. Jednak podstawą jest dbanie o prawidłową higienę stóp. W ramach niej należy dbać o regularne obcinanie paznokci, które zapobiega ich wrastaniu. Należy uważać, by podczas obcinania nie uszkodzić skórek, co również podnosi ryzyko zakażenia grzybicą. Ważne jest również dokładne mycie i osuszanie stóp po skorzystaniu z basenu.

  1. Pamiętaj o obuwiu ochronnym

Dbanie o higienę stóp na basenie to również zachowanie w czystości obuwia ochronnego. Po wizycie na basenie należy dokładnie wyczyścić klapki, z których się korzystało i pozostawić je do całkowitego wyschnięcia. Równie ważne jest regularne pranie ręcznika zabieranego na basen w wysokiej temperaturze. Odpowiednia higiena stóp oraz przyborów kąpielowych stanowi ochronę przed grzybicą.

  1. Stosuj profilaktykę

Elementem profilaktyki grzybicy jest przede wszystkim noszenie bawełnianych, przepuszczających powietrze skarpet, które nie powodują nadmiernego pocenia się stóp oraz przewiewnego obuwia ochronnego, przebywając na basenie. Ważne jest również to, aby dokładnie osuszać stopy, jeśli nie można zapobiec ich poceniu się.

  1. Wspomagaj leczenie

Zdarza się również, że pomimo stosowania środków zapobiegawczych, grzybica stóp i tak się pojawia. W takiej sytuacji osoby korzystające z basenów powinny na jakiś czas zrezygnować z korzystania z niego i wyleczyć tę dolegliwość. Leczenie i regenerację stóp ułatwią profesjonalne dermokosmetyki do pielęgnacji, które znajdziesz w internetowej Aptece Melissa w atrakcyjnej cenie: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/pielegnacja-stop,800.html. Bogata oferta zawiera zarówno preparaty przynoszące ulgę, ukojenie, regenerację naskórka, ochronę przed wysuszaniem, jak i zapobiegające poceniu się stóp oraz przyspieszające gojenie się ran. Wybierz jeden, najlepiej odpowiadający Twoim potrzebom i ciesz się pięknie wyglądającymi stopami.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Grzybica. I co dalej? Nie ma na co czekać. Trzeba koniecznie sięgnąć po skuteczne leki...
CZYTAJ
Za grzybicę paznokci rąk i stóp odpowiada ten sam grzyb. Trudno się go pozbyć, gdyż...
CZYTAJ
Lepiej zapobiegać niż leczyć - głosi znane i często cytowane powiedzenie. Jest w nim pewna...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia