Legalna apteka
2017-08-04
Porady

5 sprawdzonych rad, jak chronić oczy przed słońcem

W okresie letnim promienie słoneczne są dla nas wyjątkowo niebezpieczne, dlatego na ciało stosujemy kremy z filtrem, na głowę nakładamy kapelusze, a na oczy okulary przeciwsłoneczne. Szczególnie oczy silnie reagują na słońce i choć wydaje się, że zakładając okulary są chronione, tak naprawdę wymagają bardziej kompleksowej ochrony. Sprawdź razem z nami, jak dbać o oczy latem.

 5 sprawdzonych rad, jak chronić oczy przed słońcem - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Promienie słoneczne dzielą się na UV-A, UV-B oraz UV-C. Ostatni rodzaj jest pochłaniany przez atmosferę i nie dociera na ziemię, dlatego można powiedzieć, ze nas nie dotyczy. Dwa kolejne są bardziej inwazyjne. Promieniowanie UV-A odpowiada za opalanie i przedwczesne starzenie się skóry. Natomiast najgroźniejsze, UV-B, odpowiedzialne jest za poparzenia słoneczne, nowotwory skóry oraz uszkodzenia oczu. Uszkodzenia, które wywołuje, objawiają się przede wszystkim: pieczeniem, szczypaniem i zaczerwienieniem oczu, uczuciem suchości i piasku pod oczami, nadmiernym i nieopanowanym łzawieniem oraz nadwrażliwością na światło.

1. Okulary przeciwsłoneczne

Jednym z najlepszych sposobów na ochronę oczu przed słońcem są okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV. Ciemne okulary, które nie posiadają filtrów UV, są w stanie wyrządzić więcej szkód, niż nie noszenie okularów. Ich ciemne zabarwienie sprawia, ze źrenice ulegają naturalnemu rozszerzeniu, przez co przepuszczają niebezpieczne promienie słoneczne do wnętrza oka. Może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie siatkówki oka oraz plamki żółtej.

2. Unikanie słońca

Ochrona oczu to też unikanie nadmiernej ekspozycji na słońcu. Choć dla skóry najgroźniejsze są promienie w godzinach południowych, dla oczu, najbardziej niekorzystny wpływ mają rano i pod wieczór, gdy słońce znajduje się na wysokości oczu.

3. Soczewki jednodniowe z ochroną UV

Również soczewki kontaktowe powinny być wyposażone w filtr UV. Dodatkowo, na czas wakacyjnego wypoczynku warto wybrać soczewki jednodniowe, by zanieczyszczenia z powietrza lub z wody nie osiadały pod soczewką i nie powodowały rozwoju infekcji.

4. Dieta dla oczu

Doskonałym sposobem na wzmocnienie bariery ochronnej oczu jest spożywanie pokarmów bogatych w luteinę i zeaksantynę, czyli karotenoidy, które pełnią funkcję naturalnych, wewnętrznych filtrów przeciwsłonecznych. Źródłem luteiny są zielone warzywa liściaste: szpinak, jarmuż, natka pietruszki, sałata, a także żółte warzywa, np. papryka żółta. Z kolei poziom zeaksantyny w diecie zwiększymy, jedząc pomarańczowe i zielone warzywa, a także owoce: jeżyny, agrest, nektarynki oraz awokado. Oprócz ochrony UV, składniki te są również bogate w antyoksydanty, które dodatkowo chronią oczy przed szkodliwym wpływem wolnych rodników.

5. Krople nawilżające - wyeliminuj podrażnienia oczu

Podrażnienia wywołane przez promienie słoneczne bardzo często wymagają złagodzenia poprzez nawilżenie powierzchni oczu. Doskonale sprawdzają się w tym celu wszelkiego rodzaju krople nawilżające lub sztuczne łzy, które nie zawierają konserwantów chemicznych. W internetowej Aptece Melissa znajdziesz bogatą ofertę kropli do oczu w atrakcyjnych cenach: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/krople,773.html. Produkty te pozwalają na samodzielną, łatwą aplikację. Doskonale chronią, nawilżają oraz tworzą warstwę ochronną na powierzchni oka, co pozwala na pozbycie się dyskomfortu, jaki wywołują suche i podrażnione oczy.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Coraz więcej osób skarży się na problemy z oczami. Nic w tym dziwnego. Praca przed...
CZYTAJ
Szukając dermokosmetyku na lato, sięgamy po produkty z filtrami przeciwsłonecznymi. Promieniowanie UV to najistotniejszy czynnik...
CZYTAJ
Większość z nas wie, że z opalaniem nieodłącznie powinny być związane kosmetyki do opalania, które...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia