2018-03-13
Dolegliwości i choroby

5 sytuacji, kiedy niezbędne jest podanie środków przeciwbólowych

Leki przeciwbólowe należą do najczęściej wybieranych leków i są obecne niemal w każdej domowej apteczce. Sięgamy po nie, aby pozbyć się przykrych dolegliwości, wywołanych bólem głowy, zębów, stawów czy bólem miesiączkowym. Jednak wysoka dostępność tych leków sprawia, że coraz częściej zdarzają się przypadki ich przedawkowania.

 5 sytuacji, kiedy niezbędne jest podanie środków przeciwbólowych - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Kiedy należy zażyć leki przeciwbólowe?


Częstotliwość zażywania leków przeciwbólowych wciąż budzi wątpliwości. Zdania na temat konieczności ich zażywania są podzielone - niektórzy wolą przetrzymać ból i zaczekać, aż sam przejdzie, inni z kolei sięgają po środki przeciwbólowe przy najmniejszej dolegliwości. Choć trudno jest o złoty środek w tej kwestii, to warto zapoznać się z sytuacjami, w których podanie leku jest uzasadnione.

  • Ból głowy - silny ból negatywnie wpływa na organizm i psychikę, dlatego czekanie, aż sam przejdzie, może okazać się bardziej wyniszczające niż negatywny wpływ leków przeciwbólowych. Należy w tej sytuacji wykazać się indywidualnym rozeznaniem, ponieważ ból głowy różni się intensywnością i czasem trwania. W przypadku długotrwałego bólu, należy zgłosić się do lekarza, który zleci niezbędne badania.

  • Bóle menstruacyjne - w sytuacji bolesnych dolegliwości miesiączkowych, zażycie środka przeciwbólowego jest wskazane jeszcze przed pojawieniem się krwawienia.

  • Choroby zwyrodnieniowe - ból spowodowany schorzeniem zwyrodnieniowym potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego wspomożenie kuracji środkami przeciwbólowymi jest w tej sytuacji uzasadnione.

  • Choroby nowotworowe – ból, jaki towarzyszy zmianom zachodzącym w organizmie pod wpływem nowotworu, wymaga zażycia leków przeciwbólowych.

  • Ból zęba - duża intensywność bólu uzasadnia zażycie środka przeciwbólowego w oczekiwaniu na wizytę u stomatologa.

Bezpieczeństwo leków przeciwbólowych

W przypadku chorób powodujących bolesne dolegliwości, leki przeciwbólowe powinny jedynie wspierać proces leczenia. Wówczas ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem. Ostrożność warto zachować także wtedy, gdy ból przeciąga się powyżej 3-5 dni, ponieważ długotrwałe zażywanie środków przeciwbólowych może powodować skutki uboczne oraz grozi przedawkowaniem.


Zasada bezpiecznego stosowania leków mówi także o tym, by kupować je tylko w pewnych źródłach, na przykład w internetowej Aptece Melissa, gdzie znajduje się duży wybór leków przeciwbólowych: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/przeciwbolowe,804.html. Ze względu na bogatą ofertę i różnorodność substancji czynnych zawartych w lekach przeciwbólowych, zachęcamy do uważnego czytania ulotek. Warto również poradzić się farmaceuty, który podpowie, jakich leków nie należy ze sobą łączyć oraz które będą najlepsze w przypadku konkretnej dolegliwości. Pamiętajmy, że nie należy eksperymentować na własnym organizmie, a dostępność leku bez recepty nie świadczy o jego nieograniczonym bezpieczeństwie.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Jedną z najczęstszych przyczyn powodujących bóle stawów jest choroba zwyrodnieniowa, czyli zniszczenie chrząstki stawowej. Chrząstka...
CZYTAJ
Przyczyny bólu pleców mogą być różne. Niejednokrotnie nieświadomie obciążamy swój kręgosłup w pracy, w trakcie...
CZYTAJ
Bóle menstruacyjne to problem, z którym regularnie zmaga się wiele kobiet. Bolesne dolegliwości dotyczą przede...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia