5 wskazówek, jak zapobiegać chorobom skóry u dzieci

Zdrowie dziecka fiber_manual_record 2018-07-16

Wysypki, zaczerwienienia lub tzw. „kaszka“ często spotkać można na skórze niemowląt i dzieci. Z reguły są one objawem alergii pokarmowych czy kontaktowych – np. powstałych na skutek proszku do prania czy kosmetyku. Jednak mogą wskazywać również na poważniejsze choroby skóry. Dowiedz się więcej na ich temat i sprawdź jak im zapobiegać!

 5 wskazówek, jak zapobiegać chorobom skóry u dzieci - apteka internetowa Melissa
Spis treści

Skóra dziecka

Ultradelikatna skóra dziecka od urodzenia narażona jest na podrażnienia. Dzieje się tak ze względu na to, że jest bardzo cienka, delikatna i niedojrzała. Posiada niewykształconą w pełni barierę hydrolipidową, przez co nie jest ona w stanie chronić przed szkodliwymi czynnikami z środowiska tak skutecznie, jak u osób dorosłych. Kosmetyki zawierające substancje drażniące, nadwrażliwość na niektóre ze składników diety, czy drażniące materiały to najczęstsze przyczyny powstawania na skórze zaczerwienień czy zmian uczuleniowych.

Przeciwdziałanie chorobom skóry u dzieci

Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji i nie doprowadzić do rozwoju chorób skóry u dzieci warto stosować kilka sprawdzonych wskazówek:

  1. Unikanie alergenów – jeśli u dziecka wystąpi reakcja skórna po posiłku czy wypraniu jego ubranka w nowym proszku, należy natychmiast wyeliminować alergen, by nie doprowadzić do jej zaostrzenia. W przypadku kobiet karmiących piersią konieczne jest również obserwowanie diety mamy, bowiem to ona stanowi źródło pożywienia maluszka.
  2. Higiena przy zmianie pieluszki – jedną z najczęściej występujących zmian skórnych u dzieci są odparzenia pieluszkowe. Aby ich uniknąć należy często zmieniać pieluszkę w celu zabezpieczenia skóry przed wilgocią i namnażaniem się bakterii. Konieczne jest również stosowanie specjalnie przeznaczonej do tego celu pielęgnacji.
  3. Nie przegrzewanie dziecka – jeśli dziecku jest za ciepło – co może wynikać z wysokiej temperatury lub zbyt grubego ubrania – na jego ciele mogą pojawić się nieprzyjemne potówki. Związany z ciepłem jest również rumień noworodkowy, który może wystąpić w pierwszych dniach życia, kiedy dziecko zaczyna przystosowywać się do nowej temperatury. Znika on jednak po ok. 7-10 dniach.
  4. Bezpieczne dla skóry tkaniny – ubranka, pościel czy pieluszki przeznaczone dla dziecka powinny być wykonane z delikatnych materiałów aby nie podrażniać delikatnej skóry. Najlepszym rozwiązaniem będzie bawełna.
  5. Odpowiednia pielęgnacja – delikatna skóra maluszka wymaga większej uwagi i doboru odpowiednich kosmetyków. Preparaty dla dzieci powinny nie tylko skutecznie chronić delikatną i wrażliwą skórę przed podrażnieniami i odparzeniami, ale również zapewniać odpowiedni poziom nawilżenia, odżywienia oraz wzmacniać jej barierę ochronną.

Delikatna pielęgnacja delikatnej skóry

Chcąc zapewnić dziecku poziom pielęgnacji odpowiedni dla jego ultra-delikatnej skóry warto wybierać kosmetyki, które bazują na naturalnych składnikach. Marką, która takie oferuje jest Sylveco dla dzieci https://www.apteka-melissa.pl/grupa/sylveco-dla-dzieci.html. Produkty te zapewniają doskonałe nawilżenie, koją podrażnienia i przyspieszają regenerację skóry oraz wzmacniają jej warstwę ochronną, Ponadto, nie zawiera parafiny, parabenów i szkodliwych konserwantów, syntetycznych barwników, substancji zapachowych, glikoli i PEG-ów. 

 

Zdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy

2017-11-17

Poznaj 3 sposoby na łagodzenie objawów alergii skórnej u dzieci i niemowląt
Delikatna skóra niemowląt i małych dzieci sprzyja podrażnieniom i alergiom. Dzieje się tak, ponieważ w...

2018-07-20

Skóra atopowa i jej pielęgnacja z nowoczesnymi dermokosmetykami
Pielęgnacja skóry atopowej nie należy do łatwych. Wymaga poświęcenia jej więcej czasu oraz ostrożnego doboru...

2019-07-31

Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji niemowląt?
Kiedy Twój świat wywraca się do góry nogami, wraz z nadejściem upragnionego dziecka, naturalną koleją...