2018-07-16
Zdrowie dziecka

5 wskazówek, jak zapobiegać chorobom skóry u dzieci

Wysypki, zaczerwienienia lub tzw. „kaszka“ często spotkać można na skórze niemowląt i dzieci. Z reguły są one objawem alergii pokarmowych czy kontaktowych – np. powstałych na skutek proszku do prania czy kosmetyku. Jednak mogą wskazywać również na poważniejsze choroby skóry. Dowiedz się więcej na ich temat i sprawdź jak im zapobiegać!

 5 wskazówek, jak zapobiegać chorobom skóry u dzieci - apteka internetowa Melissa
Spis treści

Skóra dziecka

Ultradelikatna skóra dziecka od urodzenia narażona jest na podrażnienia. Dzieje się tak ze względu na to, że jest bardzo cienka, delikatna i niedojrzała. Posiada niewykształconą w pełni barierę hydrolipidową, przez co nie jest ona w stanie chronić przed szkodliwymi czynnikami z środowiska tak skutecznie, jak u osób dorosłych. Kosmetyki zawierające substancje drażniące, nadwrażliwość na niektóre ze składników diety, czy drażniące materiały to najczęstsze przyczyny powstawania na skórze zaczerwienień czy zmian uczuleniowych.

Przeciwdziałanie chorobom skóry u dzieci

Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji i nie doprowadzić do rozwoju chorób skóry u dzieci warto stosować kilka sprawdzonych wskazówek:

  1. Unikanie alergenów – jeśli u dziecka wystąpi reakcja skórna po posiłku czy wypraniu jego ubranka w nowym proszku, należy natychmiast wyeliminować alergen, by nie doprowadzić do jej zaostrzenia. W przypadku kobiet karmiących piersią konieczne jest również obserwowanie diety mamy, bowiem to ona stanowi źródło pożywienia maluszka.
  2. Higiena przy zmianie pieluszki – jedną z najczęściej występujących zmian skórnych u dzieci są odparzenia pieluszkowe. Aby ich uniknąć należy często zmieniać pieluszkę w celu zabezpieczenia skóry przed wilgocią i namnażaniem się bakterii. Konieczne jest również stosowanie specjalnie przeznaczonej do tego celu pielęgnacji.
  3. Nie przegrzewanie dziecka – jeśli dziecku jest za ciepło – co może wynikać z wysokiej temperatury lub zbyt grubego ubrania – na jego ciele mogą pojawić się nieprzyjemne potówki. Związany z ciepłem jest również rumień noworodkowy, który może wystąpić w pierwszych dniach życia, kiedy dziecko zaczyna przystosowywać się do nowej temperatury. Znika on jednak po ok. 7-10 dniach.
  4. Bezpieczne dla skóry tkaniny – ubranka, pościel czy pieluszki przeznaczone dla dziecka powinny być wykonane z delikatnych materiałów aby nie podrażniać delikatnej skóry. Najlepszym rozwiązaniem będzie bawełna.
  5. Odpowiednia pielęgnacja – delikatna skóra maluszka wymaga większej uwagi i doboru odpowiednich kosmetyków. Preparaty dla dzieci powinny nie tylko skutecznie chronić delikatną i wrażliwą skórę przed podrażnieniami i odparzeniami, ale również zapewniać odpowiedni poziom nawilżenia, odżywienia oraz wzmacniać jej barierę ochronną.

Delikatna pielęgnacja delikatnej skóry

Chcąc zapewnić dziecku poziom pielęgnacji odpowiedni dla jego ultra-delikatnej skóry warto wybierać kosmetyki, które bazują na naturalnych składnikach. Marką, która takie oferuje jest Sylveco dla dzieci https://www.apteka-melissa.pl/grupa/sylveco-dla-dzieci.html. Produkty te zapewniają doskonałe nawilżenie, koją podrażnienia i przyspieszają regenerację skóry oraz wzmacniają jej warstwę ochronną, Ponadto, nie zawiera parafiny, parabenów i szkodliwych konserwantów, syntetycznych barwników, substancji zapachowych, glikoli i PEG-ów. 

 

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Delikatna skóra niemowląt i małych dzieci sprzyja podrażnieniom i alergiom. Dzieje się tak, ponieważ w...
CZYTAJ
Pielęgnacja skóry atopowej nie należy do łatwych. Wymaga poświęcenia jej więcej czasu oraz ostrożnego doboru...
CZYTAJ
Kiedy Twój świat wywraca się do góry nogami, wraz z nadejściem upragnionego dziecka, naturalną koleją...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia