• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2018-01-22
Porady

6 cennych porad dla każdego diabetyka

Cukrzyca należy do grupy chorób metabolicznych i charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, który wynika z zaburzonego wydzielania insuliny przez trzustkę. Aby wyregulować poziom cukru we krwi, diabetyk powinien stosować odpowiednią dietę i wspierać się właściwą suplementacją.

 6 cennych porad dla każdego diabetyka - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Rola odpowiedniej diety w życiu diabetyka


Odpowiednio skomponowana dieta stanowi bardzo ważną rolę w życiu diabetyka i pomaga wyregulować poziom cukru we krwi nawet w 90%. Każdy przypadek osoby chorej na cukrzycę powinien być jednak traktowany indywidualnie, a dieta uzależniona od wyników badań laboratoryjnych, wywiadu lekarskiego, zaawansowania choroby i ogólnych parametrów stanu zdrowia. Dlatego diabetyk musi znajdować się pod stałą opieką lekarza i uważnie monitorować wpływ diety na poziom cukru we krwi. Istnieją jednak wskazówki dotyczące diety, które powinna brać pod uwagę każda osoba zmagająca się z cukrzycą.

6 ważnych zasad w diecie diabetyka

  1. Systematyczność. Jest ona kluczowa w zachowaniu stałego poziomu cukru we krwi diabetyka. Należy spożywać około 5-6 posiłków dziennie o stałych porach, dzięki czemu nie dochodzi do gwałtownych skoków cukru.

  2. Rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste i ryby. Obecność tych produktów w diecie jest cennym źródłem witamin, minerałów i błonnika pokarmowego. Ponadto obniżają poziom cholesterolu we krwi i dają uczucie sytości.

  3. Suplementacja. Jest ona niezbędna, ponieważ diabetycy częściej zapadają na infekcje bakteryjne i wirusowe. Dlatego, oprócz diety bogatej w witaminy, należy wspomagać się preparatami dla cukrzyków, które podnoszą odporność i pomagają w utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi. Apteka Melissa posiada w swojej ofercie szereg różnego rodzaju preparatów dla cukrzyków: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/preparaty-dla-cukrzykow,804.html, które są bezpieczne i skutecznie wspomagają dietę, uzupełniając ją w brakujące witaminy i składniki mineralne.

  4. Kontrola tłuszczu. Ilość tłuszczu w diecie diabetyka musi być mniejsza niż w diecie zdrowego człowieka. Dlatego tłuszcze zwierzęce należy zastąpić roślinnymi i spożywać je w równych odstępach czasu.

  5. Gotowanie al dente. Rozgotowane potrawy powodują wzrost cukru we krwi, w przeciwieństwie do potraw ugotowanych al dente. Dotyczy to zwłaszcza kasz, makaronów, warzyw itp.

  6. Duża ilość płynów. Woda nie tylko oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii, ale także wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich komórek organizmu. Wskazana jest także zielona i czerwona herbata, która zawiera przeciwutleniacze i substancje pobudzające przemianę materii.


Diabetycy powinni również wystrzegać się słodyczy i tłustych przekąsek, takich jak chipsy. Właściwie skomponowana dieta i odpowiednia suplementacja znacznie podnoszą samopoczucie i komfort życia diabetyka, ponieważ w znacznym stopniu regulują poziom cukru we krwi. Nie należy jednak zapominać o stałej opiece lekarza i regularnych badaniach laboratoryjnych.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Cukrzyca ciążowa to potencjalny problem każdej ciężarnej i jej dziecka. Nieleczona stanowi duże zagrożenie dla...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia