• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 129 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 129 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Legalna apteka
2017-05-12
Dolegliwości i choroby

6 czynników wpływających na spadek libido

„Ból głowy“, zmęczenie, stres, to tylko niektóre z wymówek, jakich używają kobiety i mężczyźni, nie mając ochoty na seks. Jednak chwilowe niedysponowanie nie oznacza od razu spadku libido. Jest on zdecydowanie bardziej złożonym i długotrwałym procesem uwarunkowanym pozornie niezwiązanymi ze sferą intymną przyczynami. Na niskie libido wpływ mogą mieć hormony, przyjmowane leki, a także rozmaite choroby. Nie bez znaczenia jest w tym wypadku również atmosfera w związku, bowiem ewentualne konflikty między partnerami mogą nasilać brak popędu seksualnego. Ochota na seks nie musi nieustannie nam towarzyszyć, jednak jeśli spadek libido utrzymuje się przez dłuższy czas, warto sprawdzić jaki może być tego powód.

 6 czynników wpływających na spadek libido - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Czym uwarunkowany jest spadek libido?


Przyczyn spadku libido może być bardzo wiele. Począwszy od tych, łatwiejszych do wyeliminowania jak brak snu, aż po choroby ogólnoustrojowe, które wymagają specjalistycznego leczenia. Poniżej znajdziesz listę 6 czynników, które najczęściej powodują spadek libido:

  1. Zaburzenia hormonalne

Niski poziom testosteronu to jedna z najczęstszych przyczyn spadku libido u mężczyzn. Jego poziom spada zwłaszcza w okresie andropauzy u mężczyzn, analogicznie do menopauzy u kobiet. Oprócz niskiego poziomu testosteronu, przyczyną spadku libido może być też hiperprolaktynemia, czyli zaburzenie produkcji prolaktyny, hormonu blokującego popęd seksualny. W obu przypadkach niezbędne jest leczenie. 

  1. Leki

Wpływ na spadek libido mają także niektóre leki. Brak ochoty na seks mogą wywołać przede wszystkim te obniżające ciśnienie oraz uspokajające, jak i antydepresanty czy leki psychotropowe.

  1. Używki

Palenie papierosów i nadużywanie alkoholu wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie całego ciała, w tym również na sferę intymną. Uzależniony od tych używek organizm nie odczuwa chęci zaspokajania potrzeb seksualnych.

  1. Stres i zmęczenie

Na poziom stresu i odczuwane przy jego okazji wzmożone zmęczenie organizmu zazwyczaj wpływ ma praca. Spędzamy w niej większość czasu w ciągu dnia, dlatego nie powinno dziwić, że problemy z nią związane mogą mieć oddźwięk w domowej sypialni. Oprócz pogoni za karierą, przyczyną stresu przekładającego się na zanik libido może być także trudna sytuacja życiowa.

  1. Choroby

Przyczyny spadku libida można szukać również w chorobach ogólnoustrojowych. Znaczne zmniejszenie potrzeb seksualnych może powodować: cukrzyca, anemia, otyłość, choroby serca i układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, a także wirusowe zapalenie wątroby.

  1. Trudna sytuacja w związku

Konflikty i brak porozumienia w kwestii zaspokajania potrzeb w sypialni mają bezpośredni wpływ na niskie libido. Sytuację potęguje brak pewności siebie lub odczuwanie kompleksów przed partnerem seksualnym. Niekiedy w trakcie trwania związku dochodzi do tzw. zmiany postrzegania partnera w kategoriach seksualnych, dzieje się tak np. po urodzeniu dziecka.

Sposoby na spadek libido


Pierwsze symptomy spadku libido nie wymagają od razu wizyty u lekarza. Najczęściej powodem jest stresujący tryb życia lub przemęczenie, które ustąpią samoistnie, jeśli pozwolimy organizmowi odpocząć. Warto również wypróbować leki poprawiające sprawność seksualną u mężczyzn, dostępne bez recepty. Jednym z nich jest Maxon Active: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/maxon-active-25-mg-4-tabletki,18575.html, zawierający substancje czynną sildenafil , która w naturalnych warunkach tzn. w odpowiedzi za pobudzenie seksualne, przywraca właściwy stan.  Dla kobiet rynek farmaceutyczny nie znalazł jeszcze rozwiązania w postaci leku na obniżone libido, z preparatów wspomagających warto wypróbować wyciąg z korzenia maca https://www.apteka-melissa.pl/produkt/herbaya-maca-60-kaps,32234.html

Przeczytaj także:
Seks w ciąży,   zmysłowe gadżety dla par,   Starania o dziecko - jak nie zwariować, gdy nie udaje się zajść w ciążę od razu?,   Ile trwa średnio stosunek seksualny w Europie?,   Zaburzenia erekcji - wstydliwy problem,   Sildenafil - na problemy z erekcjąZdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Wbrew obiegowym opiniom to nie wyłącznie zdrowie przyszłej matki wpływa na planowaną ciążę, a później...
CZYTAJ
Zaburzenia erekcji to szczególnie delikatny i wstydliwy problem dla mężczyzn. Na szczęście, od momentu pojawienia...
CZYTAJ
W życiu mężczyzny seks jest równie ważny (lub nawet ważniejszy) niż piłka nożna i emocje...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia