Legalna apteka
2017-04-12
Zdrowa skóra i uroda

6 pielęgnacyjnych błędów, które popełniasz, gdy masz podrażnioną skórę

Skóra, jako najbardziej zewnętrzna warstwa, która otacza całe ciało, jest nieustannie narażona na uszkodzenia czy podrażnienia wywołane przez czynniki zewnętrzne. Dlatego problem podrażnionej skóry jest jednym z najczęściej spotykanych. I choć podrażnienia najczęściej dotyczą posiadaczy skóry suchej, bardzo suchej, skłonnej do alergii czy atopowej, to mogą one wystąpić również u osób, które na co dzień przywiązują ogromną wagę do jej pielęgnacji.

 Podrażniona skóra twarzy - jak ją pielęgnować?
Spis treści

Warto zatem zdawać sobie sprawę z tego, co powoduje podrażnienia i jakich błędów należy unikać. Źle dobrane kosmetyki, nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak, niedokładny demakijaż, brak zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi, takimi jak: wiatr, mróz, promieniowanie UV, a także zła dieta i przyjmowanie niektórych leków mogą przyczynić się do podrażnienia skóry lub zaostrzenia już nabytych podrażnień. Sprawdź, jakie błędy popełniasz na co dzień jako posiadacz podrażnionej skóry.

1. Odwodnienie skóry twarzy

O tym, jak groźny dla skóry może być brak odpowiedniego nawilżenia, doskonale wiedzą posiadacze skóry suchej i bardzo suchej. W ich przypadku nawet minimalne działanie czynnika drażniącego może prowadzić do poważnych podrażnień. Objawami podrażnienia są przede wszystkim zaczerwienienie, szorstkość skóry, a nawet drobne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Zmiany te z reguły wywołują pieczenie, swędzenie, a nawet ból. Brak nawilżenia i natłuszczania doprowadzić może do atopii nawet posiadaczy skóry normalnej.

2. Nieodpowiedni dobór kosmetyków do cery

Kosmetyki, czy to pielęgnacyjne, czy kolorowe, poprzez złożoność składników, jakie posiadają w swym składzie, mogą wykazywać niekorzystne dla skóry działanie, jeśli dobierze się je nieodpowiednio do posiadanego typu skóry. Skutkiem takiego przypadkowego działania może być podrażnienie skóry i zaostrzenie towarzyszących jej objawów.

3. Niestosowanie kosmetyków nawilżających

Jedną z fundamentalnych zasad udanego makijażu jest piękna cera. A tej nie osiągnie się, jeśli przez nałożeniem kosmetyków kolorowych nie zostanie ona nawilżona i odżywiona za pomocą zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych składników odżywczych. Efektem braku codziennego nawilżania skóry twarzy staje się coraz to bardziej wysuszona, a co za tym idzie, skłonna do podrażnień skóra. Podobnie wygląda to u mężczyzn nie nakładających produktów nawilżających na skórę twarzy po goleniu.


4. Nieuwzględnie wpływu diety na cerę

Szczególnie w przypadku skóry skłonnej do alergii, zjedzenie niektórych pokarmów może spowodować silne podrażnienie skóry. W takich wypadkach zaleca się unikanie w codziennej diecie pokarmów będących potencjalnymi alergenami. Ograniczenia mogą dotyczyć produktów zawierających gluten, słodyczy, nabiału, jajek, mięsa, herbaty, kawy i alkoholu. Zła dieta powoduje niedożywienie komórek skóry, a w konsekwencji zły stan skóry i zwiększoną podatność na podrażnienia.


5. Drapanie podrażnionej skóry twarzy

Podrażniona skóra wywołuje pieczenie i swędzenie, jednak nie należy ulegać pokusie i jej drapać. Może to spowodować powiększenie podrażnienia, nasilić dolegliwości, a także doprowadzić do nadkażenia zmiany przez różnego rodzaju drobnoustroje. Zamiast tego, podrażnioną skórę należy ochłodzić zimną wodą lub stosując zimne kompresy.


6. Nieodpowiednia ochrona skóry przed mrozem i wiatrem

Brak ochrony przed wiatrem, mrozem i promieniami słonecznymi to jedno z najpopularniejszych podrażnień. Każdy przynajmniej raz doświadczył nieprzyjemnego uczucia, jakie towarzyszy poparzeniom słonecznym lub odmrożeniom skóry spowodowanym silnym działaniem mrozu. Zmiany skórne towarzyszące tym podrażnieniom z reguły wolno się goją i są bardzo bolesne. Właśnie dlatego tak ważne jest zabezpieczanie skóry przed działaniem tak destrukcyjnie na nią oddziałujących czynników zewnętrznych kremem z filtrem UVA/UVB.


Nie bój się natłuszczania skóry


Podrażniona skóra to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którą zmagamy się w codziennym życiu. Kluczowe w jej pielęgnacji jest unikanie silnych substancji chemicznych, a nawet roślinnych, jeśli wiemy, że działają one drażniąco na skórę. Należy również stronić od nadmiernego promieniowania UV oraz zbyt niskich i wysokich temperatur. Warto także mieć w domu preparat, który złagodzi świąd, pieczenie, dolegliwości bólowe, zapobiegnie zakażeniom oraz przyniesie ulgę podrażnionej skórze. Jednym z takich preparatów jest Bioderma Atoderm, krem do skóry suchej lub atopowej: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/bioderma-atoderm-krem-do-skory-bardzo-suchej-lub-atopowej-500-ml,162.html, delikatnie natłuszcza on skórę, tworząc na niej film ochronny, dzięki czemu zmniejsza podatność na podrażnienia i przynosi ulgę w dolegliwościach z nimi związanych.

Zdjęcie autora
Autor
Adrianna Brodecka
Choć ukończyłam zarządzanie, szczęśliwie już pierwsze doświadczenia zawodowe pokierowały mnie w stronę branży farmaceutycznej. Dzięki temu w pracy mogę łączyć i rozwijać swoje pasje. Kosmetyczne INCI nie ma przede mną tajemnic. Uważnie czytam składy kosmetyków, ale też produktów spożywczych i wybieram to co, naturalne i bez zbędnych dodatków. W wolnych chwilach z przyjemnością poświęcam się gotowaniu pysznych, zdrowych i w 100% roślinnych potraw - którymi czasem chwalę się na instagramie @adi_plantbasedblondie ;). W Melissie piszę o tym, co lubię - kosmetykach i zdrowym stylu życia.
Podobne wpisy
Emolienty to preparaty, które odbudowują ochronny płaszcz lipidowy skóry i chronią ją przed utratą nawilżenia....
CZYTAJ
Pielęgnacja skóry suchej należy do jednej z najtrudniejszych. Dzieje się tak, ponieważ skóra sucha jest...
CZYTAJ
Olej konopny, to jeden z superfoods i pielęgnacyjnych hitów. Jego prozdrowotne właściwości oraz wszechstronność zastosowań...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia