6 pielęgnacyjnych błędów, które popełniasz, gdy masz podrażnioną skórę

Zdrowa skóra i uroda fiber_manual_record 2017-04-12

Skóra, jako najbardziej zewnętrzna warstwa, która otacza całe ciało, jest nieustannie narażona na uszkodzenia czy podrażnienia wywołane przez czynniki zewnętrzne. Dlatego problem podrażnionej skóry jest jednym z najczęściej spotykanych. I choć podrażnienia najczęściej dotyczą posiadaczy skóry suchej, bardzo suchej, skłonnej do alergii czy atopowej, to mogą one wystąpić również u osób, które na co dzień przywiązują ogromną wagę do jej pielęgnacji.

 Podrażniona skóra twarzy - jak ją pielęgnować?
Spis treści

Warto zatem zdawać sobie sprawę z tego, co powoduje podrażnienia i jakich błędów należy unikać. Źle dobrane kosmetyki, nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak, niedokładny demakijaż, brak zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi, takimi jak: wiatr, mróz, promieniowanie UV, a także zła dieta i przyjmowanie niektórych leków mogą przyczynić się do podrażnienia skóry lub zaostrzenia już nabytych podrażnień. Sprawdź, jakie błędy popełniasz na co dzień jako posiadacz podrażnionej skóry.

1. Odwodnienie skóry twarzy

O tym, jak groźny dla skóry może być brak odpowiedniego nawilżenia, doskonale wiedzą posiadacze skóry suchej i bardzo suchej. W ich przypadku nawet minimalne działanie czynnika drażniącego może prowadzić do poważnych podrażnień. Objawami podrażnienia są przede wszystkim zaczerwienienie, szorstkość skóry, a nawet drobne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Zmiany te z reguły wywołują pieczenie, swędzenie, a nawet ból. Brak nawilżenia i natłuszczania doprowadzić może do atopii nawet posiadaczy skóry normalnej.

2. Nieodpowiedni dobór kosmetyków do cery

Kosmetyki, czy to pielęgnacyjne, czy kolorowe, poprzez złożoność składników, jakie posiadają w swym składzie, mogą wykazywać niekorzystne dla skóry działanie, jeśli dobierze się je nieodpowiednio do posiadanego typu skóry. Skutkiem takiego przypadkowego działania może być podrażnienie skóry i zaostrzenie towarzyszących jej objawów.

3. Niestosowanie kosmetyków nawilżających

Jedną z fundamentalnych zasad udanego makijażu jest piękna cera. A tej nie osiągnie się, jeśli przez nałożeniem kosmetyków kolorowych nie zostanie ona nawilżona i odżywiona za pomocą zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych składników odżywczych. Efektem braku codziennego nawilżania skóry twarzy staje się coraz to bardziej wysuszona, a co za tym idzie, skłonna do podrażnień skóra. Podobnie wygląda to u mężczyzn nie nakładających produktów nawilżających na skórę twarzy po goleniu.


4. Nieuwzględnie wpływu diety na cerę

Szczególnie w przypadku skóry skłonnej do alergii, zjedzenie niektórych pokarmów może spowodować silne podrażnienie skóry. W takich wypadkach zaleca się unikanie w codziennej diecie pokarmów będących potencjalnymi alergenami. Ograniczenia mogą dotyczyć produktów zawierających gluten, słodyczy, nabiału, jajek, mięsa, herbaty, kawy i alkoholu. Zła dieta powoduje niedożywienie komórek skóry, a w konsekwencji zły stan skóry i zwiększoną podatność na podrażnienia.


5. Drapanie podrażnionej skóry twarzy

Podrażniona skóra wywołuje pieczenie i swędzenie, jednak nie należy ulegać pokusie i jej drapać. Może to spowodować powiększenie podrażnienia, nasilić dolegliwości, a także doprowadzić do nadkażenia zmiany przez różnego rodzaju drobnoustroje. Zamiast tego, podrażnioną skórę należy ochłodzić zimną wodą lub stosując zimne kompresy.


6. Nieodpowiednia ochrona skóry przed mrozem i wiatrem

Brak ochrony przed wiatrem, mrozem i promieniami słonecznymi to jedno z najpopularniejszych podrażnień. Każdy przynajmniej raz doświadczył nieprzyjemnego uczucia, jakie towarzyszy poparzeniom słonecznym lub odmrożeniom skóry spowodowanym silnym działaniem mrozu. Zmiany skórne towarzyszące tym podrażnieniom z reguły wolno się goją i są bardzo bolesne. Właśnie dlatego tak ważne jest zabezpieczanie skóry przed działaniem tak destrukcyjnie na nią oddziałujących czynników zewnętrznych kremem z filtrem UVA/UVB.


Nie bój się natłuszczania skóry


Podrażniona skóra to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którą zmagamy się w codziennym życiu. Kluczowe w jej pielęgnacji jest unikanie silnych substancji chemicznych, a nawet roślinnych, jeśli wiemy, że działają one drażniąco na skórę. Należy również stronić od nadmiernego promieniowania UV oraz zbyt niskich i wysokich temperatur. Warto także mieć w domu preparat, który złagodzi świąd, pieczenie, dolegliwości bólowe, zapobiegnie zakażeniom oraz przyniesie ulgę podrażnionej skórze. Jednym z takich preparatów jest Bioderma Atoderm, krem do skóry suchej lub atopowej: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/bioderma-atoderm-krem-do-skory-bardzo-suchej-lub-atopowej-500-ml,162.html, delikatnie natłuszcza on skórę, tworząc na niej film ochronny, dzięki czemu zmniejsza podatność na podrażnienia i przynosi ulgę w dolegliwościach z nimi związanych.

Zdjęcie autora
Adrianna Brodecka
Choć ukończyłam zarządzanie, szczęśliwie już pierwsze doświadczenia zawodowe pokierowały mnie w stronę branży farmaceutycznej. Dzięki temu w pracy mogę łączyć i rozwijać swoje pasje. Kosmetyczne INCI nie ma przede mną tajemnic. Uważnie czytam składy kosmetyków, ale też produktów spożywczych i wybieram to co, naturalne i bez zbędnych dodatków. W wolnych chwilach z przyjemnością poświęcam się gotowaniu pysznych, zdrowych i w 100% roślinnych potraw - którymi czasem chwalę się na instagramie @adi_plantbasedblondie ;). W Melissie piszę o tym, co lubię - kosmetykach i zdrowym stylu życia.
Podobne wpisy

2015-11-19

Emolienty - sposób na suchą i podrażnioną skórę
Emolienty to preparaty, które odbudowują ochronny płaszcz lipidowy skóry i chronią ją przed utratą nawilżenia....

2017-03-27

Codzienna pielęgnacja bardzo suchej skóry
Pielęgnacja skóry suchej należy do jednej z najtrudniejszych. Dzieje się tak, ponieważ skóra sucha jest...

2017-12-12

Olej konopny w codziennej pielęgnacji podrażnionej cery
Olej konopny, to jeden z superfoods i pielęgnacyjnych hitów. Jego prozdrowotne właściwości oraz wszechstronność zastosowań...