Jeżeli w koszyku znajduje się lek możesz go zarezerwować i odebrać osobiście w aptece.
6 sposobów, które pozwolą Ci uniknąć oparzeń słonecznych
Opalanie to nieodłączny element wakacji. Niezależnie, czy należysz do osób preferujących leniwy wypoczynek na leżaku, czy też aktywne wycieczki górskimi szlakami, w okresie letnim Twoja skóra narażona jest na kontakt ze szkodliwymi promieniami słonecznymi.
Nieodpowiednia ochrona przed nimi skutkuje nieprzyjemnymi i bolesnymi oparzeniami słonecznymi. I choć skóra posiada własne mechanizmy ochronne, które zabezpieczają ją przed promieniami UVA/UVB, należy wspomagać ją m.in. kosmetykami z filtrami. Sprawdź, co ochroni Cię przed oparzeniami słonecznymi.

1. Zaprzyjaźnij się z kremem z filtrem
Podstawowym elementem dbania o skórę latem jest aplikacja kosmetyku z filtrem przeciwsłonecznym. Na rynku dostępnych jest wiele form tych kosmetyków: emulsje, kremy, mleczka, pianki, olejki, spray'e. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć najbardziej odpowiadającą mu formę ochrony. Kosmetyk należy aplikować na skórę co najmniej na 30 minut przed ekspozycją na słońce. Czas ten pozwala na wytworzenie powłoki ochronnej na skórze.
2. Nie używaj starych kremów i olejków
Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi, które straciły swoją ważność, nie są w stanie zapewnić Ci żadnej ochrony przeciwsłonecznej. Po roku kremy i olejki tracą swoje właściwości ochronne, dlatego z każdym kolejnym sezonem wakacyjnym należy zaopatrzyć się w nowe filtry ochronne. Trzeba też pamiętać, że kosmetyki pozostawione na słońcu tracą swoją ważność.
3. Jedna aplikacja kremu z filtrem nie wystarczy
Pamiętaj, aby w trakcie kąpieli słonecznych regularnie utrwalać filtry ochronne na skórze. Jedna aplikacja kremu rano nie zapewni ochrony przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych w drugiej części dnia. Aplikacje kremu z filtrem należy powtarzać co 2-3 godziny oraz po każdej kąpieli i wytarciu skóry ręcznikiem.
4. Pij wystarczająco dużo wody
Kąpiele słoneczne przyspieszają pozbywanie się wody z organizmu. Aby zapobiec odwodnieniu, zapewnij sobie większe ilości płynów, przede wszystkim wody mineralnej. Unikniesz dzięki temu odwodnienia, ale też wpłyniesz pozytywnie na wygląd skóry.
5. Chroń skórę również w cieniu i w pochmurny dzień
To, że na plaży chowasz się w cieniu parasola nie oznacza, że jesteś chroniony przed promieniowaniem UV. Również zachmurzone niebo nie oznacza, że zagrożenie poparzeniem słonecznym nie występuje. Chmury przepuszczają promienie UV i tak samo wymagają aplikacji kremu z filtrem.
6. Dostosuj rodzaj ochrony przeciwsłonecznej do swojej karnacji
Im jaśniejsza karnacja i włosy, tym wymaga ona silniejszego filtra przeciwsłonecznego. Jej odcień zależy od zawartości melaniny, barwnika odpowiedzialnego za kolor skóry. Mniejsza ilość melaniny sprawia, że skóra łatwiej ulega oparzeniom słonecznym, a co za tym idzie, do jej ochrony należy używać silnych filtrów SPF 50+. W internetowej Aptece Melissa znajdziesz szeroki wybór produktów, które pomogą Ci uniknąć oparzeń słonecznych: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/opalanie,800.html. Choć opalanie pozytywnie wpływa na samopoczucie i ciało, nie należy narażać się na zbyt długie przebywanie na słońcu i zawsze pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu skóry kosmetykami z filtrami przeciwsłonecznymi.

Adrianna Brodecka
lub za pobraniem
przesyłki na czas
apteka
produktów