6 wskazówek jak dobrać lek na stawy

Porady fiber_manual_record 2017-06-23

Ból stawów to powszechna dolegliwość, na którą narażony jest każdy. Uprawianie sportu, dźwiganie ciężkich przedmiotów, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, a nawet schylanie się podczas prac domowych może spowodować pogorszenie się stanu stawów. Sprawdź, w jaki sposób możesz ulżyć sobie w bólu stawów.

 6 wskazówek jak dobrać lek na stawy - Apteka internetowa Melissa
Spis treści
  1. Picie tranu

Tran to nie tylko koszmar z dzieciństwa, do picia którego byliśmy zmuszani w dzieciństwie w celu ochrony przed przeziębieniem i grypą. Sprawdza się on również świetnie w łagodzeniu bóli stawowych. Dzięki niemu możliwe jest zmniejszenie dawki przyjmowanych leków przeciwbólowych. Jednak nie jest to jedyne pozytywne działanie tranu na stawy. Opóźnia on też procesy degeneracji tkanki chrzęstnej i wzmacnia naturalne mechanizmy naprawcze organizmu.

  1. Zimne i ciepłe okłady

W zależności od rodzaju dolegliwości, w leczeniu stawów pomocne będą też zimne lub ciepłe okłady. Zimne sprawdzą się w przypadku, gdy bólowi stawów towarzyszy obrzęk. Natomiast w przypadku stanów zapalnych, ulgę przyniesie terapia ciepłem, która spowoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, poprawi ukrwienie tkanek i złagodzi ból. Zimne i ciepłe okłady zadziałają jak lek na stawy.

  1. Fizjoterapia

To kolejny sposób na złagodzenie bólu stawów, które warto wypróbować. Fizjoterapia rozluźnia mięśnie, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Co prawda, na efekty trzeba poczekać ok. 10 zabiegów, ale ćwiczenia pod okiem specjalisty z pewnością przyniosą Ci ulgę w bólu stawów.

  1. Codzienna porcja ruchu

Zachowaniu stawów w dobrej kondycji służy przede wszystkim ruch. Nie zapominaj zatem o codziennej porcji gimnastyki w domowym zaciszu, spacerach, pływaniu lub innej, ulubionej przez Ciebie formie ruchu. W przypadku zesztywniałych stawów pamiętaj, aby każdego ranka przed wstaniem z łóżka wykonać kilka powtórzeń prostych ćwiczeń, jak przyciąganie kolan do klatki piersiowej. Ruch to doskonały, nieinwazyjny lek na stawy.

  1. Leki przeciwzapalne

Kiedy pozostałe sposoby nie są wystarczające, a ból staje się nie do zniesienia, należy sięgnąć po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Występują zarówno w formie tabletek, jak i maści oraz żeli. Należy jednak pamiętać, że leki na stawy na bazie ibuprofenu i paracetamolu mogą podrażniać błonę śluzową żołądka oraz szkodzić wątrobie i nerkom. Z ich działania należy korzystać z umiarem i tylko wtedy, gdy ból jest wyjątkowo silny.

  1. Innowacyjna ampułka

Lekiem na stawy, który nie przyczynia się do pogorszenia kondycji żołądka, a jednocześnie celnie trafia w silny ból, jest wyrób leczniczy w formie ampułko-strzykawek Synocrom Forte: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/synocrom-forte-20-mg-1-ampulko-strzykawka-2-ml-wysylka-gratis,4629.html. Preparat zawiera wysokie stężenie hialuronianu sodu, który pozostaje w stawach na długo, dlatego już jeden zastrzyk zapewnia poprawę kondycji stawów. Ten lek na stawy redukuje ból i ograniczoną ruchomość stawów maziówkowych na skutek zmian zwyrodnieniowych bądź pourazowych.

Zdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy

2016-12-20

Kolagen na stawy
Stawy odpowiadają za naszą mobilność, a nawet najdrobniejszy ruch naszego ciała to efekt właśnie ich...

2017-03-03

Ból chrząstki stawowej - przyczyna i leczenie
Jedną z najczęstszych przyczyn powodujących bóle stawów jest choroba zwyrodnieniowa, czyli zniszczenie chrząstki stawowej. Chrząstka...

2018-03-07

Jak zachować stawy w dobrej kondycji?
Dolegliwości stawowe są dzisiaj powszechnym problemem. Przyczyniają się do tego niezdrowa dieta, otyłość, nieaktywny tryb...