2017-06-23
Porady

5 wskazówek jak dobrać lek na stawy

Ból stawów to powszechna dolegliwość, na którą narażony jest każdy. Uprawianie sportu, dźwiganie ciężkich przedmiotów, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, a nawet schylanie się podczas prac domowych może spowodować pogorszenie się stanu stawów. Sprawdź, w jaki sposób możesz ulżyć sobie w bólu stawów.

 5 wskazówek jak dobrać lek na stawy - Apteka internetowa Melissa
Spis treści
  1. Picie tranu

Tran to nie tylko koszmar z dzieciństwa, do picia którego byliśmy zmuszani w dzieciństwie w celu ochrony przed przeziębieniem i grypą. Sprawdza się on również świetnie w łagodzeniu bóli stawowych. Dzięki niemu możliwe jest zmniejszenie dawki przyjmowanych leków przeciwbólowych. Jednak nie jest to jedyne pozytywne działanie tranu na stawy. Opóźnia on też procesy degeneracji tkanki chrzęstnej i wzmacnia naturalne mechanizmy naprawcze organizmu.

  1. Zimne i ciepłe okłady

W zależności od rodzaju dolegliwości, w leczeniu stawów pomocne będą też zimne lub ciepłe okłady. Zimne sprawdzą się w przypadku, gdy bólowi stawów towarzyszy obrzęk. Natomiast w przypadku stanów zapalnych, ulgę przyniesie terapia ciepłem, która spowoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, poprawi ukrwienie tkanek i złagodzi ból. Zimne i ciepłe okłady zadziałają jak lek na stawy.

  1. Fizjoterapia

To kolejny sposób na złagodzenie bólu stawów, które warto wypróbować. Fizjoterapia rozluźnia mięśnie, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Co prawda, na efekty trzeba poczekać ok. 10 zabiegów, ale ćwiczenia pod okiem specjalisty z pewnością przyniosą Ci ulgę w bólu stawów.

  1. Codzienna porcja ruchu

Zachowaniu stawów w dobrej kondycji służy przede wszystkim ruch. Nie zapominaj zatem o codziennej porcji gimnastyki w domowym zaciszu, spacerach, pływaniu lub innej, ulubionej przez Ciebie formie ruchu. W przypadku zesztywniałych stawów pamiętaj, aby każdego ranka przed wstaniem z łóżka wykonać kilka powtórzeń prostych ćwiczeń, jak przyciąganie kolan do klatki piersiowej. Ruch to doskonały, nieinwazyjny lek na stawy.

  1. Leki przeciwzapalne

Kiedy pozostałe sposoby nie są wystarczające, a ból staje się nie do zniesienia, należy sięgnąć po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Występują zarówno w formie tabletek, jak i maści oraz żeli. Należy jednak pamiętać, że leki na stawy na bazie ibuprofenu i paracetamolu mogą podrażniać błonę śluzową żołądka oraz szkodzić wątrobie i nerkom. Z ich działania należy korzystać z umiarem i tylko wtedy, gdy ból jest wyjątkowo silny.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Stawy odpowiadają za naszą mobilność, a nawet najdrobniejszy ruch naszego ciała to efekt właśnie ich...
CZYTAJ
Jedną z najczęstszych przyczyn powodujących bóle stawów jest choroba zwyrodnieniowa, czyli zniszczenie chrząstki stawowej. Chrząstka...
CZYTAJ
Dolegliwości stawowe są dzisiaj powszechnym problemem. Przyczyniają się do tego niezdrowa dieta, otyłość, nieaktywny tryb...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia