Legalna apteka
2017-05-31
Zdrowa skóra i uroda

7 najczęstszych przyczyn rozstępów, które możesz pokonać!

Rozstępy to wyjątkowo nieestetyczne zmiany skórne, tworzące się na skutek przyrostu lub spadku wagi, szybkiego wzrostu lub na skutek hormonów. Poznaj najczęstsze przyczyny rozstępów.

 7 najczęstszych przyczyn rozstępów, które możesz pokonać! - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

  1. Nagły przyrost lub spadek masy ciała

Szybkie tempo zmiany masy ciała sprawia, że skóra rozciąga się lub wiotczeje. Bardzo szybki przyrost wagi jest jedną z najczęstszych przyczyn tworzenia się rozstępów. W tym przypadku tkanka tłuszczowa rozciąga skórę.

  1. Szybki wzrost w okresie dojrzewania

Bardzo szybki wzrost powoduje, że organizm nie nadąża z produkcją nowych komórek. Przez to w skórze powstają ubytki, które tworzą pręgi rozstępów. Najczęściej występują one na plecach lub w okolicach pach.

  1. Rozciąganie się skóry w ciąży

W okresie ciąży następuje zdecydowane osłabienie włókien kolagenowych poprzez nadmiar hormonu – kortyzolu. Wpływa on na funkcjonowanie fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny, co sprawia, że są one bardziej kruche i znaczniej mniej odporne na rozciąganie. Podczas ciąży rozstępy tworzą się przede wszystkim na brzuchu, ale też na piersiach i udach.

  1. Geny

Za jedną z przyczyn powstawania rozstępów na skórze uważa się również geny. Szansa na pojawienie się ich u dziecka są większe, jeśli rozstępy miała matka lub ojciec. Predyspozycje genetyczne do powstawania rozstępów mogą też wynikać z Zespołu Marfana, w ramach którego niezależnie od okresu dojrzewania pojawiają się dysfunkcje tkanki łącznej.

  1. Brak nawilżenia skóry

Kolejną z przyczyn jest niewystarczające nawilżenie skóry. Nawilżenie zapewnia skórze elastyczność, a w konsekwencji zmniejsza się jej podatność na tworzenie rozstępów. Jeśli skórze i komórkom całego organizmu brakuje nawilżenia, sprzyja to formowaniu się rozstępów.

  1. Nieuprawianie sportu

Brak aktywności fizycznej również sprzyja tworzeniu się rozstępów. W przypadku braku ruchu następuje nie tylko przyrost masy ciała, ale też spadek jędrności i elastyczności skóry.

  1. Niedobory cynku w diecie

Cynk uczestniczy w syntezie kolagenu i korzystnie wpływa na kondycję skóry. Warto dbać, by w organizmie go nie zabrakło, a skóra była elastyczna i jędrna.

Rozstępy – jak je pokonać?

Skutecznym sposobem na pozbycie się rozstępów jest nawilżanie skóry kremami i olejkami, pełnymi cennych witamin i składników odżywczych. Niektóre z nich są skuteczne nawet w przypadku trudnych do usunięcia białych rozstępów, czyli takich, które na skórze pojawiły się już dawno. W pozbywaniu się rozstępów najważniejsza jest profilaktyka. Odpowiednią pielęgnację skóry, działającą uelastyczniająco i zapobiegawczo względem rozstępów, zapewnia Pharmaceris M Foliactil: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/pharmaceris-m-foliacti-krem-zapobiegajacy-rozstepom-150-ml,4333.html. Kosmetyk w formie kremu zapewnia wzmocnienie struktury skóry zarówno u kobiet w ciąży, jak i osób z tendencją do wahań wagi ciała. Krem zapewnia długotrwałe nawilżenie i zmiękczenie. Jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, nie zakłóca badań USG.

Zdjęcie autora
Autor
Adrianna Brodecka
Choć ukończyłam zarządzanie, szczęśliwie już pierwsze doświadczenia zawodowe pokierowały mnie w stronę branży farmaceutycznej. Dzięki temu w pracy mogę łączyć i rozwijać swoje pasje. Kosmetyczne INCI nie ma przede mną tajemnic. Uważnie czytam składy kosmetyków, ale też produktów spożywczych i wybieram to co, naturalne i bez zbędnych dodatków. W wolnych chwilach z przyjemnością poświęcam się gotowaniu pysznych, zdrowych i w 100% roślinnych potraw - którymi czasem chwalę się na instagramie @adi_plantbasedblondie ;). W Melissie piszę o tym, co lubię - kosmetykach i zdrowym stylu życia.
Podobne wpisy
Nieestetyczne zmiany skórne (rozstępy) kojarzone są najczęściej z okresem ciąży. Skóra wówczas rozciąga się i...
CZYTAJ
Rozstępy w ciąży pojawiają się najczęściej na udach, piersiach, ramionach, brzuchu, pośladkach, a rzadziej na...
CZYTAJ
Chociaż rozstępy nie są groźne dla zdrowia, ich pojawienie się wpływa negatywnie na samopoczucie kobiety,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia