Legalna apteka
2018-01-15
Suplementacja

7 najpopularniejszych czynników wywołujących uczulenie

Katar, obrzęk górnych dróg oddechowych, swędzenie skóry, wysypka, nietolerancja niektórych pokarmów - to najczęstsze objawy alergii, na którą skarży się coraz więcej ludzi. Uczulenie, czyli alergia, jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na kontakt z antygenami.

 7 najpopularniejszych czynników wywołujących uczulenie - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Najczęstsze przyczyny uczulenia

Stwierdzenie przyczyny uczulenia nie jest proste, jednak wymienia się kilka czynników, które mogą mieć na nie decydujący wpływ:

  1. Atopia. Jest to genetycznie uwarunkowane zaburzenie układu odpornościowego. Szacuje się, że ryzyko wystąpienia uczulenia wynosi 40-60%, w przypadku wystąpienia nadwrażliwości na antygeny u rodziców.

  2. Niektóre pokarmy, takie jak cytrusy, truskawki, banany, jabłka, orzeszki ziemne, ryby i owoce morza. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się orzeszki ziemne, których spożycie może doprowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.

  3. Pyłki roślin i niektórych grzybów. W tym przypadku najczęstszymi objawami uczulenia są kichanie, wodnisty katar lub zatkany nos, pieczenie oczu, łzawienie, świszczący oddech i duszności.

  4. Roztocza kurzu domowego. Uczulenie objawia się kichaniem, wodnistym katarem i łzawieniem oczu, a najsilniej daje się odczuć rano po wstaniu z łóżka. Dzieje się tak, ponieważ najwięcej roztoczy znajduje się w pościeli, gdzie żywią się ludzkim naskórkiem.

  5. Białka mleka krowiego. Zwykle uczulenie na mleko objawia się biegunką, wymiotami, zmianami na skórze, a rzadziej kaszlem i dusznościami.

  6. Nikiel. Jest on składnikiem wielu stopów i występuje w biżuterii, garnkach, klamkach itp. Uczulenie objawia się w postaci wysypki na skórze.

  7. Detergenty, konserwanty, barwniki obecne w kosmetykach. Te czynniki również powodują zmiany na skórze, takie jak pęcherze, zaczerwienienie czy świąd.

Uczulenie i co dalej?

Najlepszym sposobem na walkę z uczuleniem jest wyeliminowanie alergenu. Jest to możliwe w przypadku alergii pokarmowej lub uczulenia na nikiel, jednak problem pojawia się wtedy, gdy czynnikiem uczulającym jest kurz lub pyłki. Wtedy z pomocą przychodzą tabletki na alergię, które niwelują objawy alergii i przywracają komfort życia. Apteka Melissa posiada szeroki wybór tabletek na alergię: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/kapsulki-tabletki,458.html, które skutecznie radzą sobie z wodnistym katarem, obrzękiem górnych dróg oddechowych, pokrzywką, łzawieniem oczu i wieloma innymi objawami uczulenia.


Czasami zdarza się, że choroby alergiczne ewoluują z wiekiem, a proces zapalny obejmuje kolejne narządy. Wówczas skuteczna może się okazać immunoterapia, która zatrzymuje rozwój alergii. Jednak także podczas odczulania należy zażywać tabletki na alergię, ponieważ objawy nie ustępują natychmiast. Odpowiednie kapsułki na alergię poprawiają komfort życia i umożliwiają codzienne funkcjonowanie.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Katar, kichanie, zatkany nos, czerwone, szczypiące oczy i ogólne złe samopoczucie – to objawy alergii...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia