• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2017-05-10
Porady

7 sposobów na poprawę koncentracji, o których nie miałeś pojęcia!

Przed Tobą trudny egzamin, ważna prezentacja w pracy lub spotkanie biznesowe. Potrzebujesz maksymalnej koncentracji, by przyswoić informacje, które pozwolą Ci dobrze wypaść. Pierwszym odruchem jest zaparzenie filiżanki mocnego espresso. Nic w tym dziwnego, mała czarna faktycznie powoduje pobudzenie pracy mózgu i sprawia, że łatwiej jest skoncentrować się na wykonywaniu konkretnych czynności. Jednak picie jej w nadmiernych ilościach nie służy zdrowiu. Zamiast wspomagaczy, możesz w naturalny sposób poprawić swoją zdolność koncentracji. Poniżej znajdziesz kilka skutecznych sposobów na poprawę koncentracji.

 7 sposobów na poprawę koncentracji, o których nie miałeś pojęcia! - Apteka internetowa Melissa
Spis treści
  1. Wartościowa dieta

Nie wychodź z domu bez śniadania i zadbaj o to, by Twoje posiłki były bogate w niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania witaminy i minerały oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Warzywa, owoce i orzechy powinny stanowić podstawę Twojej diety, pamiętaj także o jedzeniu ryb, które są bogatym źródłem kwasów omega-3, poprawiających pracę mózgu, pamięć i koncentrację.

  1. Od czasu do czasu pozwól sobie na słodki smakołyk

Nie zajadaj się niepotrzebnymi cukrami. Ich nadmiar powoduje skoki insuliny, czyli zmiany poziomu cukru we krwi, przez co następuje wzrost uczucia senności. Możesz za to bezkarnie zjadać gorzką (zawierającą przynajmniej 70% kakao) czekoladę. Badania kliniczne dowodzą, że zjadanie kostki gorzkiej czekolady dziennie sprzyja naszemu organizmowi. Zawarta w niej pirazyna przyczynia się do poprawy koncentracji i usprawnia procesy myślowe.

  1. Wysypiaj się

Sen regeneruje cały organizm. Zalecany, ośmiogodzinny cykl snu sprawia, że jesteśmy wypoczęci, a mózg lepiej i wydajniej pracuje. Jego brak lub niedomiar obniża nie tylko zdolność koncentracji, ale i odporność. Sen wpływa na połączenia między komórkami nerwowymi, a w konsekwencji poprawia pamięć i koncentrację. Oprócz regularnego cyklu snu korzystne dla poprawy koncentracji są też 20-minutowe drzemki w ciągu dnia.

  1. Zrób sobie przerwę

Jeśli intensywnie się uczysz, to po kilku godzinach spędzonych „nad książkami” Twój mózg nie będzie efektywnie działać. Tak samo jak Ty, potrzebuje przerwy. Nie bój się, że Cię ona rozproszy i nie będziesz w stanie wrócić do wykonywanej przed przerwą czynności. Chwilę odpoczynku wykorzystaj efektywnie, nie sięgaj po „rozpraszacze” takie jak smartfon, czy komputer. Zamiast tego napij się wody, zjedz zdrową przekąskę, np. orzechy lub owoce i wykonaj kilka ćwiczeń, takich jak skłony czy przysiady.

  1. Aktywność fizyczna

Ćwiczenia fizyczne powodują lepszy przepływ krwi przez naczynia krwionośne, dzięki czemu mózg jest dotleniony i bardziej wydajny. Poprzez usprawnienie pracy mózgu aktywność fizyczna wpływa na poprawę koncentracji i zwiększa wydajność organizmu.

  1. Porządek w miejscu pracy lub nauki

Nawet, jeśli jesteś typem osoby, która świetnie odnajduje się w swoim „artystycznym nieładzie”, mnóstwo przedmiotów wokół Ciebie powoduje, że trudniej jest się skoncentrować. Spróbuj tak zorganizować przestrzeń do nauki lub pracy, by mieć wokół siebie tylko te przedmioty, które są Ci absolutnie niezbędne, a przekonasz się, że swoje obowiązki będziesz w stanie wykonać znacznie szybciej.

  1. Naturalne wsparcie koncentracji

Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia, postaw na naturalne składniki. Jednym z nich jest lecytyna, posiadająca zbawienny wpływ na pracę mózgu, poprawiająca pamięć i koncentrację. Znajdziesz ją w preparacie Vita-Buerlecithin: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/vita-buerlecithin-plyn-1000-ml,1193.html. Stanowi on doskonałe wsparcie dla organizmu w okresie przemęczenia, stresu lub przeciążenia fizycznego czy psychicznego. Vita-Buerlecithin poprawia koncentrację i pozwala w naturalny sposób wzmocnić sprawność intelektualną.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Okres jesienno-zimowy to czas, w którym często brakuje nam energii i jesteśmy osłabieni, a codziennych...
CZYTAJ
Wbrew pozorom, praca w biurze stwarza sporo zagrożeń dla zdrowia. Brak ruchu, siedzący tryb życia,...
CZYTAJ
Organem umożliwiającym myślenie, uczenie się, zapamiętywanie i koncentrację jest mózg. Duży wpływ na jego właściwe...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia