2021-07-01
Zdrowa skóra i uroda

7 zasad zdrowego opalania. Jak dbać o skórę?

Dla wielu osób złocista opalenizna jest synonimem udanych wakacji. Tymczasem nadmierna ekspozycja skóry na promienie słoneczne nie jest pożądana. Nie musisz jednak rezygnować z kąpieli słonecznych. Aby jednak przebywanie na słońcu nie wyrządziło dużej szkody, warto pamiętać o kilku zasadach zdrowego opalania.


Czy wiesz, że efekt złocistej skóry to tak naprawdę reakcja obronna na oddziaływanie promieniowania UV? Brązowy odcień powstaje na skutek wzmożonej produkcji melanocytów – komórek pigmentowych wytwarzających melaninę, której rolą jest pochłanianie zbyt dużej dawki promieni słonecznych [1].

 jak bezpiecznie się opalać
Spis treści

Czy trzeba unikać opalania?

Opalanie nie jest zdrowe, ale nie trzeba rezygnować z przebywania na słońcu. Jest to wręcz niewskazane, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych dochodzi do przezskórnej syntezy witaminy D. Trzeba zatem zachować „zdrowy rozsądek”, pamiętając o umiarze oraz o unikaniu słońca w szczytowych godzinach.


Jak się zdrowo opalać?

Nadmierne opalanie – bez stosowania się do najważniejszych zasad – faktycznie może być groźne. Dlatego podstawą jest właściwe przygotowanie skóry do kąpieli słonecznych oraz postępowanie po zakończeniu opalania.

  • Nie przebywaj na słońcu między 11:00 a 15:00

Czas między 11:00 a 15:00 to okres, w którym słońce świeci najbardziej intensywnie. Chociaż dzięki temu możesz szybciej uzyskać opaleniznę, większe też będzie ryzyko poparzenia skóry.


Zasada zdrowego opalania jest więc taka, aby korzystać ze słońca rano lub po południu.

  • Stosuj kosmetyki z filtrem UV

Jeżeli zamierzasz przebywać na słońcu dłużej niż kilkanaście minut, musisz dobrze zabezpieczyć swoją skórę. Koniecznością jest zaaplikowanie kosmetyków z filtrem – faktor należy dostosować do swojej karnacji.


Wybierając preparat, zwróć uwagę nie tylko na wartość SPF. Znaczenie ma także rodzaj ochrony – należy zastosować kosmetyk zabezpieczający nie tylko przez UVB, ale również przed UVA czy IR.


Pamiętaj! Otwarte kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi spełniają swoje funkcje przez około rok. Po tym okresie, tracą swoje właściwości, mogą uczulać i nadają się niestety do utylizacji.

  • Kosmetyki przeciwsłoneczne nakładaj przed wyjściem z domu

Aby zapewnić sobie odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, kosmetyki z filtrem UV należy aplikować na 20-30 minut przed ekspozycją na słońce. Dlatego preparat nałóż przed wyjściem z domu – tak, aby na plaży zapewnić sobie już pełną ochronę. 

  • Aplikację kosmetyków z filtrem powtarzaj co kilka godzin

Nie wystarczy, że raz zaaplikujesz krem ochronny od słońca. Czynność tę należy powtarzać co 3-4 godziny, aby zapewnić skórze dostateczne zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem promieni UV. Pamiętaj! Jeśli wychodzisz z wody lub wycierasz się ręcznikiem, krem przeciwsłoneczny musisz nałożyć od razu. Dotyczy to także tych preparatów, które są np. wodoodporne.

  • Zabezpiecz najbardziej wrażliwe miejsca

Nie wystarczy, że skórę na plecach, nogach, brzuchu czy rękach wysmarujesz grubą warstwą kosmetyku z wysokim faktorem. Krem ochronny od słońca warto zaaplikować także na twarz, szyję i dekolt oraz uszy.


Należy pamiętać także o zabezpieczeniu głowy oraz oczu. W tej roli świetnie sprawdzi się kapelusz z szerokim rondem.

  • Nie opalaj się w bezruchu

Kąpieli słonecznych wcale nie musisz zażywać, leżąc bez ruchu na ręczniku. Piękną opaleniznę uzyskasz również podczas spacerowania brzegiem można czy aktywności na plaży.

  • Nie przebywaj na słońcu przez długi czas

Jeśli chcesz uzyskać efekt złocistej opalenizny, nie musisz przebywać na słońcu od rana do wieczora. Dawkuj promienie słoneczne, spędzając na plaży nie więcej niż kilka godzin. Staraj się przy tym robić przerwy, np. odpoczywając w bardziej zacienionym miejscu.


Ważna pielęgnacja skóry po opalaniu

O skórę poddaną ekspozycji słonecznej należy odpowiednio zadbać. Po powrocie z plaży musisz wziąć prysznic – po to, aby zmyć resztki kosmetyku, piasku oraz potu.


Wilgotną skórę należy delikatnie osuszyć ręcznikiem, a następnie nałożyć balsam. Warto wybrać kosmetyki specjalnie przeznaczone do tego celu, ponieważ zawierają zestaw odpowiednio dobranych składników aktywnych. Są to substancje, które wspierają nawilżenie skóry, wspomagają proces regeneracji naskórka oraz pomagają złagodzić ewentualne podrażnienia.


Przypisy:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/aktualnosci/167194,nie-ma-zdrowego-opalania


Przeczytaj także:

Krem z filtrem dla niemowląt i dzieci,   Rodzaje filtrów UV,   Aplikacja ochrony przeciwsłonecznej w praktyce,   Jak działa ochrona przeciwsłoneczna,   Słońce a trądzik Uczulenie na słońce,   Opalanie naturalne czy samoopalaczCo powinniśmy wiedzieć o kosmetykach do opalania?Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Opaloną skórę wiele osób uważa za bardziej atrakcyjną. Opalając się w sposób naturalny, leżąc na...
CZYTAJ
W okresie letnim promienie słoneczne są dla nas wyjątkowo niebezpieczne, dlatego na ciało stosujemy kremy...
CZYTAJ
Większość z nas wie, że z opalaniem nieodłącznie powinny być związane kosmetyki do opalania, które...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia