Legalna apteka
2023-01-02
Dolegliwości i choroby

Adenowirusy. Czym są i jakie choroby wywołują?

Adenowirusy są patogenami, które są przyczyną wielu infekcji. Atakują zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Niebezpieczeństwo z nimi związane dotyczy głównie tego, że bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Mogą wywoływać dolegliwości ze strony układu oddechowego, a także pokarmowego. Niekiedy dotykają również narząd wzroku. Warto wiedzieć, jakie konkretne choroby wywołują oraz w jaki sposób skutecznie się przed nimi bronić.


Adenowirusy występują powszechnie w otaczającym świecie, a możliwość zarażeniami nimi jest bardzo wysoka. Najczęściej do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub w efekcie nieprawidłowej higieny w miejscach publicznych. Infekcje, które wywołują, są niebezpieczne szczególnie dla osób z obniżoną odpornością, a także dla małych dzieci. Odpowiednia profilaktyka może zmniejszyć ryzyko zarażenia i rozwoju choroby.

 W jaki sposób objawia się zakażenie adenowirusami?
Spis treści

Czym są adenowirusy?

Są to wirusy z dwuniciowym DNA odporne na działanie czynników środowiskowych. Oznacza to, że szybko się namnażają i trudno jest z nimi skutecznie walczyć. Różnią się one między sobą patogennością, a także wywoływanymi objawami. Niektóre z nich atakują bowiem układ oddechowy, a inne układ pokarmowy oraz narząd wzroku. Zdecydowanie najczęściej dochodzi do zakażenia nimi w okresie dziecięcym. Choroby, które wywołują, powracają później u takich pacjentów w życiu dorosłym. Do zakażenia może dojść w miejscach publicznych, takich jak żłobki, baseny czy kina.

W jaki sposób objawia się zakażenie adenowirusami?

Pierwsze objawy zakażenia pojawiają się najczęściej od 2 do 14 dni po kontakcie z patogenami. Konkretne symptomy uzależnione są przede wszystkim od tego, jaki układ zaatakowały. W przypadku, gdy dochodzi do zakażenia dróg oddechowych, u pacjentów pojawia się:

  • wysoka gorączka,
  • kaszel,
  • ból gardła,
  • osłabienie,
  • nieżyt nosa.

Objawy te najczęściej mijają po około 5 dniach. Niekiedy zakażenie przekształca się w zapalenie oskrzeli oraz płuc, co wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia.


Charakterystyczne dla zakażenia adenowirusami są także objawy ze strony układu pokarmowego. Dotyczy to głównie małych dzieci, gdyż to u nich bardzo często pojawia się nagła biegunka, która może świadczyć o kontakcie z adenowirusami. Może towarzyszyć jej wysoka gorączka, a także wymioty i bóle brzucha.


Patogeny te bardzo często odpowiedzialne są również za dolegliwości narządu wzroku. Wywołują przede wszystkim zapalenie spojówki i rogówki. Charakterystyczne objawy dla tych schorzeń to przede wszystkim:

  • zaczerwienione i podrażnione oczy,
  • światłowstręt,
  • łzawienie,
  • bolesność gałki ocznej.

Do zakażenia najczęściej dochodzi u osób, które często chodzą na basen, używają wspólnych ręczników z osobą będącą nosicielem adenowirusów, a także noszą soczewki kontaktowe.


Najlepszą ochroną przed zarażeniem adenowirusami jest przestrzeganie zasad higieny osobistej. Warto pamiętać o częstym i dokładnym myciu rąk, zwłaszcza w przestrzeni publicznej. Nie ma bowiem ochronnych szczepień czy leków, które mogłyby skutecznie zapobiec zakażeniu tymi powszechnie występującymi patogenami.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Wyższe kwasy tłuszczowe (WKT) omega-3, spośród których najważniejsze dla organizmu człowieka są EPA i DHA,...
CZYTAJ
Wirus RSV - choć zakazić się nim może każdy, to naprawdę groźny bywa dla małych...
CZYTAJ
Serce zdrowego człowieka bije z częstotliwością nie większą niż 100 uderzeń na minutę. W przypadku...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia