ZWYCIĘZCA RANKINGU
ZAUFANE OPINIE CENEO
ISTNIEJEMY NA RYNKU
JUŻ OD 27 LAT
REALIZUJEMY DOSTAWY
POZA GRANICĘ POLSKI
Zrealizowaliśmy ponad
2 000 000 zamówień

Afty – poznaj przyczyny ich występowania i sposoby leczenia

Dolegliwości i choroby fiber_manual_record 2018-09-18
 Afty – poznaj przyczyny ich występowania i sposoby leczenia - Apteka internetowa Melissa

Afty utrudniają jedzenie, dokuczają podczas mówienia oraz w trakcie mycia zębów. Mogą mieć charakter nawrotowy, szczególnie, jeśli występują również u rodziców. Przeczytaj, co powoduje powstawanie aft i jak wygląda ich leczenie!

Co powoduje pojawienie się aft w jamie ustnej?

Afty to małe, ale bolesne nadżerki – ubytki w błonie śluzowej jamy ustnej, które pokrywa biały nalot i otacza zaczerwienienie. Mogą występować pojedynczo lub grupowo, najczęściej na:

  • podniebieniu,

  • języku,

  • wewnętrznej części policzków oraz warg.


Zazwyczaj mają średnicę ok. 5 mm, choć mogą osiągnąć nawet 3 cm. Afty można podzielić na małe i duże, co jest w dużej mierze zależne od przyczyny, jaka je wywołuje. Występują również afty opryszczkowate, które charakteryzuje skupisko wielu małych (ok. 3 mm), bolesnych nadżerek, w których stwierdza się obecność wirusa opryszczki. Powstawanie aft determinują bakterie lub wirusy.

Wśród najczęstszych przyczyn powstawania aft wymienia się:

  • zaburzenia odporności,

  • nieodpowiednią dietę – w której brakuje żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego,

  • urazy mechaniczne, spowodowane przez przygryzienia lub wyrzynające się zęby (szczególnie ósemki).


Znaczącą przyczyną powstawania aft jest spożywanie żywności przetworzonej, która zawiera duże ilości konserwantów, polepszaczy smaku i sztucznych barwników. Innym powodem jest też stres i niewłaściwa higiena jamy ustnej. Zdarza się, że afty pojawiają się w wyniku używania pasty do zębów – ma to miejsce szczególnie, gdy w jej składzie znajdują się powodujące podrażnienia SDS (dodecylosiarczan sodu) lub SLS (laurylosiarczan sodu).


Warto wiedzieć, że afty mogą mieć również charakter przewlekły. Nawracającemu aftowemu zapaleniu jamy ustnej mogą towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych, a nawet gorączka. W przypadku, gdy pojawiają się częściej niż raz w roku, warto udać się do lekarza.

Sposoby leczenia aft

Leczenie aftowego zapalenia jamy ustnej polega na stosowaniu środków osuszających, przeciwbakteryjnych i ściągających. Najczęstszymi preparatami są żele, płukanki, aerozole zawierające chlorheksydynę. Warto zwracać uwagę, czy w składzie nie ma dodatku alkoholu. Szybkie gojenie aft w jamie ustnej, a także zmniejszenie uczucia bólu i kolejnych podrażnień, wspierają preparaty, które tworzą opatrunek izolujący zmianę od środowiska zewnętrznego.


W internetowej Aptece Melissa znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości preparatów pomocnych w leczeniu aft: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/afty-i-zajady,520.html. Sięgnij po nie już w pierwszych dniach infekcji, by przyspieszyć proces gojenia!

Zdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska
Od zawsze byłam zainteresowana tematyką zdrowia, farmacji i dietetyki. Postaram się w możliwie najbardziej przystępny sposób przekazać Państwu swoją wiedzę.