2022-02-22
Zdrowa skóra i uroda

Ajurweda. Czym jest i skąd pochodzi?

Ajurweda to starodawna sztuka lecznicza, która przeżywa swój renesans – jest uważana przez niektórych za alternatywę dla tradycyjnej medycyny. Jej wiekowe zasady, idee i założenia są dziś stosowane przez tych, którym zależy na pozostaniu w dobrym zdrowiu, kondycji i cieszeniu się spokojem ducha. Na czym polega ta sztuka lecznicza? I dlaczego staje się coraz popularniejsza?

 Ajurweda – co to takiego?
Spis treści

Ajurweda – co to takiego?

Ajurwedę uważa się za najstarszy system leczniczy na świecie, który w 1979 roku został uznany za koncepcję zdrowia i terapii przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).


Nauka ta narodziła się 5 tys. lat temu na południowo-wschodnim wybrzeżu półwyspu Indyjskiego. Jednak pierwsze zapiski związane z tą sztuka medyczną pojawiły się między VI wiekiem p.n.e. a VI wiekiem naszej ery. Zasady i zarazem najważniejsze założenia ajurwedy są spisane w trzech traktatach:

  • Charaka Samhita,
  • Sushruta Samhita,
  • Ashtanga Hrudaya.

Sama nazwa „ajurweda” określa ideę tego typu medycyny. Słowo ‘ajur’ oznacza życia, a ‘veda’ wiedzę – w wolnym tłumaczeniu starohinduska sztuka medyczna oznacza „naukę o długowieczności”.

Osoby praktykujące ajurwedę podchodzą holistycznie do człowieka, podkreślają znaczenie zachowania równowagi ciała i ducha oraz zwracają uwagę na wpływ otoczenia społecznego, warunków środowiskowych na ludzkie zdrowie. Obecnie nauka ta jest powszechnie stosowana w Indiach i na Sri Lance, ale wzbudza coraz większe zainteresowanie także w innych częściach świata.

Czym jest koncepcja 5 żywiołów?

Zgodnie z filozofią medycyny ajurwedyjskiej istnieje 5 żywiołów – każdy z nich jest obecny zarówno na ziemi, jak i człowieku. Żywioły te to:

  • vayu – powietrze,
  • akasa – eter, przestrzeń,
  • prithvi - ziemia,
  • ap - woda,
  • agni – ogień.

Dodatkowo w każdym człowieku oprócz żywiołów znajduje się prana, czyli ludzka siła witalna. Żywioły te tworzą organizm człowieka i odzwierciedlają jego energię. Ponadto łączą się one w trzy dosze.

Wata

To połączenie żywiołów przestrzeni i powietrza. Jest to energia związana z ruchem i aktywnością oraz przypisywana układowi nerwowemu. Wata odpowiada za pamięć, zapamiętywanie, porównywanie zapamiętanych informacji, a także za przeżuwanie i połykanie jedzenia, przyswajanie substancji odżywczych przez komórki.

Kapha

To żywioł wody i ziemi. Ta dosza uwidacznia się tkankach i zbędnych produktach przemiany materii. Kapha kontroluje wydzielanie śluzu i substancji, które chronią narządy wewnętrzne.

Pitta

Dosza ta to połączenie dwóch przeciwstawnych żywiołów – ognia i wody. Jej zadaniem jest utrzymanie równowagi między energią potencjalną a kinetyczną. Odpowiada za trawienie pokarmów, procesy myślowe, a także za układ hormonalny.


Zgodnie z medycyną ajurwedyjską trzy dosze powinny występować w organizmie człowieka w naturalnych proporcjach. Jeśli dojdzie do zachwiania równowagi między żywiołami, praca organizmu zostanie zaburzona, co objawi się wystąpieniem różnych schorzeń.

Na czym polega stawianie diagnozy i leczenie w medycynie ajurwedyjskiej?

Zgodnie ze sztuką ajurwedyjską diagnozuje się nie chorobę, a pacjenta. Badanie polega na zebraniu niezwykle szczegółowego wywiadu. Pacjent jest pytany o samopoczucie, zwyczaje żywieniowe, zawód, przyzwyczajenia, podejście do świata, choroby w rodzinie, okres dzieciństwa. Następnie lekarz przygląda się jego skórze, wargom, dłoniom, paznokciom, oczom, a także palcom, których wygląd wskazuje na stan poszczególnych narządów wewnętrznych.


Podstawą leczenia w medycynie ajurwedyjskiej jest oczyszczanie. Dokonuje się go przy pomocy masaży, podczas których stosuje się specjalne, ziołowe olejki. Pacjentom zalecane są także kąpiele parowe, lewatywy olejowe oraz przyjmowanie środków przeczyszczających. Natomiast aby utrzymać dobre zdrowie, poleca się też stosowanie diety ajurwedyjskiej – wegańskiej i opartej na produktach nieprzetworzonych.


Mimo postępu medycyny sztuka lekarska mająca starodawne, ludowe korzenie zyskuje na popularności. Jej najważniejsze idee to zachowanie balansu, równowagi w organizmie, oczyszczanie i zdrowa dieta.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Piękna, świetlista cera bez niedoskonałości, mocne paznokcie i gęste włosy to marzenie wielu osób. Niestety,...
CZYTAJ
Domowe sposoby na rozstępy, ujędrnienie skóry i jej wygładzenie obejmują oczywiście szczotkowanie ciała, samodzielnie wykonywane...
CZYTAJ
Kurkuma to złocista przyprawa o orientalnym zapachu, która barwi dłonie i wszystko z czym ma...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia