Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 21.03 godz. 8:00 do 03.04.2024 godz. 16:00. Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Alergia daje Ci się we znaki? 🤧 Kliknij i sprawdź triki na pokonanie jej! 💪
2022-01-19
Porady

Akcesoria do pielęgnacji włosów - najlepsze szczotki, opaski, ręczniki i gumki

Co niszczy włosy najbardziej? Wiele osób jako odpowiedź na to pytanie wskaże niewłaściwą pielęgnację kosmyków (lub jej zupełny brak), choć na kondycję włosów składa się o wiele więcej czynników - w tym również dopasowanie odpowiednich do stanu i typu włosów kosmetyków, poprawne suszenie i czesanie, wybór materiału, z którego wykonane są nasze czapki, poduszki czy ręczniki, a także… akcesoria do włosów - szczotki do czesania, gumki, opaski, spinki… Mogłoby się wydawać, że te ostatnie elementy nie są w stanie wpłynąć na stan kosmyków, jednak częstotliwość i intensywność ich użytkowania zdecydowanie mają znaczenie dla pielęgnacji włosów. Jakie akcesoria warto więc mieć w swojej łazience, kosmetyczce, czy nawet w garderobie i sypialni, by wygładzić kosmyki, zapobiegać ich zniszczeniu i łamaniu, a dodatkowo zniwelować ich puszenie? Czy jedwabny czepek do włosów, specjalna poszewka na poduszkę, najlepsza gumka, specjalne ręczniki i opaski są naprawdę niezbędne do zachowania lśniących, zdrowych kosmyków? Tego dowiecie się z poniższego artykułu - zapraszamy do lektury!

 Sposoby na piękne włosy - wybierz odpowiednie akcesoria
Spis treści

Dlaczego akcesoria do włosów i ich jakość są tak istotne w pielęgnacji kosmyków?

Najlepsze sposoby na piękne włosy to oczywiście ich regularna pielęgnacja, z wykorzystaniem odpowiednich kosmetyków, dobranych do porowatości włosów, a także ich potrzeb i kondycji, w jakiej aktualnie się znajdują. Jeśli masz pewność, że Twoja pielęgnacja jest dobrana idealnie, ale stan kosmyków nadal pozostawia wiele do życzenia, wówczas warto przyjrzeć się dokładnie akcesoriom do pielęgnacji włosów oraz do ich upinania czy dyscyplinowania, stosowanym na co dzień.


Akcesoria do włosów, takie jak spinki, frotki, gumki, opaski, a nawet ręczniki do wycierania mogą bowiem powodować uszkodzenia mechaniczne - łamanie się kosmyków, rozdwajanie końcówek, ich zaginanie, czy nawet elektryzowanie, a w efekcie - podnoszenie się łusek włosa i dalsze zniszczenia. Jeśli jednak nie możesz bez nich żyć, a opaski czy frotki ułatwiają Ci codzienne funkcjonowanie - wówczas najlepiej będzie zastanowić się nad ich wymianą na takie modele, które nie tylko nie powodują dodatkowych uszkodzeń, ale oprócz tego są sposobem na to, jak wygładzić włosy i poprawić ich ogólną kondycję.

Jedwabna poszewka na poduszkę czy czepek do włosów? Akcesoria do spania

Co niszczy włosy przez znaczną część doby, przyczyniając się do ich łamania, rozdwajania i powstawania zagnieceń? Jest to oczywiście poduszka - a raczej poszewka, jaką jest obleczona. Zarówno dość szorstka bawełna, jak i tradycyjna wiskoza czy len (lub mieszanki tych materiałów) mają chropowatą strukturę, która w zetknięciu z kosmykami stale je pociera (zwłaszcza przy nocnych zmianach pozycji w trakcie snu), przyczyniając się do rozchylania łusek i łamania włosów. Jakie może być rozwiązanie tego problemu?

  • Jedwabna poszewka na poduszkę. Jedwab jest materiałem naturalnym, utkanym bardzo ściśle, śliskim i gładkim nie tylko w dotyku, ale również w oddziaływaniu na włosy. Spanie na jedwabnej poszewce na poduszce pomaga zachować gładkość kosmyków, zapobiega rozdwajaniu się końcówek i łamaniu włosów. Dodatkowo takie akcesorium wpływa pozytywnie na stan cery, nie pozostawiając na niej odcisków (jak ma to miejsce w przypadku poszewek bawełnianych czy lnianych). Jeśli jedwabna poszewka na poduszkę jest poza Twoim zasięgiem finansowym, wówczas warto znaleźć zamiennik z bawełny lub wiskozy satynowanej - takie modele także są dostępne na rynku.
  • Jedwabny czepek do włosów. Ma on dokładnie takie same właściwości, jak wcześniej opisywana poszewka z tego materiału, czyli nie przyczynia się do łamania włosów i pomaga je wygładzić. Dodatkowo jedwabny czepek do włosów zadziała pozytywnie u wszystkich posiadaczy i posiadaczek włosów kręconych - zapobiega ich puszeniu się, kołtunieniu, plątaniu.

Zarówno jedwabne czepki do włosów, jak i poszewki z tego samego materiału stają się obecnie coraz bardziej popularne - producenci proponują więc zakup akcesoriów wykonanych z podobnego do jedwabiu poliestru. Nie warto jednak się na to decydować, ponieważ poliester jest materiałem nieoddychającym, a dodatkowo wzmagającym elektryzowanie się kosmyków - zamiast tego lepiej będzie zaopatrzyć się w nocne akcesoria do pielęgnacji włosów wykonane ze wspomnianej wcześniej bawełny lub wiskozy satynowanej.

Dobre gumki do włosów - czym powinny się charakteryzować?

Powszechnie uznaje się, że najlepsze gumki do włosów to takie, które mocno trzymają włosy przez cały dzień - dzięki ich obecności fryzura nie wymaga poprawiania, a żadne niesforne kosmyki nie wydostaną się z koka lub kucyka. Niestety, wiele dobrych gumek do włosów, trzymających kosmyki w ryzach, może powodować ich zniszczenia. Najbardziej destrukcyjnie działają cieniutkie, gumowe egzemplarze (podobne nieco do gumek-recepturek), a także te, które mają metalowe czy plastikowe elementy, ciągnące włosy i uszkadzające ich strukturę podczas ściągania. Frotki do włosów z poliestru z kolei przyczyniają się do elektryzowania kosmyków, a plastikowe lub metalowe, ozdobne obręcze łamią kosmyki w miejscu, w którym łączą się zapięciem.

Gumki do włosów - ozdoby, materiał, elastyczność

Jakie są więc najlepsze gumki do włosów? Odpowiedź jest prosta - to gumki jedwabne. Wygładzające działanie tego materiału i brak chropowatej struktury zapewniają najlepszą pielęgnację kosmyków. Doskonale sprawdzą się także nieco tańsze, ale nadal dobre gumki do włosów z wiskozy i bawełny satynowanej, a także te wykonane… z prasowanej wełny (wyglądają bardzo elegancko - idealnie sprawdzą się na ważne okazje). Najlepsze, ozdobne gumki do włosów nie powinny się z nich zsuwać, ale również nie mogą ściskać włosów zbyt mocno, ponieważ podczas ich zdejmowania istnieje ryzyko urwania kosmyków - od nasady lub od miejsca, w którym gumka była obecna przez cały dzień. Zamień więc to, co niszczy krótkie i długie włosy na akcesoria do włosów wspierające ich pielęgnację!

Bambusowy ręcznik do długich i krótkich włosów - dlaczego warto go mieć?

Kolejnym akcesorium do pielęgnacji włosów, na które niewiele osób zwraca uwagę, jest… ręcznik do osuszania kosmyków. Zazwyczaj do tej czynności wykorzystujemy grube, bawełniane modele, które na co dzień użytkujemy po kąpieli, do wycierania ciała. Niestety, takie postępowanie również może przyczyniać się do pogorszenia stanu włosów. Przede wszystkim kosmyki wkręcają się w bezładzie w wiele splotów (duże ręczniki trzeba bowiem przekręcać wiele razy, by utworzyć wygodny turban do suszenia głowy), a gruby materiał nie przepuszcza tyle powietrza, ile jest potrzebne, by efektywnie wysuszyć włosy. Odpowiedzią na ten problem jest… wiskozowy, muślinowy lub bambusowy ręcznik do włosów!


Bambusowe ręczniki do włosów (a właściwie ręczniki z wiskozy bawełnianej) są dopasowane rozmiarem do suszenia wyłącznie kosmyków - nie tworzą więc na głowie wysokiej konstrukcji i umożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza. Dodatkowo zachowują one niezwykle wysoką chłonność przy jednoczesnej lekkości i delikatności materiału. Włosy nie wkręcają się w zakamarki dużego ręcznika, a suszenie ich za pomocą takiego akcesorium jest niezwykle wygodne i łatwe. Ponadto bambusowy ręcznik do włosów (lub ten wykonany z muślinu) jest stosunkowo tani i większość osób bez problemu będzie mogło sobie na niego pozwolić. Warto dodać, że wiele dziewczyn używa bambusowych turbanów nawet jako ozdobę - idealnie ochronią włosy przed zmoczeniem i promieniowaniem UV nad jeziorem, rzeką czy na wakacjach w ciepłych krajach.

Najlepsza szczotka do włosów - czym kierować się przy jej wyborze?

Jak wygładzić włosy - szybko, skutecznie i dodatkowo ich nie niszcząc? Używając najlepszej szczotki do włosów! Idealna to taka, która łączy w sobie włosie naturalne (przykładowo - włosie z dzika) oraz syntetyczne (plastikowe igiełki, najlepiej zakończone małą kuleczką). Przy wyborze najlepszej szczotki do włosów należy unikać modeli wykonanych całkowicie z plastiku (przyczyniają się bowiem do elektryzowania), a także egzemplarzy posiadających igiełki zwężające się ku końcowi, niezabezpieczone przez gładkie zakończenie czy wspomnianą już kuleczkę.


Najlepsza szczotka do włosów powinna mieć dość szeroko rozstawione „zęby”, posiadać rączkę (by minimalizować ryzyko wypadnięcia z dłoni - to właśnie w tym momencie często następuje mimowolne szarpnięcie kosmyków), a także musi być łatwa w czyszczeniu (zalegające między igiełkami szczotki stare kosmyki czy resztki detergentów lub kosmetyków stylizujących wpływają nie tylko na pogorszenie się stanu włosów, ale również na szybsze przetłuszczanie kosmyków przy głowie. Jeśli zastanawiasz się, jak wygładzić włosy, to prostą odpowiedzią - oprócz odpowiednio dobranych kosmetyków oraz jedwabnych akcesoriów do włosów - będzie szczotka wykonana z włosia dzika lub z elementami tego włosia. Naturalne „igiełki” nie powodują bowiem elektryzowania i nie suną agresywnie przez splątane kosmyki, tylko delikatnie je rozdzielają. Stosowanie takiego akcesorium sprawia co prawda, że rozczesywanie fryzury trwa nieco dłużej, jednak efekt gładkości i „tafli” na włosach zdecydowanie jest tego wart!

Sposoby na piękne włosy - czy ozdobne spinki, spanie z mokrymi włosami i rozczesywanie ich na sucho to dobry pomysł?

Akcesoria do pielęgnacji włosów to oczywiście - obok stosowania regularnie i z dbałością odpowiednich kosmetyków - tylko jeden z elementów troszczenia się o kosmyki. Oprócz tego warto wypracować sobie kilka nawyków zapobiegających pojawianiu się dodatkowych zniszczeń, złamań czy rozdwajaniu końcówek. Do sposobów na piękne włosy, o które może zadbać każdy i każda z nas, zaliczamy między innymi:

  • suszenie włosów przed pójściem spać. Nocny odpoczynek z mokrymi włosami może przyczynić się do znaczącego pogorszenia ich kondycji. Chodzi tu przede wszystkim o to, że mokre włosy są bardziej podatne na rozciąganie, pękanie i łamanie - dlatego nawet jeśli musisz wysuszyć włosy suszarką z gorącym nawiewem, to zdecydowanie warto to zrobić;
  • delikatne ściąganie opasek i gumek z włosów. Szarpanie kosmyków i pospieszne ściąganie ozdób może mechanicznie uszkadzać włosy i łamać je - dlatego przy tych czynnościach zalecane jest wyczucie i wspomniana już delikatność;
  • użytkowanie plastikowych akcesoriów do włosów bez ostrych elementów. Stosowanie spinek do włosów, klamerek i innych ozdób bez metalowych elementów i ostro zakończonych fragmentów. W metalowe zamki i zapinki kosmyki najczęściej wkręcają się, by później urwać się na wkręconej wysokości. Najbardziej niekorzystne dla włosów są również popularne, metalowe wsuwki, ściskające włosy i sprawiające problem podczas ich wyciągania - warto ich po prostu unikać na co dzień;
  • rozczesywanie włosów na sucho, a nie na mokro. Tak, jak już wcześniej zostało to wspomniane, mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia. Jeśli nie możesz poradzić sobie z rozczesaniem włosów na sucho ze względu na stopień ich splątania, możesz wykorzystać pewien trik - rozczesz je na mokro po nałożeniu odżywki, przy pomocy grzebienia (drewnianego lub plastikowego) o szeroko rozstawionych zębach - wówczas po spłukaniu i wysuszeniu kosmyków łatwo poddadzą się one każdej szczotce.

Stosując w praktyce te i inne sposoby na piękne włosy, a także użytkując bezpieczne akcesoria możesz mieć pewność, że robisz dla swoich kosmyków wszystko to, co najlepsze. Wypracuj w swojej pielęgnacji pozytywne nawyki i zastosuj się do naszych porad, by cieszyć się pięknymi, gładkimi włosami bez zniszczeń i rozdwojonych końcówek!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Około jeden centymetr na miesiąc – tyle wynosi średnie tempo wzrostu włosów, lecz dla wielu...
CZYTAJ
Piękne i zadbane włosy wpływają na wizerunek i pewność siebie. Warto pamiętać, że atrakcyjne włosy...
CZYTAJ
Twoje włosy są przesuszone, osłabione i mają tendencję do wypadania? To sygnał, że wymagają solidnego...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia