2022-04-05
Dolegliwości i choroby

Alergie wziewne. Czym się objawiają i jak sobie z nimi poradzić?

Z alergiami różnego pochodzenia zmaga się nawet 40% Polaków. Za wywoływanie reakcji alergicznych odpowiada wiele czynników, wśród których największą grupę stanowią alergeny wziewne. Sprawdź, jak objawia się tego rodzaju przypadłość i poznaj sposoby przeciwdziałania jej.

Alergie są powszechnym problemem, który dotyka znaczną część polskiego społeczeństwa. W dużej mierze wynika to z rozwoju cywilizacyjnego i związanego z nim zanieczyszczenia środowiska.


Czy wiesz, że pyły zawieszone w powietrzu łączą się z alergenami i z łatwością przedostają się do organizmu? Między innymi z tego powodu ryzyko alergii u dzieci w wieku 6-7 lat zamieszkujących miasta rośnie nawet pięciokrotnie w porównaniu do dzieci mieszkających na wsi.

 Alergie wziewne – co to?
Spis treści

Alergie wziewne – co to?

Mianem alergii wziewnej określa się reakcję układu immunologicznego na cząsteczki, które u osób podatnych powodują szereg nieprzyjemnych objawów, a które dla zdrowego człowieka są całkowicie niegroźne.


Szczyt sezonu na alergie wziewne przypada na okres zimowy, dając znacznie bardziej uciążliwe objawy niż latem. Wiele jednak zależy od tego, jaki alergen wywołuje nieprzyjemne dolegliwości konkretnej osobie.


Do typowych alergenów wziewnych zalicza się:

 • pyłki traw, chwastów i drzew,
 • kurz,
 • pleśń,
 • zwierzęta (najczęściej kot i pies),
 • lateks,
 • roztocza

Podział alergenów wziewnych

Alergeny wziewne klasyfikuje się w oparciu o ich pochodzenie, a także czas oddziaływania.

Alergeny zewnątrz- i wewnątrzpochodne

Wśród alergenów zewnątrzpochodnych wymienia się pyłki roślin, np. drzew, traw, a także niektóre gatunki pleśni.

Alergenami wewnątrzpochodnymi są alergeny kurzu domowego, pleśni, zwierząt. Do tej kategorii zalicza się również lateks.

Alergeny sezonowe i całoroczne

Jeśli objawy utrzymują się przez cały rok, za przypadłość odpowiadają alergeny całoroczne. Zalicza się do nich m.in. alergeny roztoczy kurzu domowego, alergeny zwierząt.

Jeżeli symptomy pojawiają się wyłącznie w okresie pylenia konkretnych roślin, a następnie ustępują, wówczas mowa o alergenach sezonowych.

Jak objawia się alergia wziewna?

Alergia wziewna daje wiele charakterystycznych objawów. Zalicza się do nich m.in.:

 • wodnisty katar,
 • wielokrotne kichanie,
 • drapanie w gardle,
 • suchy kaszel,
 • bóle głowy,
 • zapalenie spojówek,
 • nasilenie atopowego zapalenia skóry ,
 • problemy z koncentracją,
 • trudności ze snem,
 • zmęczenie.

U dzieci niepokojące mogą być takie sygnały jak np.:

 • mówienie przez nos – nawet w przypadku braku kataru,
 • często nawracające infekcje dróg oddechowych i uszu,
 • pokrzywka,
 • swędzące plamy.

Chociaż objawy alergii są typowe, na ich podstawie nie da się określić, jaki alergen wywołuje nieprzyjemne dolegliwości.

Walka z alergią wziewną – na czym polega?

Całkowite wyleczenie alergii wziewnej jest możliwe, ale pod warunkiem rozpoczęcia odczulania. To jednak długi proces, który musi być poprzedzony szczegółową diagnostyką pozwalającą na wykrycie szkodliwego alergenu.

W przypadku wystąpienia objawów alergii po raz pierwszy, zaleca się stosowanie odpowiednich leków mających na celu złagodzenie uciążliwych dolegliwości. Najczęściej podaje się:

 • leki przeciwhistaminowe – ich działanie bazuje na blokowaniu aktywności histaminy, czyli substancji odpowiadającej za wyzwalanie reakcji alergicznej;
 • glikokortykosteroidy – wykazują silne działanie przeciwzapalne; występują jako leki wziewne, donosowe, dospojówkowe, 
 • kromony - działają słabo przeciwzapalnie, najczęściej w postaci kropel do oczu lub donosowo.

Niektórzy decydują się na leczenie metodami alternatywnymi, np. akupunkturą, homeopatią. Choć cieszą się dużą popularnością, ich skuteczność nie jest potwierdzona.


Pamiętaj! Aby leczenie alergii było efektywne, warto dążyć do ograniczenia ekspozycji organizmu na alergeny. Chociaż nie zawsze jest to możliwe, powinien to być pierwszy krok w stronę walki z uciążliwymi alergenami.

Odczulanie – czy działa?

Odczulanie, znane również jako immunoterapia alergenowa, uważa się za jedyną metodę przyczynowego leczenia alergii. Jego istotą jest bowiem dążenie do zmniejszenia wrażliwości organizmu na alergeny. Tylko w ten sposób możliwe jest całkowite wyeliminowanie lub zmniejszenie stopnia nasilenia objawów.


Terapię immunologiczną przeprowadza się zarówno u dorosłych, jak i dzieci – jednak nie wcześniej niż po ukończeniu 5. roku życia.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Katar, kichanie, zatkany nos, czerwone, szczypiące oczy i ogólne złe samopoczucie – to objawy alergii...
CZYTAJ
Wysuszona, szczypiąca, ściągnięta, łuszcząca się i zaczerwieniona skóra jest oznaką jej podrażnienia. Taka sytuacja może...
CZYTAJ
Atopowe zapalenie skóry (AZS) zwane też wypryskiem atopowym to przewlekła, zapalna, niezakaźna choroba, która rozpoczyna...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia