Ananas - źródło zdrowia

Suplementacja fiber_manual_record 2016-04-04

Wyciągi z ananasa są bardzo często spotykane jako składnik produktów aptecznych. To dlatego, że jest on bogatym źródłem witamin i minerałów oraz ważnego enzymu – bromelainy. Poniżej możliwe zastosowania.

 Ananas - źródło zdrowia - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Ananas - źródłem bogactwa witamin

  • Ze względu na zawartość bromelainy, ananas ma właściwości przeciwzapalne i  przeciwbólowe oraz przyspiesza usuwanie kwasu moczowego z organizmu. Pomaga zatem w łagodzeniu stanów zapalnych stawów, objawów dny moczanowej oraz reumatoidalnego zapalenia stawów.
  • Dzięki temu, iż bromelaina jest enzymem trawiącym białka, ananas może być wykorzystywany w leczeniu niestrawności. Zapobiega również zaparciom i wzdęciom, alergiom pokarmowym i gromadzeniu się substancji toksycznych pochodzących z przemian pokarmu.
  • Bromelaina jako enzym hamujący działanie prostaglandyn prozapalnych, ma zdolność zmniejszania bólu, obrzęku i przyspiesza gojenie się ran oraz oparzeń. Sama bromelaina znajduje zatem zastosowanie w leczeniu urazów sportowych i nadciągnięć mięśni. Obniża ryzyko powikłań związanych z kontuzjami.
  • W infekcjach układu oddechowego, bromelaina ananasa wykazuje działanie antybiotyczne. Ułatwia również wchłanianie antybiotyków takich jak penicylina i amoksycylina. Ma właściwości rozrzedzające śluz zalegający w oskrzelach oraz łagodzące stan zapalny zatok przynosowych.
  • Bromelaina jako enzym, może być dodatkową pomocą dla układu odpornościowego w trawieniu szkodliwych zarazków i ich produktów przemiany materii. W związku z tym, ananas jest pomocny w walce z infekcjami i alergiami. Ponadto ananas jako bogate źródło witamin, dostarcza organizmowi witaminy C.
  • Właściwości antyagregacyjne bromelainy, wykorzystywane są u pacjentów po incydentach sercowo-naczyniowych, np. zawale. Zmniejszając krzepliwość krwi, obniża ryzyko zakrzepicy, choroby wieńcowej a także chroni przed zwężeniem tętnic.
  • Ananas jest również składnikiem prawie każdego preparatu na odchudzanie. To dlatego, że bromelaina pobudza przemianę materii, ma właściwości oczyszczające oraz wspiera fizjologiczną pracę jelit, co przekłada się na regularność wypróżnień.
  • Zaletą ananasa jest również korzystny wpływ na stan jamy ustnej. Bromelaina korzystnie wpływa na gojenie się dziąseł (np. po ekstrakcji zęba). Ponadto może wspierać likwidację przebarwień.

 

Produkty z ananasem dostępne w naszej aptece, to głównie preparaty na odchudzanie. Jednak warto sięgnąć po te, zawierające czystą bromelainę w praduktach Solgar: http://www.apteka-melissa.pl/produkt/solgar-56-bromelaina-05-g-30-tabl,12677.html.

Zdjęcie autora
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy