• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2016-04-04
Suplementacja

Ananas - źródło zdrowia

Wyciągi z ananasa są bardzo często spotykane jako składnik produktów aptecznych. To dlatego, że jest on bogatym źródłem witamin i minerałów oraz ważnego enzymu – bromelainy. Poniżej możliwe zastosowania.

 Ananas - źródło zdrowia - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Ananas jako bogate źródło witamin

Ze względu na zawartość bromelainy, ananas ma właściwości przeciwzapalne i  przeciwbólowe oraz przyspiesza usuwanie kwasu moczowego z organizmu. Pomaga zatem w łagodzeniu stanów zapalnych stawów, objawów dny moczanowej oraz reumatoidalnego zapalenia stawów.

Właściwości bromeliny z ananasa

  • Dzięki temu, iż bromelaina jest enzymem trawiącym białka, ananas może być wykorzystywany w leczeniu niestrawności. Zapobiega również zaparciom i wzdęciom, alergiom pokarmowym i gromadzeniu się substancji toksycznych pochodzących z przemian pokarmu.
  • Bromelaina jako enzym hamujący działanie prostaglandyn prozapalnych, ma zdolność zmniejszania bólu, obrzęku i przyspiesza gojenie się ran oraz oparzeń. Sama bromelaina znajduje zatem zastosowanie w leczeniu urazów sportowych i nadciągnięć mięśni. Obniża ryzyko powikłań związanych z kontuzjami.
  • W infekcjach układu oddechowego, bromelaina ananasa wykazuje działanie antybiotyczne. Ułatwia również wchłanianie antybiotyków takich jak penicylina i amoksycylina. Ma właściwości rozrzedzające śluz zalegający w oskrzelach oraz łagodzące stan zapalny zatok przynosowych.
  • Bromelaina jako enzym, może być dodatkową pomocą dla układu odpornościowego w trawieniu szkodliwych zarazków i ich produktów przemiany materii. W związku z tym, ananas jest pomocny w walce z infekcjami i alergiami. Ponadto ananas jako bogate źródło witamin, dostarcza organizmowi witaminy C.
  • Właściwości antyagregacyjne bromelainy, wykorzystywane są u pacjentów po incydentach sercowo-naczyniowych, np. zawale. Zmniejszając krzepliwość krwi, obniża ryzyko zakrzepicy, choroby wieńcowej a także chroni przed zwężeniem tętnic.
  • Ananas jest również składnikiem prawie każdego preparatu na odchudzanie. To dlatego, że bromelaina pobudza przemianę materii, ma właściwości oczyszczające oraz wspiera fizjologiczną pracę jelit, co przekłada się na regularność wypróżnień.
  • Zaletą ananasa jest również korzystny wpływ na stan jamy ustnej. Bromelaina korzystnie wpływa na gojenie się dziąseł (np. po ekstrakcji zęba). Ponadto może wspierać likwidację przebarwień.

 


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Certyfikaty i wyróżnienia