2015-06-23
Porady

Antykoncepcja z receptą i bez recepty

Metod antykoncepcji jest wiele. Niektóre wymagają konsultacji z lekarzem, inne tylko wizyty w aptece. O czym należy pamiętać podczas wyboru metody odpowiedniej dla siebie? Są cztery rodzaje metod antykoncepcji: hormonalna, mechaniczna, chemiczna i naturalna. Ich skuteczność definiuje wskaźnik Pearla. Określa on, ile spośród 100 kobiet, pomimo stosowania antykoncepcji, w ciągu roku zaszło w ciążę. Dla pigułek hormonalnych i wkładek domacicznych wynosi on 0,2 - 1, dla prezerwatywy 3,9 - 13,8, a dla chemicznych środków antykoncepcyjnych, czyli pianek, globulek i kremów od 2 do 30.

 Antykoncepcja z receptą i bez recepty - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Antykoncepcja mechaniczna

Najpopularniejszymi środkami zapobiegania ciąży są prezerwatywy – kondomy dla mężczyzn, dla kobiet femidomy i kapturki naszyjkowe. Ich największą zaletą jest to, że można je stosować niezależnie od fazy cyklu. Co więcej, należą do jednych z najtańszych metod antykoncepcji i przede wszystkim zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową. Wadą jest niestety dość niska skuteczność.

Chemiczna antykoncepcja

Chemiczne środki antykoncepcyjne dostępne bez recepty to globulki, pianki, kremy i żele. Stosuje się w nich aktywny składnik plemnikobójczy. Ten preparat unieruchamia plemniki, co uniemożliwia z kolei zapłodnienie. Środek jest bezpieczny. Nie uszkadza materiału genetycznego plemnika, co jest niezmiernie ważne, gdyby jednak doszło do zapłodnienia. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju metoda antykoncepcji nie należy do najskuteczniejszych. Wskazane jest więc przy niej stosowanie dodatkowej formy zabezpieczenia, np. prezerwatywy.

Antykoncepcja naturalna

Metoda kalendarzowa polega na obserwacji cyklu menstruacyjnego oraz określaniu dni płodnych i niepłodnych kobiety. Przyjmuje się, że komórka jajowa zdolna jest do zapłodnienia 14 dni przed miesiączką od 48 do 72 godzin.

Metoda termiczna to nic innego jak mierzenie, od razu po przebudzeniu, temperatury (w jamie ustnej lub pochwie). Podczas dni płodnych jest ona wyższa o 0,2 - 0,6 stopnia. Należy jednak pamiętać, że zmiana temperatury może wynikać także z infekcji, a nawet zwykłego zmęczenia.

Metoda Billingsa polega na obserwacji śluzu szyjkowego. W dni niepłodne śluz jest lepki, kleisty i gęsty. Natomiast w płodne - przezroczysty i śliski. W tej metodzie wpływ na skuteczność mają również czynniki, na które reaguje organizm kobiety, np. stan zapalny rozwijający się w pochwie.

Metody naturalne niestety są bardziej zawodne niż pozostałe. Wymagają ogromnej samodyscypliny oraz doskonałej znajomości własnego organizmu przez kobietę.

Antykoncepcja hormonalna

To jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, czyli doustne tabletki antykoncepcyjne działające hormonalnie (jedno- bądź dwuskładnikowe). Hamują one jajeczkowanie i zagęszczają śluz szyjki macicy tak, by był on nieprzepuszczalny dla plemników oraz by uniemożliwić ewentualne zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. W pigułkach dwuskładnikowych dodatkowo blokuje się dojrzewanie pęcherzyka w jajniku. Niestety, antykoncepcja hormonalna nie jest wskazana dla wszystkich kobiet. Jej stosowanie wyklucza między innymi otyłość i choroby nowotworowe.

Antykoncepcja po stosunku

Tego rodzaju antykoncepcja nazywana jest antykoncepcją postkoitalną. Niektórzy traktują ją jako wczesnoporonną, choć taką wcale nie jest. Wprawdzie działa po zapłodnieniu, ale jeszcze przed implantacją, która to uważana jest za początek ciąży. Dostępne tylko na receptę tabletki „po” należy zażyć jak najszybciej. Największą skuteczność maja one bowiem do 24 godzin po stosunku. Na rynku dostępne są dwa rodzaje takich środków. Tabletki z levonogestrelem (np. Escapelle, Postinor duo) można przyjąć do 72 godzin (3 dni) od współżycia, a tabletki z octanem uliprystalu (np. ellaOne) – do 120 godzin, czyli nawet do 5 dni po stosunku. Antykoncepcja „po” nie jest dla organizmu obojętna. Powoduje burzę hormonalną, może rozregulować miesiączkę, a także niekorzystnie wpływać na wątrobę. Nie można jej traktować jako codziennej antykoncepcji! 

Przeczytaj także:
Metody antykoncepcji,   Zapomniałam wziąć tabletkę antykoncepcyjną! Co teraz?,   Czym jest antykoncepcja awaryjna i jak działa tabletka „dzień po”?,   Rodzaje antykoncepcji przy karmieniu piersią


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
O zaburzeniach erekcji można mówić, jeśli mężczyzna nie może uzyskać i utrzymać wzwodu członka, który...
CZYTAJ
W życiu mężczyzny seks jest równie ważny (lub nawet ważniejszy) niż piłka nożna i emocje...
CZYTAJ
Ciąża, dziecko, rodzicielstwo – dla niektórych wyczekane i wytęsknione, dla niektórych zaskoczenie, ale mimo tego...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia