Legalna apteka
2015-10-06
Porady

Apteczka domowa

W każdym domu powinno znaleźć się kilka powszechnie stosowanych preparatów farmaceutycznych oraz przyborów i środków opatrunkowych. Apteczka domowa powinna być w chłodnym, suchym i nienasłonecznionym miejscu, które jest niedostępne dla dzieci. Każdy z domowników musi być zorientowany co do zawartości i przeznaczenia składowych takiej apteczki, aby w razie potrzeby móc bezpiecznie z niej skorzystać.

 Apteczka domowa - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Wyposażenie apteczki domowej

 • 3% woda utleniona do przemywania ran, skaleczeń i drobnych otarć, a w rozcieńczonych roztworach (1 - 2 łyżki stołowe na pół szklanki wody) do płukania gardła. Należy pamiętać, że woda utleniona szybko wietrzeje, tracąc z czasem swoje właściwości, dlatego trzeba ją wymieniać co jakiś czas.
 • Spirytus salicylowy do nacierania w stanach zapalnych i przeziębieniu oraz bólach reumatycznych.
 • Węgiel leczniczy - środek adsorbujący na swojej powierzchni wszystkie trucizny. Stosowany w biegunkach i zatruciach. Ze względu na mechanizm działania węgla aktywnego, ważne jest, aby jego tabletka była możliwie w największym stopniu rozdrobniona przed podaniem. 
 • Aviomarin – stosowany (od 6 roku życia) przy silnych zawrotach głowy, nudnościach i wymiotach. 
 • Chlorchinaldin, Septolete Strepsils, Neo-Angin i inne leki działające odkażająco, stosowane w bólu gardła. W zależności od preferencji pacjenta, środki dezynfekujące jamę ustną i gardło mogą być również stosowane w postaci aerozoli (Tantum-verde, Hasco-sept).
 • Aspiryna lub Polopiryna do stosowania przy gorączce i przeziębieniu. Kwas acetylosalicylowy zawarty w tych preparatach jest przeciwwskazany u osób cierpiących na chorobę wrzodową lub uczulonych na salicylany, a także u dzieci poniżej 12 roku życia! W takich przypadkach wskazany jest paracetamol lub ibuprofen dostępny w postaci syropu lub czopków. Doraźnym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym jest Pyralgina, jednak nie stosujemy jej dłużej niż 5 dni.
 • Antidol lub Solpadeine – doraźnie przy bólu zęba (nie zastępują konsultacji stomatologicznej).
 • No-spa jest lekiem stosowanym w stanach skurczowych żołądka, jelit, pęcherza i dróg moczowych. Wraz z lekiem działającym przeciwbólowo i przeciwzapalnie, może być stosowana w bólach miesiączkowych.
 • Neospasmina, krople walerianowe, Validol, Nervosol, zioła Nervosan i inne preparaty zawierające w swoim składzie kozłek lekarski, melisę lub chmiel, są preparatami uspokajającymi, stosowanymi u osób o wzmożonej pobudliwości nerwowej. 
 • Panthenol spray – pianka do szybkiego zastosowania na oparzone powierzchnie skóry, spowodowane gorącymi płynami i przedmiotami oraz promieniami słonecznymi. 
 • Wapno musujące – pomocniczo przy wszelkiego rodzaju odczynach alergicznych.
 • Gaza jałowa, poloplast do opatrywania ran oraz prestoplast stosowany przy drobnych ranach.
 • Termometr.

Apteczka domowa - kontroluj jej zawartość!

Istotną rzeczą jest kontrola terminów ważności leków znajdujących się w apteczce. Jeśli stan złego samopoczucia utrzymuje się dłużej niż kilka dni, należy skontaktować się z lekarzem. Samoleczenie w domu wskazane jest tylko w przypadkach nagłych, wymagających doraźnego zastosowania leku lub w niedomaganiach o lżejszym stopniu. 

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Antyseptyka to inaczej odkażanie ran, dezynfekcja skóry, błon śluzowych, a w niektórych przypadkach również wnętrza...
CZYTAJ
Każdemu z nas zdarzyło się choć raz obudzić w nocy z potwornym bólem gardła czy...
CZYTAJ
Produkty pszczele są znane i cenione od tysiącleci. Do dzisiaj miód jest niezastąpiony w kuchni,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia