• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2023-01-13
Dolegliwości i choroby

Artretyzm. Czym jest i jak się objawia?

Artretyzm to dolegliwość, która dotyczy w większości osób w podeszłym wieku, jednak problem ze stawami może spotkać tak naprawdę każdego, jeśli dojdzie na przykład do urazu lub stanu zapalnego. Czasem takie objawy świadczą niestety o przewlekłej i nieuleczalnej chorobie zwanej również dną moczanową. Na czym polega artretyzm i jakie objawy ze strony organizmu powinny wzbudzić Twój niepokój?

 Kogo dotyczy artretyzm i skąd wzięła się ta choroba?
Spis treści

Kogo dotyczy artretyzm i skąd wzięła się ta choroba?

Artretyzm, inaczej dna moczanowa, to choroba znana już od kilka wieków i uchodzi schorzenie długotrwałe i nieuleczalne. Dawniej cierpieli na nią przedstawiciele zamożniejszych sfer społeczeństwa, dlatego zwyczajowo określano ją „chorobą bogaczy”. Sprzyja jej bowiem siedzący tryb życia i spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu. Ponadto badania dowodzą, że na artretyzm narażone są bardziej kobiety niż mężczyźni. Problem ten pojawia się często po menopauzie ze względu na podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi.

Dwa typy artretyzmu

Istnieją dwa typy tej choroby, a więc artretyzm pierwotny oraz wtórny. O pierwszym można mówić wtedy, gdy w organizmie występuje nadmiar kwasu moczowego, a jego wydalanie jest zbyt niskie. Artretyzm wtórny jest z kolei skutkiem określonego trybu życia i odżywiania się, a także współistniejących chorób (np. chorób nerek czy nadciśnienia). Poza nadużywaniem alkoholu znaczenie ma tutaj także dieta obfitująca w białko czy brak aktywności fizycznej.

Objawy artretyzmu

Choroba ta jest o tyle niebezpieczna, że może nie dawać żadnych oznak przez wiele lat. Należy też pamiętać, że nie zawsze podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi jest z nią równoznaczny. Dna moczanowa może objawiać się przede wszystkim poprzez niespodziewany i silny atak w okolicy stawu. Jeśli jest to pierwszy atak, najczęściej dotyczy palucha. Możliwy jest jednak także artretyzm takich części ciała, jak:

 • kręgosłup;
 • kciuk;
 • bark.

Ból związany z artretyzmem jest zwykle bardzo uciążliwy, a nierzadko towarzyszą mu także dreszcze, wysoka gorączka i ogólne osłabienie całego organizmu. Objawy widoczne są także na skórze. W miejscu zapalenia będzie ona napięta i zaczerwieniona. Już po pierwszym takim ataku zaleca się pilną konsultację lekarską. Jeśli pacjent zignoruje powyższe objawy, może dojść do ich nawrotów we wzmożoną siłą.


Przewlekła postać choroby objawia się przeważnie po około 10 latach od pojawienia się pierwszego poważnego stanu zapalnego w okolicy stawów. Guzki dnawe zniekształcają wybrane miejsce, w wyniku czego staw traci swoją funkcjonalność.

Leczenie artretyzmu – na czym polega?

W celu postawienia rzetelnej diagnozy lekarz z pewnością zleci przeprowadzenie prześwietlenia stawu oraz badania USG. Procedura leczenia choroby polega na działaniach łagodzących objawy i dolegliwości. Zastosowanie mają tu ogólnodostępne leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, ale również moczopędne, dzięki którym kwas moczowy jest szybciej usuwany z organizmu. Napady bólowe ogranicza się głównie z wykorzystaniem takich leków, jak:

 • kolchicyna;
 • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), oprócz kwasu acetylosalicylowego.

Pacjentom z artretyzmem zaleca się również poważne modyfikacje w codziennej diecie. Należy zrezygnować z produktów wysokobiałkowych, z dużą zawartością puryn i alkoholu (przede wszystkim szkodzi w tym wypadku piwo). Zwiększyć należy natomiast ilość spożywanych warzyw, owoców (około 4 porcji dziennie), a także wypijaną wodę (przynajmniej 3 litry w ciągu dnia).


Produkty zawierające puryny to m.in.:

 • wywary mięsne;
 • mocna kawa;
 • brokuły;
 • kalafior;
 • galaretki mięsne i rybne;
 • podroby i wędliny;
 • herbata;
 • śledzie;
 • szpinak;
 • sardynki;
 • szprotki;
 • owoce morza;
 • rabarbar;
 • kukurydza.

Zwróć także uwagę na sposób przygotowywania potraw. Jeśli chorujesz na artretyzm, w kuchni zdecyduj się raczej na pieczenie i gotowanie, a zrezygnuj ze smażenia.


Artretyzm jest nieuleczalną chorobą stawów, której objawy i dolegliwości można na szczęście skutecznie łagodzić. Ważne jednak, abyś już po pierwszym ataku bólu, który przypominać może dnę moczanową, zgłosił się do specjalisty. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko i nasilenie kolejnych.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Planujesz górski trekking? Chcesz wspiąć się na wyższy niż 2500 m n.p.m. szczyt? Wtedy warto...
CZYTAJ
Nadmierna kifoza kręgosłupa, objawiająca się zaokrąglonymi plecami to poważna wada sylwetki. Nieleczona pogłębia się, powodując...
CZYTAJ
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaka jest różnica między nadwagą a otyłością? Mimo że te terminy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia