• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 129 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 129 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Legalna apteka
2016-05-18
Porady

Aspiryna w trosce o układ krążenia

Kwas acetylosalicylowy to jeden z najbardziej znanych leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Można go spotkać w składzie leków na przeziębienie, ale także jako środek stosowany u pacjentów krążeniowych.

 Aspiryna w trosce o układ krążenia - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Aspiryna w dawce 500 mg to składnik preparatów na przeziębienie. Stosować go mogą osoby od 12 roku życia. Natomiast dawki kardiologiczne aspiryny to zwykle 75 mg do 150 mg. W takich dawkach, kwas acetylosalicylowy ma właściwości antyagregacyjne, czyli zapobiega zlepianiu się płytek krwi. Dzięki temu ogranicza ryzyko wystąpienia skrzepów i zatorów, które mogą być przyczyną zawału mięśnia sercowego.

Kiedy stosować aspirynę?

Stosowanie aspiryny w dawkach kardiologicznych zaleca się pacjentom po incydentach sercowo-naczyniowych lub chorujących na schorzenia układu krążenia. Profilaktycznie, małe dawki aspiryny mogą przyjmować również osoby znajdujące się w grupie ryzyka wystąpienia chorób serca (np. choroby układu krążenia w wywiadzie rodzinnym).

Przeciwwskazania stosowania aspiryny?

Aspiryny nie mogą przyjmować dzieci do 12 roku życia, pacjenci ze skazą krwotoczną oraz czynną chorobą wrzodową. Przy przyjmowaniu innych leków sercowych, należy się zorientować co do ich działania (zapytać lekarza lub farmaceutę), gdyż na receptach często są przepisywane inne leki, które działają przeciwzakrzepowo. Podanie dodatkowo kardiologicznej aspiryny może być przyczyną wzmożonego działania i doprowadzić do niebezpiecznych krwotoków.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Choroby serca najczęściej pojawiają się jako skutki procesów zachodzących w innych narządach i mogą mieć...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia