Jeżeli w koszyku znajduje się lek możesz go zarezerwować i odebrać osobiście w aptece.
Atopowe zapalenie skóry
Atopia to rodzaj alergii, której przyczyną są uwarunkowania genetyczne. Jeśli jedno z rodziców jest alergikiem, to ryzyko wystąpienia atopowego zapalenia skóry (AZS) u dziecka wynosi ok. 25%. Choć większy odsetek chorych obejmuje dzieci, to AZS może pojawić się w każdym wieku, również u osób po 50 roku życia. Charakterystyczne dla tej choroby są następujące po sobie okresy remisji i zaostrzenia. Cechą AZS jest także defekt bariery naskórkowej, prowadzący do suchości skóry oraz nadwrażliwości na czynniki zewnętrzne.

Objawy atopowego zapalenia skóry
Zmiany występują najczęściej na twarzy, szyi, za uszami, na dłoniach oraz w zgięciach kończyn. Objawami są świąd, stan zapalny, zaczerwienie oraz sucha, podrażniona i zaczerwieniona skóra. Czynniki, które mogą wywoływać lub nasilać objawy to suche i zimne powietrze, stres, złość, dym tytoniowy, obfite pocenie się. Objawy AZS dokuczają głównie zimą. Latem, promienie słoneczne powodują immunosupresję, co zmniejsza objawy alergii.
Leczenie atopowego zapalenia skóry
Leczenie AZS opiera się głównie na odpowiedniej pielęgnacji skóry. Podstawa to nawilżenie i uzupełnienie bariery naskórkowej. Najlepszym sposobem jest zainwestowanie we właściwy dermokosmetyk, który w swoim składzie ma substancje:
- nawilżające (mocznik, kwas hialuronowy)
- uzupełniające płaszcz lipidowy (nienasycone kwasy tłuszczowe)
- kojące (woda termalna)
- przeciwświądowe
- uszczelniające naskórek (ceramidy)
- przeciwzapalne
- przeciwbakteryjne
W przypadku atopii, należy unikać:
- gorących i długich kąpieli. Najlepiej przestawić się na prysznic a jeśli kąpiel, to tylko 10-15 minut w wodzie o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała.
- odzieży syntetycznej i nieprzewiewnej, która będzie przyczyną wydzielania nadmiernej ilości potu drażniącego skórę.
- czynników zwiększających przepływ krwi w skórze, czyli stresu, złości, gorących napojów, maści rozgrzewających.
- diety wywołującej nasilenie objawów.
W niektórych przypadkach sama pielęgnacja nie wystarcza i wówczas wdrożone zostaje leczenie farmakologiczne za pomocą:
- leków modulujących działanie układu odpornościowego, głównie w zakresie wydzielania czynników prozapalnych (np.: Elidel, Protopic dostępny wyłącznie na receptę)
- glikokortykosteroidów o działaniu przeciwzapalnym
- leków immunosupresyjnych
- leków przeciwhistaminowych
Oprócz leczenia miejscowego, można również nawilżać skórę działając od środka. Przy tego typu rozwiązaniu sprawdzają się preparaty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe. W leczeniu atopii, najważniejszą sprawą jest natłuszczanie i nawilżanie skóry. Aplikacja środków pielęgnujących, powinna odbywać się co 4 h, czyli mniej więcej 4-5 razy dziennie.
Przeczytaj także:
Ochrona i pielęgnacja skóry suchej i podrażnionej, Jak dbać o suchą skórę, Emolienty - sposób na suchą i podrażnioną skórę, Codzienna pielęgnacja bardzo suchej skóry, Skóra atopowa i jej pielęgnacja, Codzienne zastosowanie kremu do cery atopowej, Skóra atopowa u niemowląt i dzieci, Emolienty - co warto o nich wiedzieć?

mgr farm. Ewa Sosińska
lub za pobraniem
przesyłki na czas
apteka
produktów