x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2024-05-07
Porady

Baby blues - jak sobie radzić ze smutkiem poporodowym?

Baby blues to pewien specyficzny stan emocjonalny, który pojawia się u 8 na 10 kobiet tuż po narodzinach ich dzieci. Tak zwany smutek poporodowy wywołany jest zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie matki będącej w połogu. Jego objawy przypominają objawy depresji poporodowej. Baby blues zaczyna się mniej więcej w czwartej dobie po porodzie, może trwać kilka lub kilkanaście dni i trzeba go po prostu przetrwać. W końcu sam mija. Poznaj najważniejsze informacje na temat baby blues - co to jest, ile trwa oraz jak sobie z nim radzić!

 Baby blues - smutek poporodowy
Spis treści

Co to jest baby blues?

Aby uzmysłowić sobie, co to jest baby blues po porodzie, warto poznać mechanizm jego działania. Baby blues to inne określenie na smutek poporodowy, który występuje po narodzinach dziecka. Zły stan emocjonalny związany z nową rolą życiową i obowiązkami zazwyczaj pojawia się w ciągu 10 dni od porodu, a nasilenie objawów zazwyczaj obserwowane jest w 4-5 dobie od narodzin dziecka.


Ile trwa baby blues? Na szczęście baby blues po porodzie trwa krótko i ustępuje samoistnie w ciągu dwóch tygodni.

Przyczyny baby blues

Wiedząc, co to jest baby blues po porodzie, warto także sprawdzić, dlaczego zjawisko to występuje u tak wielu kobiet. Za wszystko odpowiada zaburzona gospodarka hormonalna organizmu matki po porodzie. Dużą rolę w przypadku objawów baby blues odgrywa hormon CRH, którego poziom pod koniec ciąży jest aż trzykrotnie wyższy od normalnego, by organizm matki był dobrze przygotowany do silnego stresu związanego z samym porodem, natomiast tuż po rozwiązaniu poziom CRH gwałtownie spada, więc jej odporność na stres również, a to skutkuje automatycznie pogorszeniem nastroju. Potrzeba około dwóch tygodni na unormowanie się sytuacji hormonalnej. Baby blue nie jest więc niczym innym jak fizjologiczną reakcją organizmu kobiety na zmiany hormonalne.


Poza burzą hormonalna, za syndrom baby blues u kobiet odpowiadają:

  • stres związany z opieką nad maluchem: lęk o dziecko, obawy, niepewność,
  • niewielka ilość snu,
  • połóg i związane z nim dolegliwości,
  • poczucie odosobnienia i braku wsparcia ze strony otoczenia,
  • presja społeczna związana z koniecznością bycia idealną mamą.

Jak rozpoznać baby blues?

Jak daje o sobie znać baby blues? Objawy są dosyć charakterystyczne. Kobietę ogarnia przemożny smutek. Jest ona wtedy nadwrażliwa, lękliwa, rozdrażniona i przygnębiona. Wszystkiemu temu towarzyszy płacz i trudne do zdefiniowania poczucie straty. Huśtawka emocjonalna uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie. Czasami pojawiają się napady paniki. Kobieta może mieć w tym okresie bardzo niską samoocenę i unikać innych ludzi. Nie ma ochoty dbać o siebie, popada w apatię. Zmęczona i niewyspana łatwo traci nad sobą panowanie, a opiekę nad własnym dzieckiem postrzega niekiedy, jako coś, co jest ponad jej siły. Wszechogarniające poczucie bezsilności może skutkować, choć wcale nie musi, obojętnością na potrzeby dziecka. Pojawia się niechęć do zajmowania się dzieckiem. Innym wariantem zachowania wynikającego z baby blues może być niezdrowa nadopiekuńczość wobec dziecka.

Diagnoza baby blues

Baby blue to problem, z którym wiele kobiet radzi sobie samodzielnie, dlatego trudno jest mówić o diagnozie tego zjawiska. Warto jednak pamiętać, że nie każda z pań musi dać radę sama udźwignąć objawy - czasami warto skorzystać ze wsparcia psychologa. To ważne, ponieważ niekiedy pomiędzy baby blues a depresją poporodową jest naprawdę cienka granica. Baby blues traktowane jest jako fizjologiczna reakcja organizmu związana ze zmianami hormonalnymi. Depresja natomiast jest problemem o podłożu biologicznym, psychologicznym lub społecznym, który wymaga pomocy lekarskiej oraz odpowiedniej terapii.


Jak zatem odróżnić depresję poporodową od baby blues? Podstawowym wskaźnikiem jest długość utrzymywania się objawów. Szacuje się, że blisko 10-20 proc. kobiet po porodzie boryka się z dłuższym, nasilonym spadkiem nastroju. O depresji poporodowej mogą świadczyć takie objawy jak:

  • zaburzenia snu,
  • niechęć do opieki nad dzieckiem,
  • dominujące uczucie smutku.

Baby blues daje podobne, jednak krótsze objawy. Aby ograniczyć ryzyko jego przeobrażenia się w depresję poporodową, ważne jest zapewnienie sobie pomocy do opieki nad dzieckiem, odpowiednia ilość wypoczynku, prawidłowo zbilansowane odżywianie oraz suplementacja dla mam. W aptece można znaleźć wiele preparatów dostępnych bez recepty przeznaczonych dla kobiet karmiących, np. OmegaMed Optima Forte Dla kobiet w II i III trymestrze ciąży i matek karmiących lub DOPPELHERZ AKTIV Mama Premium.

Jak sobie radzić z baby blues?

Na szczęście, baby blues to problem, który mija samoistnie. Nie trzeba go leczyć, tak jak leczy się depresję. Kobieta musi sobie dać czas. Niezbędna jest cierpliwość i spokój oraz wyrozumiałość ze strony bliskich. Choć przy noworodku jest to trudne, im więcej snu – tym lepiej. Dobrze robi także relaks na świeżym powietrzu. Przetrwanie tego trudnego okresu ułatwia też świadome podejście do tematu. Kiedy znamy odpowiedź na pytanie: baby blues - co to jest oraz zdajemy sobie sprawę z tego, co się z nami dzieje, ile to potrwa i z czego wynika, lepiej znosimy nawet najtrudniejsze sytuacje. Dla poprawy samopoczucia można sobie aplikować również większe dawki magnezu.


Baby blues - jak sobie radzić, aby przejść przez ten trudny okres?

  • Kiedy dziecko śpi, nie bierz na siebie kolejnych obowiązków. Poświęć także ten czas na odpoczynek, np. krótką drzemkę, lekturę ulubionej książki lub inne czynności sprawiające Ci przyjemność, które towarzyszyły Ci przed narodzinami malucha.
  • Nie bierz na siebie zbyt wielu obowiązków domowych - chwilowy nieporządek w domu nie powinien odbierać Ci szansy na odpoczynek. Nauka opieki nad noworodkiem wymaga czasu, który należy sobie dać.
  • Zgódź się na pomoc w opiece nad dzieckiem - wsparcie partnera, rodziców, przyjaciół i bliskich odciąża świeżo upieczoną mamę i pomaga jej znaleźć odrobinę czasu na odpoczynek lub drobne przyjemności.
  • Młoda mama potrzebuje także wsparcia emocjonalnego, dlatego warto wspomóc ją dobrym słowem oraz dzielić się z nią własnymi doświadczeniami, które mogą być pomocne.

Negatywne emocje po porodzie to całkowicie normalne, fizjologiczne zjawisko. Organizm kobiety poddawany jest olbrzymim zmianom, a dodatkowo zmienia się też dotychczasowa rzeczywistość i przebieg dnia. Baby blues to czas, któremu towarzyszą też zmiany hormonalne, dlatego należy mieć dla siebie dużą dawkę wyrozumiałości i nie bać się sięgać po wsparcie innych, życzliwych nam osób.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Powiązane kategorie produktowe

Podobne wpisy
Wypadanie włosów to problem, z którym zmaga się każda młoda mama. Ze względu na burzę...
CZYTAJ
Podczas ciąży kobiety rzadko dokonują wcześniejszej szczegółowej analizy przebiegu porodu i jego wpływu na ich...
CZYTAJ
Baby blues to stan emocjonalny, którego doświadcza aż 80% kobiet po porodzie. Depresja poporodowa rozwija...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia