Legalna apteka
2015-05-20
Zdrowie kobiety

Baby blues – smutek poporodowy

Baby blues to pewien specyficzny stan emocjonalny, który pojawia się u 8 na 10 kobiet tuż po narodzinach ich dzieci. Tak zwany smutek poporodowy wywołany jest zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie matki będącej w połogu. Jego objawy przypominają objawy depresji poporodowej. Baby blues zaczyna się mniej więcej w czwartej dobie po porodzie, może trwać kilka lub kilkanaście dni i trzeba go po prostu przetrwać. W końcu sam mija.

 Baby blues – smutek poporodowy - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Baby blues - co się wtedy dzieje?

Kobietę ogarnia przemożny smutek. Jest ona wtedy nadwrażliwa, lękliwa, rozdrażniona i przygnębiona. Wszystkiemu temu towarzyszy płacz i trudne do zdefiniowania poczucie straty. Huśtawka emocjonalna uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie. Czasami pojawiają się napady paniki. Kobieta może mieć w tym okresie bardzo niską samoocenę i unikać innych ludzi. Nie ma ochoty dbać o siebie, popada w apatię. Zmęczona i niewyspana łatwo traci nad sobą panowanie, a opiekę nad własnym dzieckiem postrzega niekiedy, jako coś, co jest ponad jej siły. Wszechogarniające poczucie bezsilności może skutkować, choć wcale nie musi, obojętnością na potrzeby dziecka. Innym wariantem zachowania wynikającego z baby blues może być niezdrowa nadopiekuńczość wobec dziecka.

Dlaczego to się dzieje?

Za wszystko odpowiada zaburzona gospodarka hormonalna organizmu matki po porodzie. Dużą rolę w przypadku objawów baby blues odgrywa hormon CRH, którego poziom pod koniec ciąży jest aż trzykrotnie wyższy od normalnego, by organizm matki był dobrze przygotowany do silnego stresu związanego z samym porodem, natomiast tuż po rozwiązaniu poziom CRH gwałtowanie spada, więc jej odporność na stres również, a to skutkuje automatycznie pogorszeniem nastroju. Potrzeba około dwóch tygodni na unormowanie się sytuacji hormonalnej.

Jak sobie radzić z baby blues?

Na szczęście, baby blues mija samo. Nie trzeba tego leczyć, tak jak leczy się depresję. Kobieta musi sobie dać czas. Niezbędna jest cierpliwość i spokój oraz wyrozumiałość ze strony bliskich. Choć przy noworodku jest to trudne, im więcej snu – tym lepiej. Dobrze robi także relaks na świeżym powietrzu. Przetrwanie tego trudnego okresu ułatwia też świadome podejście do tematu. Kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, co się z nami dzieje, ile to potrwa i z czego wynika, lepiej znosimy nawet najtrudniejsze sytuacje. Dla poprawy samopoczucia, można sobie aplikować również większe dawki magnezu.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Wypadanie włosów to problem, z którym zmaga się każda młoda mama. Ze względu na burzę...
CZYTAJ
Podczas ciąży kobiety rzadko dokonują wcześniejszej szczegółowej analizy przebiegu porodu i jego wpływu na ich...
CZYTAJ
Baby blues to stan emocjonalny, którego doświadcza aż 80% kobiet po porodzie. Depresja poporodowa rozwija...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia