• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2021-11-23
Zdrowie mężczyzny

Badania po 30. roku życia dla mężczyzn. Co warto sprawdzić?

Mężczyźni unikają lekarzy, a do wizyty u specjalisty skłaniają ich poważne problemy zdrowotne. Wielu dolegliwości można byłoby uniknąć, dzięki regularnie wykonywanym badaniom profilaktycznym. Sprawdź, jakie badania po 30. roku życia dla mężczyzn są polecane i wykonaj je jak najszybciej.


Badania profilaktyczne są niezwykle istotne, ponieważ pozwalają na wczesne wykrycie niektórych chorób, co zwiększa szansę na całkowite wyleczenie oraz uniknięcie przykrych konsekwencji zdrowotnych. Warto więc poznać listę najważniejszych badań i powtarzać je np. każdego roku. Dadzą one pełny obraz stanu zdrowia.

 badania dla mężczyzn
Spis treści

Jakie badania po 30. roku życia dla mężczyzn?

Lista badań po 30. roku życia dla mężczyzn jest równie długa jak lista przeznaczona dla kobiet. Wiele z badań powtarza się, ale niektóre przeznaczone są wyłącznie dla panów.

  • Morfologia krwi

Morfologia krwi jest bezbolesnym i szybkim badaniem, które polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej. Pozwala na ocenę ogólnego stanu zdrowia – nie tylko w odniesieniu do potencjalnych infekcji, ale i niedoboru witamin czy składników mineralnych. Mimo że wydruk laboratoryjny pokazuje normy poszczególnych wskaźników, nie warto dokonywać samodzielnej interpretacji. Wyniki musi zobaczyć lekarz, ponieważ nie zawsze wyższe / niższe wartości muszą wskazywać na poważną chorobę.

  • Analiza moczu

Badanie polega na analizie próbki moczu, m.in. pod kątem występowania infekcji bakteryjnej, cukrzycy, choroby nerek.

  • Lipidogram Lipidogram

(znany również jako profil lipidowy) jest badaniem, którego istotą jest oszacowanie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych spowodowanych podwyższonym poziomem cholesterolu. Poddana analizie próbka krwi pozwala określić stężenie istotnych parametrów, takich jak: cholesterol LDL, cholesterol HDL, cholesterol całkowity, trójglicerydy.

  • Próby wątrobowe

Próby wątrobowe (ALT, AST, BIL, ALP, GGTP) pozwalają na wykrycie chorób wątroby i dróg żółciowych. Pozwalają na różnicowanie schorzeń, a także diagnostykę chorób przewodu pokarmowego czy nawet zawału serca. Wyniki interpretowane są łącznie, a nie dla każdego parametru oddzielnie. Z tego powodu interpretacją powinien zająć się lekarz.

  • Ciśnienie tętnicze krwi

Jest to całkowicie bezinwazyjne badanie, które polega na pomiarze ciśnienia tętniczego krwi. Wystąpienie nieprawidłowych wartości skłania do stałego monitorowania ciśnienia w celu wykrycia nadciśnienia tętniczego – groźnej choroby, która może skutkować m.in. udarem mózgu czy zawałem serca czy niewydolnością serca.

  • USG jąder

USG jąder jest badaniem całkowicie bezbolesnym i bezinwazyjny. Pozwala na wykrycie większości chorób jąder, np. guzów, przepuklin, żylaków powrózka nasiennego. Warto podkreślić, że pod kontrolą USG można przeprowadzić także biopsję. Jest ona wykonywana m.in. w przypadku podejrzenia nowotworu jąder oraz w celu zdiagnozowania niepłodności.

  • Badanie prostaty

Badanie prostaty (palpacyjne per rectum) pozwala na stwierdzenie / wykluczenie nieprawidłowości gruczołu krokowego. Umożliwia wykrycie stwardnień czy guzków.

  • Kolonoskopia

Kolonoskopia jest badaniem, które zaleca się przeprowadzać u mężczyzn po 55. roku życia. U młodszych panów wykonuje się je wyłącznie w przypadku rodzinnego obciążenia (potwierdzonego badaniem genetycznym) zespołem HNPCC, tj. dziedzicznym rakiem jelita grubego.


Nieprawidłowy wynik to nie wyrok!

Wielu mężczyzn stroni nie tylko od lekarza, ale i badań profilaktycznych z obawy przed diagnozą. Warto jednak mieć świadomość, że nieprawidłowy wynik wcale nie musi oznaczać poważnej choroby. Większość schorzeń można skutecznie leczyć i uniknąć ich zdrowotnych konsekwencji – o ile zostaną rozpoznane z wyprzedzeniem.


Jeśli zależy ci na zdrowiu, warto raz do roku wykonać komplet badań profilaktycznych. Możesz przeprowadzić je we własnym zakresie – prywatnie, jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista dokona właściwej interpretacji, dzięki czemu może okazać się, że niektóre nieprawidłowe wartości wcale nie są powodem do niepokoju lub będą wymagały częstszych kontroli.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Regularne badania diagnostyczne powinny stać się elementem profilaktyki wielu chorób dla każdej osoby – niezależnie...
CZYTAJ
Najlepszym lekiem na wszelkie dolegliwości jest… profilaktyka. Warto systematycznie wykonywać choćby podstawowe badania diagnostyczne, aby...
CZYTAJ
Ukończyłeś 40 lat i czujesz się doskonale? Jeśli nawet nie chorujesz i nie odczuwasz żadnych...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia