Legalna apteka
2022-03-01
Zdrowie kobiety

Badania po 40. roku życia dla kobiet. Co warto sprawdzić?

Chociaż podstawą długiego życia w zdrowiu jest właściwy styl życia, ogromną rolę odgrywa profilaktyka zdrowotna. Chodzi o regularne wykonywanie określonych badań, których częstotliwość warto zwiększyć po ukończeniu 40. roku życia. Sprawdź, jakie badania powinny wykonać kobiety.


Naturą kobiety jest troska o zdrowie i dobre samopoczucie bliskich osób. Doświadczenie pokazuje jednak, że w tej dbałości o rodzinę zapominają o sobie. Warto zatem pomyśleć o badaniach profilaktycznych, dzięki którym można poznać swoją kondycję zdrowotną.

 Profilaktyka zdrowotna kobiet po 40. roku życia
Spis treści

Badania po 40. roku życia – dlaczego należy je wykonać?

Mimo że badania profilaktyczne warto wykonywać niezależnie od wieku, ukończenie 40. roku życia jest szczególnym momentem. Dlaczego? Mniej więcej w tym okresie zwiększa się ryzyko zachorowania na wiele poważnych schorzeń. Wiele z nich można uniknąć lub całkowicie wyleczyć dzięki regularnej kontroli swojego stanu zdrowia.

Jakie badania dla kobiet w wieku 40+?

Lista badań profilaktycznych dla kobiet powyżej 40. roku życia jest długa. Warto jednak zdecydować się na wszystkie – szczególnie, że niektóre badania zaleca się powtarzać co kilka lat.

  • Morfologia krwi

Morfologia krwi stanowi podstawę, która pozwala na ogólną ocenę stanu zdrowia. Ewentualne nieprawidłowości poszczególnych parametrów dają sygnał do poszukiwania przyczyn problemu.

  • Poziom glukozy na czczo

Oznaczenie stężenia glukozy na czczo ułatwia rozpoznanie cukrzycy, a także wychwycenie stanu przedcukrzycowego. Dzięki temu – poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety – istnieje możliwość uniknięcia poważnej choroby.

  • Próby wątrobowe

Próby wątrobowe to badanie, które polega na oznaczeniu enzymów wątrobowych we krwi. Takie badanie pozwala na ocenę pracy wątroby, wykluczając / stwierdzając takie choroby jak. np. przewlekłe zapalenie, stłuszczenie, uszkodzenie alkoholowe.

  • Oznaczenie hormonów tarczycy

O prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy świadczą odpowiednie stężenia hormonów tarczycowych (FT4, FT3) oraz hormony tyreotropowego (TSH). Takie badanie warto wykonać niezależnie od tego, czy odczuwasz objawy typowe dla chorób tarczycy.

  • USG piersi

USG piersi jest badaniem całkowicie bezbolesnym, a potrafi uratować życie. Pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w piersiach, które mogą okazać się złośliwym nowotworem.

USG piersi zaleca się wykonywać średnio co 2 lata. Natomiast kobiety obciążone genetycznie nowotworem piersi, późno rodzące pierwsze dziecko powinny poddawać się badaniu nawet każdego roku.

  • USG narządów rodnych

Chociaż USG narządów rodnych jest dość wstydliwym badaniem, warto wykonywać je regularnie. Pozwala na wykrycie m.in. takich nieprawidłowości jak: nowotwór jajnika, endometrioza, zespół policystycznych jajników.

  • Cytologia

Cytologia to bezbolesne i bezinwazyjne badanie, które umożliwia wykrycie komórek nowotworowych zlokalizowanych na tarczy i w kanale szyjki macicy. Niejednokrotnie pozwala na uratowanie życia, ponieważ rak szyjki macicy – o ile jest wcześnie wykryty – jest całkowicie wyleczalny.

  • Densynometria

Densynometria jest rodzajem badania obrazowego, który pozwala na ocenę gęstości mineralnej kości. Dzięki temu umożliwia stwierdzenie / wykluczenie osteoporozy lub określenie wystąpienia ryzyka tej choroby.

  • Lipidogram

Chociaż podwyższony poziom cholesterolu kojarzy się z otyłością, z nieprawidłowym lipidogramem zmagają się także kobiety z właściwym BMI. Z tego powodu warto – co najmniej raz na kilka lat – wykonać tzw. profil lipidowy. To bezinwazyjne badanie, które polega na oznaczeniu stężenia takich lipidów jak: cholesterol LDL, cholesterol HDL, cholesterol całkowity, trójglicerydy.

Nie lekceważ niepokojących objawów

Powyższa lista to tylko podstawowe badania, które warto wykonać po 40. roku życia. Jeśli jednak odczuwasz jakieś niepokojące objawy, nie lekceważ ich. Skonsultuj się z lekarzem, który podpowie, jakie dodatkowe badania warto wykonać w tym konkretnym przypadku.

Profilaktyka to najlepszy sposób na przeciwdziałanie poważnym chorobom, a także skutkom ich leczenia. Warto więc konkretne badania wpisać na stałe w swój kalendarz.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Najlepszym lekiem na wszelkie dolegliwości jest… profilaktyka. Warto systematycznie wykonywać choćby podstawowe badania diagnostyczne, aby...
CZYTAJ
Ukończyłeś 40 lat i czujesz się doskonale? Jeśli nawet nie chorujesz i nie odczuwasz żadnych...
CZYTAJ
Regularna kontrola stanu zdrowia pozwala wykryć ewentualne problemy i podjąć natychmiastowe leczenie. To szczególnie ważne...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia