2022-02-15
Porady

Badania po 40. roku życia dla mężczyzn. Co warto sprawdzić?

Ukończyłeś 40 lat i czujesz się doskonale? Jeśli nawet nie chorujesz i nie odczuwasz żadnych dolegliwości, warto zatroszczyć się o swoje zdrowie. Wystarczy, że od czasu do czasu poddasz się bezinwazyjnym i bezbolesnym badaniom profilaktycznym. Dowiedz się, co powinno trafić na twoją listę badań.


Mężczyźni niechętnie korzystają z porad lekarskich. Nie oznacza to jednak, że muszą przestać dbać o swoje zdrowie – wręcz przeciwnie, regularnie powtarzane badania stanowią podstawę działań profilaktyki. Zaś w związku z tym, że ryzyko wielu chorób wzrasta po ukończeniu 40. roku życia, warto zafundować sobie pakiet niezbędnych badań.

 Badania po 40. roku życia dla mężczyzn
Spis treści

Lista badań dla czterdziestolatka

Badania dla mężczyzn w wieku 40+ warto wykonać po to, aby – w razie wykrycia jakichś nieprawidłowości – móc szybo zareagować odpowiednim leczeniem. Większość z nich przeprowadza się nie częściej niż raz roku, zaś niektóre można powtarzać nawet co kilka lat.

  • Morfologia

Morfologia to podstawowe badanie krwi, z wyniku którego można poznać ogólny stan zdrowia. Ewentualne nieprawidłowości wskazują na różne schorzenia, co jest sygnałem do dalszej diagnostyki.

Przykładowo, zbyt niski poziom hemoglobiny świadczy o nieprawidłowym natlenieniu krwi, co z kolei może sugerować chorobę obturacyjną płuc.

  • Stężenie glukozy we krwi na czczo

Oznaczenie poziomu glukozy na czczo to badanie, które pozwala na wykrycie stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy. W przypadku uzyskania nieprawidłowych wyników lekarz może zlecić tzw. krzywą cukrową.

  • Lipidogram

Lipidogram jest badaniem, które pozwala na ocenę stanu gospodarki lipidowej. Polega na oznaczeniu stężenia cholesterolu LDL, cholesterolu HDL, cholesterolu całkowitego oraz trójglicerydów. W przypadku badania rozszerzonego można także oznaczyć poziom cholesterolu VLDL, cholesterolu nie-HDL.

Badanie to jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala na ocenę ryzyka miażdżycy oraz wynikających z niej chorób sercowo-naczyniowych.

  • Stężenie kwasu moczowego

Oznaczenie poziomu kwasu moczowego pozwala na zdiagnozowanie dny moczanowej. Podwyższone stężenie tej substancji ma nie tylko związek z genetycznymi predyspozycjami, ale również wynika ze spożywania dużej ilości mięsa. Warto podkreślić, że podwyższony poziom kwasu moczowego może wskazywać na chorobę nowotworową, niewydolność nerek, niektóre choroby wątroby, a nawet… łuszczycę.

  • Antygen gruczołu krokowego (PSA)

Badanie to pozwala na ocenę ryzyka rozwoju nowotworu prostaty. W przypadku podwyższonego wyniku lekarz może skierować mężczyznę na dalszą diagnostykę, np. USG czy biopsję.

  • Poziom hormonów tarczycy

Chociaż choroby tarczycy dotykają w dużej mierze kobiety, mężczyźni także mogą zachorować np. na nadczynność gruczołu tarczowego. Aby szybko zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości, należy sprawdzić poziom hormonów tarczycy (FT3, FT4) oraz hormonu tyreotropowego (TSH) związanego z pracą tarczycy.

  • Badanie kału na obecność krwi utajonej

Chociaż nowotwór jelita grubego kojarzy się z osobami starszymi, profilaktykę warto rozpocząć już po ukończeniu 40. roku życia (albo nawet wcześniej w przypadku obciążenia genetycznego).

  • RTG klatki piersiowej

Badanie rentgenowskie klatki piersiowej pozwala na wykrycie ewentualnych zmian w płucach i sercu. Standardowo wystarczy powtarzać je co kilka lat – wyjątek stanowią palacze, którzy powinni badać się częściej.

  • EKG

EKG jest bezbolesnym i bezinwazyjnym badaniem, które pozwala wykryć ewentualnie nieprawidłowości związane z pracą serca. Stwierdzenie zaburzeń rytmu serca stanowi podstawę do dalszej diagnostyki.

Nie zaniedbuj swojego zdrowia

Nawet jeśli nie czujesz żadnych niepokojących objawów, nie możesz zaniedbywać swojego zdrowia. Badania profilaktyczne są bezbolesne i bezinwazyjne, a potrafią niejednokrotnie uratować życie. Warto więc znaleźć czas na podstawowe badania, dzięki którym można szybko poznać swoją kondycję zdrowotną. Często jest bowiem tak, że wiele chorób – szczególnie na początku – nie daje wyraźnych objawów lub nie daje ich wcale. Badania profilaktyczne są więc szansą na wczesne rozpoznanie schorzeń i ich skuteczne leczenie.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Ginekomastia u mężczyzn to przypadłość, która według szacunków dotyka około 30-40% pacjentów i pojawia się...
CZYTAJ
Mężczyźni unikają lekarzy, a do wizyty u specjalisty skłaniają ich poważne problemy zdrowotne. Wielu dolegliwości...
CZYTAJ
Chociaż stan swojego zdrowia należy kontrolować regularnie, badania profilaktyczne nabierają szczególnego znaczenia po ukończeniu przez...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia