2022-02-17
Porady

Badania po 50. roku życia dla kobiet. Co warto sprawdzić?

Regularna kontrola stanu zdrowia pozwala wykryć ewentualne problemy i podjąć natychmiastowe leczenie. To szczególnie ważne po ukończeniu przez kobiety 50. roku życia – to właśnie wtedy pojawia się większe ryzyko rozwoju chorób przewlekłych. Sprawdź, jakie badania należy wykonać.


Statystyki pokazują, że życie Polek znacząco się wydłuża, co jest zasługą między innymi postępu medycyny. Warto zatem pamiętać o regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych, dzięki którym można – w razie konieczności – rozpocząć odpowiednie leczenie ujawniających się schorzeń.

 Regularna kontrola stanu zdrowia po 50. roku życia dla kobiet.
Spis treści

Morfologia krwi

Morfologia krwi to podstawowe badanie laboratoryjne, które pozwala na ogólną ocenę stanu zdrowia. Oznaczenie wielu parametrów daje pogląd na temat ewentualnych stanów zapalnych, anemii, zaburzeniach krzepnięcia krwi itp.

Glukoza na czczo

Oznaczenie stężenia glukozy na czczo jest badaniem wykonywanym w kierunku diagnostyki cukrzycy typu 2. Pozwala wykryć tę chorobę lub stan przedcukrzycowy wymagający podjęcia stosownych działań w kierunku wyrównania stężenia glukozy we krwi.

Doustny test obciążenia glukozą

Jeśli oznaczenie stężenia glukozy na czczo przekroczy dopuszczalną normę, wówczas koniecznością będzie przeprowadzenie doustnego testu obciążenia glukozą. Badanie jest bezinwazyjne – jego istotą jest oznaczenie stężenia cukru we krwi: na czczo, po upływie 1 godziny od przyjęcia dawki glukozy i po upływie 2 godzin od przyjęcia porcji cukru.

Badanie ogólne moczu

Badanie ogólne moczu pozwala na określenie funkcjonowania układu moczowego czy wątroby. Ponadto przeprowadzane jest w celu zweryfikowania występowania wielu chorób cywilizacyjnych, np. cukrzycy, nadciśnienia.

Poziom elektrolitów

Oznaczenie poziomu elektrolitów umożliwia sprawdzenie stanu gospodarki elektrolitowej. Wykonywane jest m.in. wówczas, gdy pojawia się złe samopoczucie, drażliwość czy nawet obrzęki.

Próby wątrobowe

Próby wątrobowe to badanie laboratoryjne, dzięki któremu możliwe jest oznaczenie wartości parametrów wątroby – enzymów oraz bilirubiny. Podczas tego badania oznacza się takie parametry jak: ALT, AST, ALP, GGTP. Wyniki pozwalają na ocenę prawidłowości funkcjonowania tego narządu, a także dróg żółciowych.

Kreatynina

Oznaczenie stężenia kreatyniny pozwala na stwierdzenie lub wykluczenie chorób nerek.

Profil lipidowy

Zapadalność na choroby układu sercowo-naczyniowego jest największa w 5-6 dekadzie życia. Dlatego po ukończeniu 50. lat należy z większą częstotliwością wykonywać profil lipidowy. Jest to bezinwazyjne badanie, którego istotą jest oznaczenie poziomu cholesterolu: całkowitego, LDL, HDL, a także trójglicerydów.


Warto mieć świadomość, że wysoki poziom cholesterolu LDL zwiększa ryzyko miażdżycy, a to już krok od poważnych chorób sercowo-naczyniowych. Zaś prawdopodobieństwo incydentów sercowych rośnie z wiekiem – jest większe u kobiet po okresie menopauzy z powodu spadku ilości estrogenów działających ochronnie.

Hormony tarczycowe

Szczyt zachorowań na schorzenia tarczycy przypada na 50-60. rok życia. Dlatego warto przeprowadzić oznaczenie poziomu hormonów tarczycowych – fT3 i fT4, a także związanego z nimi hormonu tyreotropowego (TSH).

Badanie gęstości mineralnej kości

Wraz z wiekiem – szczególnie po menopauzie – rośnie ryzyko osteoporozy. To podstępna choroba, która skutkuje większą podatnością kości na złamania. Dlatego warto wykonać badanie gęstości mineralnej kości (BMD) połączone z oznaczeniem stężenia wapnia całkowitego oraz fosforu nieorganicznego we krwi.

Mammografia

Statystyki pokazują, że aż 50% przypadków raka piersi rozwija się w 5 i 6 dekadzie życia. Należy więc regularnie badać piersi – nie tylko poprzez samobadanie, ale i mammograficznie.


Pamiętaj! Lista badań profilaktycznych przeznaczona dla kobiet po 50. roku życia jest znacznie dłuższa. Wiele z nich warto wykonać w zależności od stanu zdrowia – po konsultacji z lekarzem.

Kolonoskopia

Chociaż kolonoskopia należy do mało przyjemnych badań, jest koniecznością. Umożliwia wykrycie / wykluczenie raka jelita grubego – jednego z najczęściej rozwijających się nowotworów.

Zaleca się wykonanie pierwszej kolonoskopii po ukończeniu 50. roku życia i powtarzanie jej co 5 lat. W przypadku przypadków choroby w rodzinie, badanie należy przeprowadzać wcześniej i częściej – zgodnie z zaleceniami lekarza.

Nie tylko badania… Styl życia ma znaczenie

Warto mieć świadomość, że ogromny wpływ na zdrowie mają nie tylko regularnie wykonywane badania profilaktyczne. Bardzo ważny jest także styl życia, od którego zależy m.in. ryzyko zachorowania na schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Pamiętaj więc o zdrowym odżywianiu oraz większej aktywności fizycznej.

Już drobna zmiana nawyków przyczyni się do lepszej kondycji zdrowotnej.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Menopauza dotyka każdą kobietę w odpowiednim wieku. Objawia się ona wieloma przykrymi dolegliwościami, dlatego wymaga...
CZYTAJ
Chociaż stan swojego zdrowia należy kontrolować regularnie, badania profilaktyczne nabierają szczególnego znaczenia po ukończeniu przez...
CZYTAJ
Chociaż podstawą długiego życia w zdrowiu jest właściwy styl życia, ogromną rolę odgrywa profilaktyka zdrowotna....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia