Legalna apteka
2022-02-17
Porady

Badania po 50 roku życia dla mężczyzn. Co warto sprawdzić?

Chociaż stan swojego zdrowia należy kontrolować regularnie, badania profilaktyczne nabierają szczególnego znaczenia po ukończeniu przez mężczyzn 50. roku życia. To właśnie w drugiej dekadzie rośnie ryzyko wielu chorób, które można szybko wykryć i skutecznie leczyć. Dowiedz się, na jakie badania warto zwrócić szczególną uwagę.

Statystyki pokazują, że rośnie grupa Polaków, którzy po ukończeniu 50. roku życia zmagają się średnio z dwoma chorobami przewlekłymi. Wielu z nich można uniknąć, dzięki regularnym badaniom diagnostycznym.

 Jakie badania powinni wykonać mężczyźni po 50. roku życia?
Spis treści

Pomiar ciśnienia krwi

Nadciśnienie tętnicze jest poważną dolegliwością, której konsekwencją może być m.in. zawał serca. Można jednak zminimalizować ryzyko poprzez regularne pomiary ciśnienia krwi – najlepiej w gabinecie lekarskim. Kilka powtarzanych pomiarów (w równych odstępach czasowych) umożliwia wykrycie / wykluczenie nadciśnienia tętniczego.

Morfologia krwi

Morfologia krwi jest podstawowym badaniem laboratoryjnym, które daje ogólny obraz stanu zdrowia. Pozwala wykryć infekcje, niedobory odporności, anemię, zaburzenia krzepnięcia, a nawet nowotwory krwi.

Badanie ogólne moczu

Badanie ogólne moczu umożliwia ocenę funkcjonowania układu moczowego, a nawet wątroby. Jest całkowicie bezinwazyjne – polega na oddaniu próbki moczu do oceny laboratoryjnej.

Badanie poziomu glukozy we krwi

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, dlatego oznaczenie poziomu glukozy we krwi jest ważnym badaniem. Umożliwia wykrycie choroby lub stanu przedcukrzycowego. To ważne, ponieważ nieleczona cukrzyca zwiększa ryzyko chorób serca, niewydolności nerek czy problemów z widzeniem.

Jeżeli wynik będzie przekraczał obowiązujące normy, wówczas lekarz może zlecić przeprowadzenie tzw. doustnego testu obciążenia glukozą.

Profil lipidowy

Profil lipidowy to badanie umożliwiające ocenę gospodarki lipidowej organizmu. Odgrywa ważną rolę, ponieważ pozwala m.in. na wykrycie hipercholesterolemii, które – jeśli zostanie zlekceważone – może przyczynić się do rozwoju miażdżycy. To z kolei krok do zawału serca czy udaru mózgu.

EKG serca

EKG serca jest bezinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które pozwala na ocenę pracy serca. Umożliwia wykrycie ewentualnych zaburzeń jego funkcjonowania, co może wskazywać na wiele schorzeń, np. arytmię.

Kolonoskopia

Chociaż kolonoskopia należy do mało przyjemnych badań, jest koniecznością. Umożliwia wykrycie / wykluczenie raka jelita grubego – jednego z najczęściej rozwijających się nowotworów.

Zaleca się wykonanie pierwszej kolonoskopii po ukończeniu 50. roku życia i powtarzanie jej co 5 lat. W przypadku przypadków choroby w rodzinie, badanie należy przeprowadzać wcześniej i częściej – zgodnie z zaleceniami lekarza.

Hormony tarczycy

Mimo że na choroby gruczołu tarczowego bardziej narażone są kobiety, także i mężczyźni powinni systematycznie przeprowadzać oznaczenie poziomu hormonów – fT3 i ft4, jak również związanego z nimi hormonu tyreotropowego (TSH).

Poziom PSA

Badanie polegające na oznaczeniu poziomu PSA wykorzystywane jest do wykrywania / wykluczenia nowotworu prostaty. Zaleca się, aby oznaczenie jego stężenia mężczyźni wykonywali każdego roku – począwszy od ukończenia przez nich 50 lat. Jeżeli natomiast w rodzinie istnieje przypadek nowotworu prostaty, badanie to zaleca się przeprowadzić znacznie wcześniej – już po ukończeniu 40. roku życia.

Pozostałe badania

Każdy mężczyzna może zmagać się z innymi dolegliwościami, dlatego koniecznością jest konsultacja lekarska. Podczas wizyty specjalista jest w stanie wypisać skierowania na wiele innych badań – takich, które pomogą w diagnozie twoich problemów zdrowotnych.

Zadbaj o poprawę stylu życia

Pamiętaj, że stan twojego zdrowia zależy w dużej mierze od prowadzonego stylu życia. Wielu chorób można uniknąć lub złagodzić ich przebieg – wystarczy tylko lekko zmodyfikować swoje nawyki żywieniowe oraz zwiększyć aktywność fizyczną. Nie bez znaczenia pozostaje zerwanie z używkami, wśród których najbardziej szkodliwe jest palenie papierosów.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Co to jest andorpauza? To okres w życiu mężczyzny, określany również jako „męskie klimakterium”, który...
CZYTAJ
Mężczyźni unikają lekarzy, a do wizyty u specjalisty skłaniają ich poważne problemy zdrowotne. Wielu dolegliwości...
CZYTAJ
Ukończyłeś 40 lat i czujesz się doskonale? Jeśli nawet nie chorujesz i nie odczuwasz żadnych...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia