Legalna apteka
2022-03-17
Zdrowie mężczyzny

Badania po 60. roku życia dla mężczyzn. Co warto sprawdzić?

Wraz z wiekiem wyraźnie spada wydajność wielu narządów, co przekłada się na stan zdrowia. Z tego powodu należy regularnie wykonywać badania– po to, aby w razie konieczności szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości. Sprawdź, jaką diagnostykę przeprowadzić u mężczyzn po ukończeniu 60. roku życia.


Panuje stereotyp, że mężczyźni niechętnie korzystają z porad lekarskich. Okazuje się jednak, że panowie po 60. roku życia nie tylko odwiedzają lekarza regularnie, ale i wykonują badania diagnostyczne. Ich lista częściowo pokrywa się z tymi wykonywanymi w piątek dekadzie życia.

 Lista badań dla mężczyzn po 60. roku życia
Spis treści

Lista badań dla mężczyzn po 60. roku życia

Warto poznać stan swojego zdrowia, aby móc w pełni korzystać z życia po przejściu na emeryturę lub móc pozostać aktywnym zawodowo.

Morfologia krwi

Morfologię krwi warto wykonywać zawsze przy okazji innych badań laboratoryjnych. Stanowi cenne źródło informacji o ogólnym stanie zdrowia i jednocześnie pozwala na wykrycie / wykluczenie niektórych chorób, np. anemii, nowotworów krwi, stanów zapalnych.

Pomiar ciśnienia tętniczego

Pomiar ciśnienia pomaga w wykryciu nadciśnienia – choroby powszechnej u mężczyzn powyżej 60. roku życia. O jego rozpoznaniu można mówić jednak wyłącznie wtedy, gdy kilkakrotnie wykonane pomiary (w regularnych odstępach czasu) przekraczają obowiązującą normę.

EKG serca

W związku z tym, że ryzyko chorób sercowo-naczyniowych wzrasta z wiekiem, warto wykonać EKG. Jest to bezinwazyjne badanie, które pozwala wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, np. zaburzeń rytmu serca, wad wrodzonych serca. Daje też informację o przebytym zawale.

Kolonoskopia

Kolonoskopia jest badaniem wykonywanym m.in. kierunku diagnostyki nowotworu jelita grubego. Chociaż wiąże się z dużym dyskomfortem, jest niezwykle czułą metodą.

Zaleca się, aby kolonoskopię powtarzać co 10 lat lub częściej – w przypadku rodzinnego obciążenia nowotworem jelita grubego.

Oznaczenie poziomu PSA

Nowotwór prostaty rozwija się bezobjawowo, dlatego łatwo stracić czujność. Z tego powodu zaleca się regularne wykonywanie badania polegającego na oznaczeniu poziomu PSA. Podwyższony poziom tego markera świadczy o stanach zapalnych, przeroście gruczołu krokowego lub nowotworze.

Badanie to warto wykonywać regularnie – nawet każdego roku. Jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne.

USG nerek

Po 60. roku życia wzrasta ryzyko rozwoju przewlekłej choroby nerek. Schorzenie przez długi czas nie daje wyraźnych objawów, stąd konieczność regularnego wykonywania diagnostyki obrazowej.

Uzupełnieniem USU mogą być badania laboratoryjne – oznaczenie poziomu kreatyniny, kwasu moczowego i mocznika.

Oznaczenie poziomu glukozy we krwi

Cukrzyca typu 2 jest chorobą cywilizacyjną, której ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Czynnikami sprzyjającymi są ponadto: nadmierna masa ciała, siedzący tryb życia, przewlekły stres, nieodpowiednia dieta.

Oznaczenie poziomu glukozy we krwi na czczo jest pierwszym krokiem w kierunku diagnostyki cukrzycy. Wartości powyżej normy wskazują na stan przedcukrzycowy lub zaawansowaną chorobę wymagającą leczenia.

Lipidogram

Lipidogram określane jest też mianem profilu lipidowego. To badanie, które pozwala na ocenę stanu gospodarki lipidowej. Oznaczeniu podlegają: cholesterol całkowity i jego frakcje (LDL i HDL), a także trójglicerydy. W przypadku szczegółowej diagnostyki istnieje możliwość oznaczenia stężenia: nie-HDL cholesterol, LP-A, APO-B, APO-A1.

Badanie odgrywa ogromną rolę, ponieważ umożliwia wykrycie hipercholesterolemii, która przyczynia się do rozwoju miażdżycy i związanych z nią chorób.

RTG klatki piersiowej

RTG klatki piersiowej to badanie, na wykonanie którego powinni zdecydować się mężczyźni palący papierosy – także w przeszłości. Pozwala na ocenę stanu płuc w kierunku rozwoju nowotworu.

Z uwagi na wpływ promieniowania rentgenowskiego na organizm, badania nie należy powtarzać zbyt często. Alternatywą może być niskodawkowa tomografia komputerowa.

Oczywiście to tylko przykładowa lista wybranych badań, o których należy pamiętać po ukończeniu 60. roku życia. W przypadku zmagania się z innymi schorzeniami lub odczuwaniem konkretnych dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista – po przeprowadzeniu wywiadu – może skierować na dalszą diagnostykę.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Co to jest andorpauza? To okres w życiu mężczyzny, określany również jako „męskie klimakterium”, który...
CZYTAJ
Kłucie w penisie, pieczenie prącia przy oddawaniu moczu, swędzenie, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza i częsta...
CZYTAJ
Chociaż stan swojego zdrowia należy kontrolować regularnie, badania profilaktyczne nabierają szczególnego znaczenia po ukończeniu przez...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia