Legalna apteka
2022-12-14
Zdrowie dziecka

Bakteria Helicobacter pylori. Czym jest i jakie choroby wywołuje?

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori może dotyczyć wielu osób. Najczęściej przebiega ono bezobjawowo, dlatego osoba, która jest jej nosicielem, nawet o tym nie wie. U części pacjentów pojawiają się jednak charakterystyczne symptomy, które mogą świadczyć o obecności tej bakterii w żołądku. Warto dowiedzieć się czym jest Helicobacter pylori oraz jakie może mieć konsekwencje dla zdrowia.


W zdecydowanej większości przypadków zapalenia żołądka ich przyczyną jest zakażenie Helicobater pylori. Może rozwijać się przez wiele lat bez żadnych objawów, a dopiero po pewnym czasie wywoływać nieprzyjemne dolegliwości. Bardzo ważne jest to, aby ich nie lekceważyć i zgłosić się do lekarza, gdyż bakteria ta może wpływać na rozwój wielu groźnych chorób.

 Kiedy dochodzi do zakażenia Helicobacter pylori?
Spis treści

Czym jest Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori to bakteria o spiralnym kształcie, która doskonale radzi sobie w kwaśnym środowisku żołądka. Została wyposażona w specjalne mechanizmy, które pozwalają jej przetrwać przez wiele lat. Bakteria ta uszkadza błonę śluzową żołądka, co sprzyja rozwojowi wielu chorób, takich jak zapalenie żołądka lub wrzody. Jej obecność nie jest jednak równoznaczna z ich wystąpieniem. U zdecydowanej większości pacjentów, którzy są nią zarażeni, nie daje żadnych objawów. Tylko część z nich cierpi na dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Kiedy dochodzi do zakażenia Helicobacter pylori?

Bakteria ta przenosi się drogą pokarmową. Można więc zarazić się nią, np. pijąc z tej samej butelki, co jej nosiciel. Narażone są na nią także osoby, które nie przestrzegają zasad higieny, spożywają nieprzegotowaną wodę z kranu oraz sięgające po używki, a w szczególności alkohol i papierosy. Uszkodzenie błony żołądka oraz stan zapalny, które wywołuje Helicobacter pylori, prowadzą bardzo często do powstania wrzodów. Są one uznawane za stan przednowotworowy, dlatego bakteria ta może sprzyjać rozwojowi raka żołądka. U niewielkiej liczby pacjentów dochodzi do przerostu błony śluzowej, co także może być konsekwencją zakażenia tą bakterią.

Jakie objawy są charakterystyczne dla zakażenia tą bakterią?

Najczęściej pierwsze symptomy zakażenia Helicobacter pylori pojawiają się, gdy uszkodzenia w obrębie błony śluzowej żołądka są już dość rozległe. Charakterystyczne objawy, które w szczególności powinny wzbudzić czujność, to przede wszystkim:

  • bóle brzucha,
  • brak apetytu,
  • nudności i wymioty,
  • zaparcia,
  • zgaga,
  • uczucie pełności.

Pojawienie się takich symptomów może świadczyć o obecności tej bakterii w górnym odcinku układu pokarmowego. Warto wtedy udać się do lekarza, który przeprowadzi odpowiednie badania w tym kierunku, takie jak m.in. pobranie wycinka do badania histopatologicznego, test oddechowy z radioaktywnym węglem lub testy serologiczne z krwi.


Zakażenie Helicobacter pylori przez wiele lat może przebiegać praktycznie bezobjawowo. Ogromna część pacjentów nie wie, że w ich żołądku obecna jest ta bakteria. Pojawienie się charakterystycznych dolegliwości może świadczyć o tym, że doszło do zakażenia.

Leczenie Helicobarter Pylori

Bardzo ważne jest przeprowadzenie diagnostyki i leczenia, gdyż bakteria ta może wywoływać poważne choroby.


W Polsce najczęściej stosuje się tzw. terapię poczwórną, która trwa 14 dni i w tym czasie stosuje się następujące leki: Inhibitory pompy protonowej (IPP), cytrynianu bizmutu oraz dwa antybiotyki tj. tetracykliny i metronidazol.


Alternatywna wersja to poczwórna terapia bez bizmutu, czyli podanie czterech leków: IPP, amoksycyliny i klarytromycyny oraz metronidazolu lub tynidazolu.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Rotawirusy są odpowiedzialne za występowanie zapalenia żołądka i jelit. Chociaż kojarzone głównie z dziećmi poniżej...
CZYTAJ
Zmagasz się z biegunkami, wzdęciami i silnymi bólami brzucha? Jeśli objawy ze strony układu pokarmowego...
CZYTAJ
Niestety, ale przy utrzymujących się dolegliwościach żołądkowych, wymienia się wiele schorzeń, które mogą być powodem...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia