• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2015-07-15
Porady

Barszcz Sosnowskiego – objawy oparzenia i leczenie

Barszcz Sosnowskiego – niebezpieczna, toksyczna(za sprawą furanokumaryny) roślina występująca na łąkach, brzegach jezior, skrajach lasu, ale czasami także po prostu – przy drodze lub w miejskim parku. Największe zagrożenie stwarza w miesiącach wakacyjnych. Jakie są objawy poparzenia tą rośliną i co należy w takiej sytuacji robić?

 Barszcz Sosnowskiego – objawy oparzenia i leczenie - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Objawy skórne oparzenia Barszczem Sosnowskiego

Objawy oparzenia mogą wystąpić tuż po zetknięciu się z tą rośliną lub wiele godzin później. Niekiedy trudno te symptomy od razu rozpoznać, ponieważ nie są one specyficzne. Na początku jest to zazwyczaj po prostu zaczerwienienie skóry i świąd (jak przy poparzeniu niegroźną pokrzywą), który dopiero później może przejść w obrzęk i silny ból, a nawet pęcherze charakterystyczne dla oparzeń II / III stopnia. Dolegliwości odczuwa się przez – minimum – kilka dni. W pierwszej dobie nasilają się one najbardziej. Niestety, nawet po zagojeniu się ran, na skórze pozostają nieprzyjemne „pamiątki” po spotkaniu z Barszczem Sosnowskiego – ciemne plamy i nadwrażliwość na promienie słoneczne (fotouczulenie), co w zasadzie uniemożliwia wystawianie skóry na słońce nawet na krótko, ponieważ efektem może być natychmiastowe oparzenie.

Symptomy „wziewne”

Poza dotkliwymi poparzeniami skóry, Barszcz Sosnowskiego może być odpowiedzialny także za inne nieprzyjemne dolegliwości. Przebywanie w jego pobliżu niekiedy wywołuje zawroty głowy, pieczenie oczu, a nawet wymioty i / lub trudności w oddychaniu. Dzieje się tak za sprawą wdychania oparów olejku eterycznego zawartego w tej roślinie, który uwalnia się po wpływem wysokiej temperatury, na przykład w upalne, letnie dni.

Pierwsza pomoc  w przypadku kontaktu z Barszczem Sosnowskiego

Jeżeli nastąpił bezpośredni kontakt z furanokumaryną - toksyczną substancją występującą w Barszczu Sosnowskiego, profilaktycznie – jak najszybciej - należy osłonić przed słońcem te miejsca na skórze, które uległy (lub mogły ulec poparzeniu). Dobrze jest również – możliwie szybko - dokładnie umyć te miejsca – najlepiej wodą z mydłem, aby usunąć ewentualne pozostałości furanokumaryny ze skóry. Przed wizytą u lekarza, aby złagodzić objawy oparzenia, można zrobić okład z Altacetu lub – dla uśmierzenia bólu i zmniejszenia uczucia pieczenia – spryskać skórę Panthenolem. Jeżeli występują także reakcje alergiczne, najlepiej zażyć leki przeciwhistaminowe i / lub wapno.

Długotrwałe leczenie oparzenia Barszczem Sosnowskiego

Poparzenia Barszczem Sosnowskiego pozostawiają po sobie ślad w postaci fotouczulenia. W praktyce, jest ono nieuleczalne i wymaga dożywotniego stosowania odpowiedniej profilaktyki w celu ochrony nadwrażliwej na promienie UV skóry, ponieważ każdy jej kontakt ze słońcem grozi odnowieniem się ran.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Niezależnie od rodzaju oparzenia, istnieje jedna podstawowa zasada - zawsze należy jak najszybciej oparzone miejsce...
CZYTAJ
Jedną z częstych dolegliwości, na którą narażeni jesteśmy przez całe życie są oparzenia. Pierwsza pomoc...
CZYTAJ
Oparzenia to uszkodzenia skóry, do których dochodzi pod wpływem działania bardzo wysokiej temperatury. Można ich...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia