Legalna apteka
2018-03-13
Porady

Bezpieczne i skuteczne odchudzanie - co warto o nim wiedzieć?

Skuteczne odchudzanie to nieustannie jeden z najpopularniejszych tematów, jakie pojawiają się czasopismach lub na portalach poradnikowych. Niestety, bardzo duża ilość różnego rodzaju diet oraz obietnice zrzucenia kilku kilogramów w krótkim czasie mogą okazać się niebezpiecznie dla organizmu. Sprawdź, co musisz wiedzieć, by w bezpieczny sposób zgubić zbędne kilogramy bez efektu „jo-jo”!

 Bezpieczne i skuteczne odchudzanie - co warto o nim wiedzieć? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Zasady skutecznego odchudzania


Potrzeba odchudzenia się sprawia, że jesteśmy w stanie skorzystać z niemal każdej z innowacyjnych diet i metod na osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Kluczem do niej jest konsekwencja w stosowaniu się do sprawdzonych i bezpiecznych dla organizmu sposobów:

  • Stosuj urozmaiconą dietę, opartą przede wszystkim na warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych. Mocno ograniczone diety mogą pozbawić organizm potrzebnych witamin i składników mineralnych, wskutek czego pojawia się zmęczenie, osłabienie i zniechęcenie, a przy powrocie do zwyczajnego odżywiania - efekt „jo-jo”.

  • Jedz regularnie. Małe i częste posiłki, spożywane około 4-5 razy dziennie, ułatwiają spalanie kalorii, a także sprawiają, że masz mniejszą ochotę na podjadanie między posiłkami. Ważne jest również to, aby kolację zjeść najpóźniej 2-3 godziny przed snem.

  • Wspomagaj się suplementami. Pamiętaj, że kluczem do zdrowia i pięknej sylwetki jest pełnowartościowa dieta. Jednak w niektórych przypadkach uzupełnienie niedoborów poszczególnych witamin czy minerałów nie jest możliwe. Dlatego warto wspomóc się preparatami z apteki, takimi jak na przykład BIO-CLA z zieloną herbatą: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/bio-cla-z-zielona-herbata-90-kaps,1383.html, który pomaga zredukować apetyt, wspomaga spalanie tłuszczu oraz pomaga zapobiegać efektowi "jo-jo". Odpowiedni preparat może więc pomóc w utracie wagi, bez uszczerbku na zdrowiu.

  • Ćwicz przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Aktywność fizyczna nie tylko pomaga spalić tłuszcz, ale kształtuje też sylwetkę i jest korzystna dla zdrowia. Trening nie powinien jednak trwać krócej niż 45 minut, ponieważ dopiero po upływie pół godziny rozpoczyna się spalanie tłuszczu. Staraj się być w formie nawet w dzień bez treningu – wtedy wystarczy nawet 30 minutowy spacer.

  • Ogranicz stres i wysypiaj się. Regeneracja jest bardzo ważna dla osiągnięcia pożądanych efektów.

Konsekwencja i cierpliwość są niezbędne w odchudzaniu


Bezpieczne dla zdrowia odchudzanie wymaga czasu, ale przynosi upragnione rezultaty. Warto nie poddawać się, gdy po kilku dniach waga ledwo drgnie. Niestety, często mamy tendencję do poddawania się, gdy nie widzimy natychmiastowych efektów. W rezultacie całkowicie zaprzestajemy prób zrzucenia zbędnych kilogramów albo odwrotnie - wpadamy w pułapkę wyniszczających głodówek. Podobnie szkodliwe jak głodówki jest zażywanie środków przeczyszczających. Ich stosowanie sprawia, że wraz z utratą wagi, tracimy także witaminy i składniki mineralne, a nasz układ pokarmowy zostaje podrażniony, czego konsekwencją jest zaburzone wchłanianie oraz odwodnienie organizmu.


Dlatego w procesie bezpiecznego odchudzania, niezbędna jest cierpliwość i determinacja, dzięki której efekty będą utrzymywały się stale. Mądre i zrównoważone odchudzanie nie wpływa negatywnie na zdrowie i nie doprowadza do efektu „jo-jo”, jaki często towarzyszy źle skomponowanym dietom. Ponadto, zrównoważona dieta nie powoduje takiego dyskomfortu jak drastyczne ograniczenia, dzięki czemu łatwiej wytrwać w postanowieniu zrzucenia kilku kilogramów. Odpowiednio skomponowana dieta, właściwa suplementacja, ćwiczenia i sen to klucz do zdrowia i upragnionej sylwetki.

Przeczytaj także:
Leki na odchudzanie,   Jak wybrać suplementy na odchudzanie?,   Co wspomaga odchudzanie?,   Wątroba a odchudzanie,   Odchudzanie - jak stracić zbędne kilogramy,   Berberyna - właściwości, zastosowanie, skutki uboczneZdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Temat odchudzania jest zawsze aktualny. Szczupła sylwetka nie wychodzi z mody, choć nie jest to...
CZYTAJ
„Dieta cud, która pozwala zgubić zbędne kilogramy w kilka dni“ – choć takie hasła kuszą...
CZYTAJ
Dieta, odchudzanie, skuteczne sposoby zrzucania kilogramów – to chwytne i często wyszukiwane hasła, zwłaszcza w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia